Tuğçe Erdem ile Birlikte Amazon Türkiye Şirketini Tanıyalım

  WhatsApp-Image-2021-11-05-at-11.37.01

  Tuğçe Erdem ile birlikte Amazon (Türkiye) şirketinde çalışmak hakkında harika bir röportaj gerçekleştirdik. Herkese keyifli okumalar dileriz. 

  1) Merhaba Tuğçe Hanım, öncelikle bu harika röportaj için şimdiden çok teşekkür ederiz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

  Merhabalar, ismim Tuğçe Erdem. Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü 2018 mezunuyum. Pandemi öncesi fırsat buldukça gezmeye çalışmış, pandemi ile birlikte de evde olmanın mutluluğunu kedimle birlikte yaşamaya çalışıyorum. 

  2) Şu an bilgi teknolojileri endüstrisindeki "En Büyük Beş Şirket" listesinde bulunan Amazon şirketinde çalışıyorsunuz. Buradaki deneyimlerinizden bahsetmeden önce; bu şirkette çalışma süreciniz ne zaman, nasıl ve hangi pozisyon ile başladı?  

  2018 Eylül ayında Amazon.com.tr açılmadan önce işe alınan son ekiptenim. Vendor Contact Management ekibinde tedarikçiler için B2B çözümler sunuyordum, tabi yeni bir ülke launch edileceği zaman sitenin canlıya geçmesi öncesinde çok hummalı çalışmalar oluyor, bunlara şahit olmak güzel bir startup deneyimi yaşatıyor. Şu anda da Retail Vendor Manager olarak çalışıyorum, temel görevim sorumlu olduğum markaları karlı bir şekilde büyütmek ve operasyonel mükemmelliğe ulaşmalarını sağlamak. 

  3) Daha önce hangi şirket ve pozisyonlarda çalıştınız?  

  Mezuniyetle birlikte başladığım ilk iş Amazon oldu ama öncesinde Colgate Palmolive'de uzun bir trainee sürecim oldu, yine staj deneyimi olarak İş Yatırım, Marie Claire ve Nestle'de tecrübe kazandım.

   4) Amazon'da çalışıyor olmak size hangi alanlarda, neler kazandırdı?

  E-ticaret daha önceden deneyimimin olduğu bir alan değildi, müşteriler için satın alma sürecinin her aşamasını öğrenme fırsatım oldu diyebilirim. Hangi ürünler tercih ediliyor, hangi üründen ne kadar stok tutmalıyım, hangi fiyat noktasından çıkmalıyım, ne zaman hangi müşterilere nasıl bir kampanya yapmalıyım gibi 360 derece her bir ürün grubu için çalışmak gerekiyor bu da pek çok konuda yeni şeyler öğrenmemi sağladı. Doğru ürünü doğru miktarda elinde tutup doğru bir fiyatta hızlı bir şekilde teslimat yapmak ve iyi bir müşteri deneyimi sunmak en önemli şey şu an e-ticaret için.

  5) Elbette her iş kurumunda güzellikler olduğu gibi zorluklar da muhakkak oluyor. Burada karşılaştığınız zorluklar nedir/nelerdir, sizi en çok zorlayan durum/lar ne/neler oldu?
   

  Her işin yoğun olduğu dönemler var e-ticaret de aynı şekilde özellikle yılın son çeyreğinde en yoğun zamanını yaşıyor. Kampanya planlamak ve doğru bir şekilde onu uygulamak, yılın en çok müşteri ziyaretinin olduğu dönemde kusursuz bir hizmet verme amacımız oluyor, bu da sıkı kontrol mekanizmaları ve yoğun dikkat gerektiriyor. 1000 TL'lik bir ürünü yanlışlıkla 10 TL'ye kampanyaya koyabilirsiniz, bu tarz hatalarla karşılaşmamak için double check yapmak iyi oluyor.

  6) Amazon size iş deneyimi dışında kendinize vakit ayırabileceğiniz ve kişisel yetkinliklerinizi artırabileceğiniz imkanlar sunuyor mu?

  Amazon'un internal bir eğitim sitesi var ve her alandan kullanıcıya açık dev bir kütüphane diyebilirim. Pazarlama alanında çalışan biri sıfırdan gidip Yazılım dersleri alabiliyor, konu sınırlaması yok aslında ne ilginizi çekiyorsa onunla ilgili şeyleri öğrenmeye hemen başlayabiliyorsunuz.

  7) Hayatımızdaki birçok tercihler gibi kariyer yapmayı, deneyim elde etmeyi istediğimiz şirketi seçerken de dikkat etmemiz gereken hususlar mutlaka vardır. Bu konuyla ilgili deneyimleriniz ve bize aktarmak istedikleriniz varsa; bizimle paylaşabilir misiniz?
   

  Bu aslında üniversite ve bölüm tercihi gibi çok kişisel bir deneyim oluyor. Bazılarımız ne yapmak istediğini net bilen bir şekilde tercih ederken bazılarımız yönlendirmeye, bazılarımız deneme yanılmaya ihtiyaç duyuyor. Ben alışverişlerinin %90'ını online kanallar üzerinden yapan biri olarak e-ticaretin çok hızlı bir şekilde büyüyeceğini düşünüyordum ve bu alanda deneyim kazanmanın ilerideki kariyer adımlarımda da bana faydalı olacağını düşündüğümden Amazon'da çalışmak istedim. Kendi açımdan dikkat ettiğim husus sevdiğim bir alan mı ve bu iş kolunda bir gelecek var mı olarak bakmak oldu.

  8) Amazon şirketinde kariyerine devam etmek ve staj yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?  

  Linkedin ve jobs.amazon.com üzerinden neredeyse yılın her anı açık olan pozisyonlar paylaşılıyor onları takip etmenizi ve ardından hali hazırda Amazon'da çalışan bir kişiyle işe alım sürecini konuşmanızı tavsiye ederim.

  9) Son olarak sizin eklemek istediğiniz farklı bir bilgi var mıdır?
   

  Yurtdışında çalışma olanakları ile çok soru alıyorum ona bir değinmek isterim, aynı iş grubunda ya da rol seviyesinde ya da tamamen farklı bir alan için yurtdışında çalışma olanaklarımız oluyor, yine bir mülakat süreciyle birlikte dünyadaki her ilana başvurabiliyorsunuz tabi avantaj olarak zaten Amazon mülakat süreçlerini önceden tamamlamış ve biliyor oluyorsunuz, aynı şekilde başvuracağınız pozisyonun müdürüyle önceden konuşup iş ve beklentiler hakkında daha net bilgi sahibi oluyorsunuz.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.