"Michelangelo Fenomeni" Bölüm 2: Karşı Cinse Mentor Olmak

  "Michelangelo Fenomeni" Bölüm 2: Karşı Cinse Mentor Olmak

  Michelangelo fenomeni ile mentorların, mentilerinin içlerinde sakladıkları en iyi benliklerini nasıl serbest bırakabileceklerini burada paylaşmıştık. Sırada karşı cinse mentor olmak var...

  Michelangelo yaklaşımı ile mentine danışmanlık verirken, karşı cinsten bir mentor ve menti için bu yöntemi kullanmak zor olabilir. Bu zorluk özellikle erkek mentorlar ve kadın mentiler için geçerlidir. Araştırmalara göre, kadınlar mentor bulma konusunda erkeklere göre daha fazla zorlanıyor ve mentorlarını bulduklarında ise erkeklere göre daha dar bir anlamda mesleki ve psikolojik destek alıyorlar. Bunun nedenlerinden biri, farklı beceriler söz konusu olduğunda, erkeklerin bir mentinin ideal benliğini yavaş yavaş ortaya çıkarmasına yardımcı olmak için gerekli olan temel beceri olan aktif dinlemede zorluk yaşaması gösterilmiş. Bu bilgiye ulaştığımızda biz de durduk ve düşündük.


  Peki erkek mentorler tam anlamıyla Michelangelo yöntemini kullanıp, kadın mentilere yukarıda bahsettiğimiz gibi sabır ve alçak gönüllülükle onları dinleyebilirler mi?

  Hemen hemen tüm mentorların, mentilerine kendilerini klonlama eğilimi vardır. Çoğu zaman farkında olmadan kendi kariyer hedeflerini takip etmek ve kendi hayatlarını yansıtan yaşam kararları vermek için mentilerini zorlayabilirler. Mentor için ego tatmin edici olmasına rağmen, kendini mentiye kopyalama davranışı Michelangelo yönlendirmesinden olduğunca uzak bir yaklaşımdır. Bu davranış hem erkek hem de kadın mentorlar için geçerli olsa da, araştırmalar gösteriyor ki erkek mentorlar için bunun üstesinden gelmek biraz daha zorlayıcı çünkü erkekler ve kadınlar dinleme konusunda farklı şekillerde sosyalleşmişler. Genel olarak erkekler görev odaklı ilerlerken,yine genel olarak kadınlar daha fazla ilişki odaklıdır. Bu içgüdüsel klonlama eğiliminden kaçınması için, erkek mentorların kadın mentilerini gerçekten dinleyerek ve görevden daha fazla ilişkiye odaklanması gerekir. Erkek mentorlar genelde mentilerinin bakış açısını dinlemek, anlamak ve takdir etmek yerine menti ile yapılan görüşmelerde düzeltmelere ve çözümlere odaklanmak konusunda daha çok eğilim gösterirler. Karşı cinse mentorluk yapmak isteyen erkek mentorlar bazen mentileri hakkında farkında olmadan cinsiyetçi varsayımlar yapabilirler. Hepimiz ön yargılarımızın kurbanı olabiliriz. Örneğin şu cümleyi hızlı bir şekilde boşlukları doldurarak tamamla.

  O bir kadındır, bu nedenle ________, o da _______ ile ilgili bir plan yapmak zorundadır ve muhtemelen ______'e ilgisi yoktur.

  Eğer verdiğin bazı cevaplar seni rahatsız ediyorsa, merak etme yalnız değilsin.Bazen en iyi niyetli varsayımlar bile geri tepebilir.


  Mentinin ideal benliğini ortaya çıkarmada başka bir önemli unsur ise dürüstçe söylemek gerekirse cinsiyetler için tevazu göstermektir. Bunu mentinin bir kadın olarak yaşadığı deneyim ile ilgili bilmediğin her şeye farkındalık ve alçak gönüllülük gösterme sanatı olarak ifade edebiliriz. Mentinin cinsiyetine karşı gösterdiğin tevazu, mentinin kendine özgü deneyimleri ve endişeleri, anlayışının sınırları hakkında şeffaflık ve mentinin geleceğe dair hayallerini açığa çıkarmak için kendini rahat hissetttiren empatiyi ifade etme kapasitesi hakkında gerçek bir merak gerektirir. 

  Sorumuzun yanıtı da vermiş olduk sanırım! Farkındalığı yüksek erkek mentorlar Michelangelo yöntemini kullanıp, kadın mentilerinin içindeki potansiyeli gün ışığına şahane bir şekilde çıkarabilirler. Mentorlarımıza son bir tüyo! Eğer mentin kendine çok düşük hedefler koyuyor ve kendini olduğundan daha değersiz bir şekilde yansıtıyorsa, ona daha hırslı ve iddialı olan potansiyelini ilham verici bir vizyonla gösterebilirsin. İyi mentorlar, mentisine gidebileceği en cesur vizyonu kendine hedef alması için ilham verenlerdir.

  Yolun açık olsun! 

  Kaynak: https://hbr.org/2018/01/the-best-mentors-think-like-michelangelo


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.