Ufuk Tarhan ile Geleceğin Meslekleri

  unnamed-2

  Fütürizm üzerine yaptığı çalışmalar, sürdürülebilir geleceğe dönük tasarladığı iş modelleri ve uygulamaları ile tanınan bir Fütürist, Ekonomist ve Sivil Toplum Gönüllüsü olan Ufuk Tarhan’ın 17 Mayıs 2016'da BinYaprak Öğrencilerine gelecekle ilgili verdiği ipuçlarını okumadan geçmeyin!

  GELECEĞE UYUMLAN: Neler Oluyor Hayatta?

  • Hayatımızı hızla makine ve robotlara devretmeye hazırlanıyoruz; bu yüzden meslek değil, becerilere odaklan çünkü ileride o mesleklerin hiçbiri kalmayacak. 

  • Sen hangi konularda insanlara yardımcı olabiliyorsun, bu doğrultuda kendini geliştir.

  • "Geleceğin Meslekleri" dediğin şey belki de yok, onun yerine “Beceri Kazanılması Gereken Alanlar” var.

  • İşini dijital olarak yapamazsan ve dijital yöntemlerle katkı sağlayamazsan iş sahasında olman neredeyse imkansız.

  • “Dijital Dönüşüm” için sosyal medya kanallarıyla dijitalleşmeyi geliştirmelisin, bu aşamayı geçmek geleceğe uyumlanmak için bir ön koşul.

  • Robot ve yenilenebilir enerji çağındayız, her işi derinden etkileyecek “teknoloji”nin bilgisine iyi erişmelisin.

  • Şu anda doktora gittiğimizde bile doktorların elinde cihazlarla ölçülen bilgilerimiz oluyor, doktor bu fizyolojik bilgilere bakıp yorumluyor! Yarı-robotik sistemlerden aldığı verileri doktorlar yorumlamayı iyi öğrenmiş, her meslek grubu için bu gelişim kesinlikle şart!

  • İleride doktorlar ellerini bile değdirmeden görüntü sistemleriyle hastalarına erişerek uzaktaki bir insanı bile ameliyat edebilecek! 

  • En tanımlı meslek olan “doktorluk” bile bambaşka bir hale evrilecek; teknolojik cihazlarla birlikte var olacak.

   

  GELECEK DE BİR GÜN GELECEK: Nasıl Yaşamalı?

  • Geleceğe uyum sağlamak için “Hibrit Yaşam” modelini öneriyorum, bugünü sürdürürken gelecek için de yatırım yap. Paralel kariyer veya bir yan yol geliştirmelisin kendine,lütfen buna zaman ayırmayı ihmal etme! Bunun için otodidakt yöntemiyle bilgilerini dönüştür.

  • Peki ya “Otodidakt” nedir? -Otodidakt sayesinde kendi kendine düşünüp öğrenme sürecine girmiş olursun, öz öğrenim aslında teknoloji sayesinde hepimizin yaptığı bir şey olsa da bunu bilinçli olarak devam ettirmek kendi hayatımızı istediğimiz şekilde “kendimiz” yönetmemiz için de oldukça önemli.

  • “Kürasyon” yöntemi sayesinde ise ilgi alanlarını belirleyip onun üzerine yoğunlaşabilirsin, diğer alanları dışarıda bırakman kariyer mutluluğuna giden yollardan biridir.

  • Birçok işi bir arada yapmak, yaptığı işlerden birkaç tanesine kendini daha çok vakfederken diğerlerini geri plana atmana sebep olur ve odağın kaybolur.

  • “Her şeyi yapabilirim” duygusundan kurtulmalısın, dağınıklık ve verimsizlik en korktuğun sonuç olmalı.

  • En önemlisi de şu ki, geleceğini kurarken öncelikle kişisel  mutluluğunun üzerinde durmalısın; bu da mutlu olduğun işi yapmak anlamına geliyor. Mutlu olduğun işi mutlaka yap.

  • İleride genetik yöntemlerle nelere daha çok katkın olduğunu anlayabileceksin, henüz bu teknoloji var olmasa bile yakın tarihte hepimiz onunla tanışacağız.

  • Aslında neyi seviyorsan ona yeteneğin var demektir, bu yüzden kendini sürekli gözlemlemelisin. Gözlemledikçe zaten mutlu olduğun işi yapıyor olacaksın ve bir gün bile “çalışmış” hissetmeyeceksin.

  Online etkinliğin tamamını izlemek için link aşağıda:

  KONUŞMACIMIZI TANIYALIM: Peki Ufuk Tarhan Kimdir?

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Ufuk Tarhan 1982 yılından bugüne, su motoru, bilişim, telekomünikasyon, tarım ve hayvancılık, ilaç dağıtım gibi sektörlerde ve çeşitli şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 2010´da; 1967´den bu yana yayınlanan, dünyanın en saygın Fütürizm kaynaklarından birisi olan The FUTURIST dergisinin Türkçe hazırlanmasını sağlayarak, Türkiye´ye ilk kez fütürist bir yayın getirdi. Sosyal ağları ve paylaşım sitelerini çok etkin kullanan Tarhan, geniş bir takipçi kitlesine sahip, popüler bir blogger, internet yazarıdır. Fütürizm, future-horizon scanning (gelecek-ufuk taraması) yöntemleriyle çalışmakta olan M-GEN şirketinin kurucusu Tarhan, Türkiye’deki ilk ve tek kadın fütürist konuşmacıdır ve aynı zamanda dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi arasında yer almaktadır.

  Ufuk Tarhan'ın BinYaprak hikayesine buradan ulaşabilirsin.

   

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.