Nasıl İş Bulurum? Satış Uzmanı Tilbe Çetin’le Konuştuk

  Nasıl İş Bulurum? Satış Uzmanı Tilbe Çetin’le Konuştuk
  Nasıl iş bulurum, mezun olmadan önce ve olduktan sonra neler yapmalıyım diye soruyorsan cevaplar Tilbe'yle yaptığımız bu röportajda.

  Kendini tanıtabilir misin? Şu an hangi sektörde, hangi şirkettesin?

  Merhaba, ben Tilbe Çetin, Marmara Üniversitesi 2016 Almanca İşletme Enformatiği mezunuyum. Genel olarak kitaplardan, spordan ve seyahat etmekten hoşlanıyorum. Gelecek planlarımda kendi kitabımı yazmak var. Şu an E-ticaret sektöründe Hepsiburada.com'da çalışıyorum. Çalışma alanım kültür kategorisi olarak geçen Kitap, Müzik, Hobi, Oyun vb. kategorileri altında barındırıyor. Ben de Marketplace/Pazaryeri bölümünde satış uzmanı olarak çalışıyorum.

  Mezun olur olmaz işe girebildin mi?

  Evet, o konuda şanslıydım, zaten hâlihazırda yaptığım bir stajım vardı. Mezuniyetten sonraki hafta işe tam zamanlı olarak gitmeye devam ettim.

  Şu anki işini nasıl buldun? Kariyer siteleri, networking vs?

  Şu anki işimi tamamen networking sayesinde, bir arkadaşım aracılığıyla buldum. Mezuniyet sırasındaki işimi bir kariyer sitesi sayesinde bulmuştum. Yani networking ile kariyer sitelerinin gücüne inanıyorum ama kabul etmek lazım ki networking, bu sitelerin önüne geçiyor.

  CampusWIN networkünün faydasını gördün mü?

  Aslında evet, çünkü Hepsiburada.com için CV'imi veren arkadaşım TurkishWIN'in kampüs programında birlikte çalıştığım bir arkadaşımdı. İlk stajımı da TurkishWIN networkü sayesinde bulmuştum.

  Öğrencilik hayatında kazandığın hangi donanımlar işe girerken faydalı oldu?

  Öncelikle ben şanslıydım, hemen hemen bütün stajlarım kendimi tanımam, ne istediğimi ve ne istemediğimi öğrenmem konusunda oldukça yol gösterici oldular. Aynı zamanda birçok gönüllülük projesinin içinde de yer aldım ve bunların bana olan katkıları yadsınamaz. Kazandığım en önemli donanım insan ilişkileri konusunda oldu. Bu kesinlikle önemli, işinizi iyi yapsanız bile bir noktada ekibinizle nasıl anlaştığınız da herkesin mutluluğu için oldukça önemli. İnsan ilişkileri dışında kazandığım deneyim ise kendi kendime nasıl öğrenebileceğim oldu. Sonuçta mezun olurken yeni doğmuş bir bebeksin, bu yüzden önemli olan nasıl öğrendiğin, insan ilişkilerinin nasıl olduğu ve o işi sevip sevmeyeceğin. Sadece kendine güven, donanımı hızlıca kazanacaksın.

  Üniversite son sınıftaki öğrencilere iş bulma konusunda ne tavsiye edebilirsin?

  Öncelikle kesinlikle nasıl bir işte çalışmak istediklerine karar versinler; bir start-up, kurumsal bir şirket, bir aile şirketi vb. nasıl bir sektör istediklerine. Sonrasında şirkette çalışan insanlardan yorumlarını alsınlar ve araştırmalarını doğru yapsınlar, ondan sonrası ise biraz şans. Kariyer siteleri, network bulmak, o şirketin üniversitelerde yaptıkları etkinlikleri takip etmek oldukça önemli. İş bulmak son dakikaya bırakılması gereken bir şey kesinlikle değil.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Berfin Özsoy, 2014 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. Şimdi Yeditepe Üniversitesi İşletme 4.sınıfta tam burslu okuyor. Girişimcilik Vakfı'nda fellow, TurkishWIN'de CampusWINNER.  Lidyana.com, Migros, Ülker Ana Marka ve Henkel'de pazarlama stajları yapan Berfin, pazarlama üzerine bir kariyer hedeflemektedir. Yaşam mottosuysa; "Eventually all the dots will connect."

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.