Y Kuşağı Kılavuzu Nedir?

  Y-Kua-Klavuzu-Nedir-cover

  Sabancı Üniversitesi'nin Novancia Business School, Abdullah Gül Üniversitesi, Türk Kültür Vakfı ve Universum İletişim ile ortaklaşa yürüttüğü "Y Kuşağı Kılavuzu" projesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsan yazıyı okumaya devam et!

  "Y Kuşağı İçin Beceri Geliştirme ve Sosyal Medyada Kişisel Marka Oluşturma Sanal Rehberi" ("Y Kuşağı Kılavuzu") projesi, 2015 yılında başlatılmış bir Erasmus+ Yükseköğrenimde Stratejik Ortaklık projesidir. Projenin ana hedefi, iş arayan Y kuşağı mensuplarına işe alınabilirliği arttırma, beceri gelişimi ve kişisel marka oluşturma konularında bir sanal kılavuz geliştirmek ve tasarlamaktır.

  Sabancı Üniversitesi Kariyer ve Staj Ofisi Koordinatörlüğü'ndeki projenin diğer ortakları Novancia Business School, Abdullah Gül Üniversitesi, Türk Kültür Vakfı ve Universum İletişim'dir. Farklı alanlarda güçlü yönleri ve deneyimleri olan konsorsiyum ortakları, stratejik sorumluluklar üstlenip entelektüel çıktıların üretilmesini desteklemiştir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki web siteyi ziyaret edebilirsin!

  Boot Camp'e Bir Bakış

  İki haftalık bir eğitim programı olan Uluslararası Boot Camp, Y Kuşağı Kılavuzu projesinin öğrenim/öğretim/eğitim aktiviteleri kapsamında planlandı. Kültürler arası bir öğrenim ortamı oluşturup katılımcıların öğrenim çıktılarının takibini kolaylaştırmak amacı ile iki ayrı eğitim programı, Uluslararası Boot Camp kapsamında entegre edildi.

  Uluslararası Boot Camp; proje konsorsiyumunun deneyimli üyeleri tarafından formel olmayan öğrenim yöntemlerinin, enerji egzersizlerinin ve ısınma aktivitelerinin, takım oluşturma oyunlarının, atölyelerin, münazaraların, çalışma gruplarının, akranlar arası öğrenimin ve kurgulanmamış boş zamanın bir araya getirilmesi ile tasarlandı.

  Boot Camp, seçilen 30 öğrencinin ve uluslararası eğitmenler grubunun katılımıyla 1-6 Temmuz tarihlerinde Sabancı Üniversitesi'nde, 7-11 Temmuz tarihleri arasında da Novancia Business School'da düzenlendi. Programa katılan 30 kişi; Sabancı Üniversitesi'nin, Abdullah Gül Üniversitesi'nin ve Novancia Business School'un farklı kültürel altyapılara sahip öğrencileriydi.

  Kampın ilk haftasında katılımcıların kendilerini keşfetmelerine, güçlü yönlerini ve yetkinliklerini öğrenmelerine, becerilerin iş hayatındaki önemini kavramalarına odaklanıldı. İkinci haftada ise sınıf içi sunumlarla ve akran hakemliğinde çalışma gruplarıyla birlikte kişisel marka oluşturma ve sosyal medyanın etkili kullanımı irdelendi.

  Boot Camp Hakkında Ön Bilgi

  Y Kuşağı Kılavuzu projesi kapsamında yapılan 2 araştırma, proje ekibine Boot Camp'in geliştirilmesi konusunda yardımcı oldu.

  1. Avrupalı İşverenler Mezunlarda Hangi Becerileri Arıyor?

  Universum tarafından 2016'da yapılan bir çevrim içi anketle Avrupa'da işe alım yetkilileri ve işverenlerin aradığı en önemli beceriler belirlendi. Anket; Orta, Güney, Doğu Avrupa ve İskandinavya'da kamu, özel ve STK sektörlerinden işe alım yetkilileri dahil 1299 kişiye ulaştı.

  Analize göre işverenler aşağıdaki becerileri aramaktadır:

  • Güvenilirlik
  • Sorumluluk
  • İletişim Becerileri
  • Olumlu Tavır
  • Takım Çalışması

  2. Yeni İşe Alım ve İş Arama Trendleri

  İkinci çalışma, Sabancı Üniversitesi tarafından Avrupa'da 2016 yılındaki sektörler arası işe alım ve iş araştırma trendlerini incelemek amacıyla yürütüldü. Bunun için 3 ayrı anket; 16 dilde hazırlanarak üniversite öğrencilerine, kariyer merkezlerine ve işverenlere dağıtıldı. Özellikle, yabancı öğrencilere ulaştırılmasına özen gösterildi.

  Çalışmanın en önemli bulgusu, sosyal medyaya verilen önem konusunda öğrencilerin ve işe alım yetkililerinin görüş farklarıydı. Araştırmaya göre işe alım yetkililerinin %60'ı sosyal medya araçlarını işe alım sürecinde önemli bir yöntem olarak görürken; yeni mezunların yalnız %31'i iş ararken sosyal medyayı kullanmaktadır. Üniversite öğrencileri ile işe alım yetkilileri arasındaki bu fark nedeniyle, öğrencilerin iş ararken sosyal medya kanallarını daha etkili kullanmaya ve hesaplarını daha profesyonel yönetmeye ihtiyaçlarının çok büyük olduğu sonucuna varılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Y Kuşağının Yetkinlik Gelişimi ve Sosyal Medyada Kişisel Markalaşması" projesi, üniversite öğrencilerinin  istihdamına katkı sağlamak amacıyla "Y" kuşağına gerekli yetkinlikleri kazandırmayı ve öğrencilerin kendilerini sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde ifade edebilmelerine destek olmayı hedeflemiştir. Projede, Universum Global (İsveç), Novancia Business School (Fransa), Türk Kültür Vakfı – AFS ve Abdullah Gül Üniversitesi ortak olarak yer almıştır. Projedeki araştırma bulgularına göre, işverenlerin yeni mezunlarda en çok sorumluluk, güvenilirlik, iletişim, takım çalışması ve olumlu tavır  yetkinliklerini aradığı ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı öğrencilere göre daha etkin kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre hazırladığımız “Sanal Rehber” gençlerimizin yetkinliklerini geliştirmelerini destekleyerek, iş arama süreçlerinde kendilerini daha etkin ve doğru tanıtmalarına katkıda bulunacaktır.

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.