Seni Sosyal Girişimciliğe Ulaştıracak 3 Özelliğini Keşfet

  Seni Sosyal Girişimciliğe Ulaştıracak 3 Özelliğini Keşfet

  Her alanda olduğu gibi sosyal girişimcilik alanında da parlamaya devam eden birçok kadın var. Peki seni de başarılı bir sosyal girişimci olmaya yaklaştıracak başlıca özellikler ne?

  1.Problem çözme isteği

  Kadınlar doğaları gereği her zaman problem çözmeyi sever ve bu konuda da beceriklidirler. Sosyal girişimciliğin temel amacı da toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler getirmektir. Gördüğün gibi aslında sen zaten neredeyse doğuştan bir sosyal girişimcisin.

  2. Cesaret

  Problemi buldun, çözüme de yakınsın. Peki bu çözümü hayata geçirecek cesaretin var mı? Bir kadın olarak, bulduğun probleme çözüm üretirken cesur davranabilmek gerçekten çok önemli. Çünkü sadece "kadın" olduğun için bile birçok sorunla karşılaşacaksın. İlerde evlenince hem evini çekip çevirecek, hem de hayallerini kovalamaya çalışacaksın. Belki yaptığın işleri gereksiz bulanlar olacak, hevesini kıracaklar. Düşüncelerinin küçümsenip, hor görüleceğin toplulukların ve ortamların içinde bulacaksın kendini. Bu ve bunun gibi zorlukları düşünüp, her ne olursa olsun başarmak için her şeyi göze alabilmelisin. Eğer sonunda cevabın "Evet" ise, hedefine bir adım daha yaklaştın demektir.

  3. Kararlılık

  Tamam cesaretlisin de. Peki karşına düşündüğünden çok daha büyük zorluklar çıkarsa ne yapacaksın? Pes etmek yok değil mi? Çünkü sen kararlı olduğun zaman seni kimse durduramaz. Aklını kullanır her sorunu çözersin. Yazar Helen Lawrenson' ın da dediği gibi "Eğer bir kadın yeterince hırslı, kararlı ve yetenekliyse, yapamayacağı hiç bir şey yoktur."

  Şimdi okuduğun gibi, aslında her şey senin içinde! Tek yapman gereken potansiyelinin farkında olup onu ortaya çıkarmak. Hadi, kimsenin tutamayacağı kadar yükseğe uç!


  İşte burada da sana ilham olması için, problem çözme yeteneği, cesareti ve istediği şeyi başarma konusundaki kararlılığıyla yıldızı parlayan bazı kadın sosyal girişimcilerle ilgili bilgilere ulaşabileceğin bazı linkler;

  Çiğdem Kağıtçıbaşı: http://listelist.com/cigdem-kagitcibasi-kimdir/

  Halime Güner: http://www.farukbildirici.com/index.php?Did=287

  Nebahat Akkoç:
  http://www.kamer.org.tr/icerik_detay.php?id=220

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Gizem Şen, 1996 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İktisat bölümü öğrencisi. Yeni insanlar tanımaktan ve grup çalışmalarından büyük keyif alıyor. Gizem’in yapmayı en çok sevdiği şeyler; voleybol oynamak ve çeşitli dallardan spor müsabakalarını takip etmek.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.