Özlem Çakır ile Siz Konuşmadan İmajınız Konuşur

  file

  Önce kendin için, sonra katıldığın mülakatlarda ve çalışırken yaratacağın izlenim için nasıl imaj oluşturacağını merak ediyorsan bu haberimiz tam senlik!

  İnsanların kafasında yarattığımız, bir nevi kimliğimiz olan “İmaj” sandığımızdan çok daha önemli; “İlk izlenim” ondan da önemli! Çeşitli sektörde yerli ve yabancı firmalara, üst düzey yöneticilere ve politikacılara İmaj ve İletişim Danışmanlığı da yapan Özlem Çakır’la 31 Mayıs 2016 online etkinliğinde birlikteydik.

  İPUÇLARINI TAKİP ET, İYİ ALGILAN

  • Vücut dilini kullanmak imaj yaratmada çok önemli; özellikle gülümsemeni kullanmayı unutma!

  • Düzgün bir postür oluşturmak ise gülümsemenin hemen ardından geliyor; içinden ayakları yere sağlam basan kadın olmayı geçir ve ona uygun duruşunu sürdürmen gerektiğini kendine hatırlat.

  • El hareketleri ve postür çok önemli, bunun için yapabileceğiniz duruş egzersizleri var; kişi kendini özgüvenli birisi olarak hissederse(sağlam bastığı için) dik basarken de bunu içselleştirecektir.

  • Göz teması yanlış bildiğimiz bir davranış, karşımızda 3 kişi varsa o 3 kişi arasında gidip gelmemiz değil bir kişiye kitlenip gözlerimizi ondan ayırmamamız daha doğru bir hareket olur.

  • Dışa dönük olmak, sosyal zeka da en az IQ kadar önemli.

  • Hepimizin bir markası var, bunu nasıl yönettiğin çok önemli. Öncesinde sosyal medyada tüm paylaşımlarına dikkat et, buradaki paylaşımlar kişisel tarza destek de verebilir.

  • Linkedin’de kullandığın fotoğraflar bile belirleyici olabiliyor, düzgün bir algı yaratmak sosyal medyada da dikkat edilmesi gerekenlerden.

  • Kartvizitini verirken "takdim et”, masaüstüne atmayıp elden ver.

  • CV'de Coverletter’ın olması, ve hatta kişisel yani hedefe yönelik olması da imaj algısında önemli bir yere sahip.

  İYİ GÖRÜN, İYİ ALGILAN

  • Çalıştığın şirketlerin giyim koduna bak, serbest giyim uygulaması olan şirketlerde bile yırtık Jean, hayvan baskılı tişört giymen veya fazla ilgi çekici agresif renkler büyük aksesuarlar kullanman imaj zedeleyici olacak ve çok da bakımlı,özenli ve profesyonel görünmeyecektir.

  • Feminenlikle seksyaliteyi karıştırma, etnik aksesuar kullanma, bakımlı ve temiz görün.

  • Baskı yada hayvan deseninden,yırtık kottan kesinlikle kaçın.

  • Mor-sarı, kahve-lacivert gibi renkleri birbiriyle kombinleyebilirsin; çünkü bunlar yaratıcı renklerdir.

  • Kıyafet ve aksesuar asla söylediklerinin önüne geçmemeli.

  • Renk analizi yapmayı ihmal etme, hedef kitlene, çalıştığın yere ve vücut yapına uygun olmalı.

  Canlı yayının tamamını izlemek için buraya tıklayabilirsin.

  KONUŞMACIMIZI TANIYALIM: Peki Özlem Çakır Kimdir?

  Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Özlem Çakır, İmaj Danışmanlığı eğitimini, New York’ta Fashion Institute of Technology ve Atlanta’da London Image Institute’ta tamamladı. 20 yıldır 30’dan fazla sektörde 100’lerce yerli ve yabancı firmaya, Kişisel İmaj Yönetimi, Liderlik, Kişisel Markalaşma, Etkileme Sanatı, Uluslararası İş Etiketi, İletişim Becerileri, Medya İletişimi, Sunum Becerileri ve Serbest Giyim konularında eğitim veren Çakır, aynı zamanda üst düzey yöneticilere ve politikacılara İmaj ve İletişim Danışmanlığı da yapıyor. Çakır; Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği AICI’ın Türkiye’den ilk profesyonel üyesi olup, derneğin uzun yıllar bu bölgede başkanlığını yürüttü. Mayıs 2006’da, dernek tarafından yılın En Başarılı Yabancı İmaj Danışmanı ödülü olan Jane Segestron ödülünü aldı. Özlem Çakır’ın ‘Profesyonel Yaşamda Kişisel İmaj ve Sosyal Yaşam Etiketi’ ve ‘Ben Ne Giydiğimi Biliyor muyum’ isimli iki kitabı bulunuyor. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.