Network Nedir? Neden Önemlidir? Network Elde Etmenin 4 Yolu!

  Network Nedir? Neden Önemlidir? Network Elde Etmenin 4 Yolu!

   Şimdi biraz geçmişe gidelim. Biz Y jenerasyonu mensuplarının telefonlarla tanıştığı, 3310 ile yılan oyunu oynamanın en büyük tutku olduğu yıllara!

   O yıllarda oyunda ilerledikçe kendi kendime oynamaktan sıkıldığımı, yolun sonunda yılanın ucundan başka bir yere çıkamadığımı fark etmiştim. Derken şimdilerde bize çok antika gelen kızılötesi bağlantı ile tanışmıştım. Başka biri ile bağlantı kurarak oyunu birlikte oynama fikri beni çok heyecanlandırmıştı. Hem ondan yeni şeyler öğrenecek, hem de oyuna biraz hareket katacaktım. Bu beni geliştirebileceği gibi, karşımdakine de yeni şeyler katabilecekti. Tıpkı network gibi!

  Ne zaman "Network nedir?" Sorusunu sorsam ya da duysam aklıma bu benzetme gelir. Network fark etmeden hayatımızın bu kadar içinde olan bir iletişim ağıdır. Doğru kullanıldığında ise pek çok şey öğrenebileceğimiz, aynı şekilde öğretebileceğimiz mükemmel bir kanaldır. Peki network neden önemlidir ve nasıl kazanılır?

  Üniversite yılları kariyer yolları fark etmeksizin öğrenmenin ve yenilenmenin sonu yok. Bu süreçte kendimizi geliştirmek ne kadar önemliyse bu gelişimi destekleyeceğimiz veya aktarabileceğimiz bağlantılar kurmak da o kadar önemlidir. Unutmayın neyi neden ve nasıl yaptığımızı yalnızca kendimize saklamak bizi ileriye götürmez, yalnızca yerimizde kalmamızı sağlar!

  Okuma Önerisi: Üniversitede Nasıl Network Edebilirsin?

  1. Etkinlikler, toplantılar sizin için biçilmiş kaftan!

  İşinizle veya özel yaşantınızla ilgili katıldığınız etkinliklerde sıcak bir merhabanın size açabileceği sayısız kapı olabilir. Kısaca kendinizi tanıtmanız, karşınızdaki kişinin aklında yer etmeniz ummadığınız bir anda size geri dönebilir. 

  2. Paylaşmaktan ne zarar gelir?

  Teknolojinin bize sunduğu nimetlerden faydalanıp kendi network ağlarına online olarak ulaşabilir, hatta kendi network ağınızı oluşturabilirsiniz. Örneğin bir iş kanalında paylaştığınız makale karşı tarafın ilgisini çekebilir, sizinle bağlantı kurmasını sağlayarak yeni fırsatlar yaratabilirsiniz. 

  3. İş ya da sosyal anlamda ilgili olduğunuz kulüp ve sivil toplum kuruluşlarına katılmak!

  Network kurmak başlı başına bir şans iken, ilgilerin benzer olduğu ortamlarda bu ağı oluşturmak pastanın üzerindeki kremaya dönüşüyor! Düşünsenize aynı sektörde ya da bölümde sizin geçtiğiniz yollardan geçecek bir gence tavsiye vermek, aynı şekilde tavsiye almak öngöremediğiniz farklı bakış açılarına erişmenizi sağlayabilir. 

  4. BinYaprak aktif kullanıcısı olmak!

  Yaşayarak öğrenmenin yeri hep ayrı, ancak ya onu yaşayan ya da yaşamış başka biri daha varsa? Zamanın bu denli kıymetli olduğu bir çağda neden bekleyelim? Zaman ve mekan sınırlarını aşıp bilgiye erişebileceğiniz BinYaprak ile dijital bir network ağı oluşturabilirsiniz. Kendi sorularınızı sorabileceğiniz, başka sorulara cevap verebileceğiniz bir kız kardeşlik ağı! 

  ...

  Empati ile Sempati Aynı Şey Değil! - BinYaprak

  Duygusal zeka hayatımızda giderek daha büyük önem kazanırken, olmazsa olmazlarından empati kavramına ne kadar aşinayız? Empati nedir, ne değildir, sempatiyle aynı şey midir; cevapları bu yazıda.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Elif Altınbaş tarafından yazılmıştır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.