Yapay Zekâ ile İlgili En İyi 4 Film

  Yapay Zekâ ile İlgili En İyi 4 Film

  Yapay zekâ hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilmenizi sağlayacak en iyi 4 yapay zeka filmini derledik. Keyifli okumalar!

  Teknolojinin hayatımıza entegre olmasıyla birlikte bazı terimleri daha sık duymaya başladık. Bu terimlerden bir tanesi de yapay zekâ. Peki nedir bu yapay zekâ? En basit ifadeyle insan zekâsını taklit ederek topladıkları bilgiler ile kendilerini iyileştiren makineler. Yapay zekâ alanında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacak en iyi yapay zekâ filmlerini merak ediyorsanız okumaya devam edin!

  1) ARTIFICIAL INTELLIGENCE

  Yapay zekâyla ilgili ilk film önerisi, İngilizcede yapay zekâ anlamına gelen Artificial Intelligence oluyor. Steven Spielberg'in yönettiği 2001 yapımı bilimkurgu filminde, David isimli bir robot duygu ve düşüncelere sahip, özelikle sevmeye programlanmış olarak üretiliyor. Çocukları tedavi gören bir aile tarafından evlat edinilen David, annesi Monica'ya koşulsuz sevgi ile bağlanıyor. Ailenin asıl çocuğunun iyileşmesiyle birlikte kendini dışarıda bulan David, karanlık gerçekleri aramak üzere yola çıkıyor. Robotların insan duygularına sahip olabileceğini konu alan filmle birlikte gelecekte insanlar ve robotlar arasında duygusal bir bağ kurulabilir mi sorusu akıllara geliyor. İşte bu merak konusu...

  2) HER

  Yapay zekâya çok farklı bir perspektiften bakan HER filmi, bir insanın işletim sistemine âşık olmasını konu alıyor. Yapay zekâ programı olan ve sadece sesten oluşan Samantha, Theodore'u hayat hakkında sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırıyor. Yalnız ve mutsuz olan Theodore, Samantha ile ilişkiye başlıyor ve aralarındaki ilişkinin zaman zaman karmaşıklaşması ilginç bazı durumları da beraberinde getiriyor. HER filmi, bir insanın da yapay zekâya âşık olabileceğini ve böyle bir aşkın mümkün olabileceğini bizlere anlatıyor. 

  3) BLACK MIRROR (METALHEAD)

  Gelişen teknolojilerin, geleceğimize etkilerini gözler önüne seren Black Mirror dizisinin birçok bölümü, yapay zekânın hayatımıza girmesiyle birlikte karşılaşabileceğimiz karanlık yüzleri çok net bir şekilde anlatıyor. Yapay zekâyı konu alan Metalhead, dizinin dördüncü sezonunun beşinci bölümünde yer alıyor ve kısacık hikâyede koca bir distopyayı anlatıyor. Dizinin bu bölümünün siyah beyaz olmasının sebebi ise yaşanan gerilimi ve çaresizliği anlatmak için. Belli bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatan bölüm, yapay zekânın hayatımıza getireceği olumsuz durumları ele alıyor. Yapay zekâyı hayatımıza bu kadar çok almaya çalışırken acaba gelecekte yapay zekâdan kaçmak zorunda kalır mıyız? 

  4) MOON

  Son film tavsiyesi ise Moon. Ayda kurulmuş olan üretim tesisinde tek başına çalışmakta olan Sam'in hayatını anlatan filmde tek dostu Gerty isimli yapay zekâdır. Dünya'ya dönmesine birkaç hafta kala istasyonda çıkan arızanın ardından tesadüfen karşısına çıkan gerçek, onu karanlık bir uçuruma sürükleyecektir. Birçok ödül almış olan filmin, yapay zekâyı çok etkili kullandığını söylemek mümkün.

  21.yüzyılda her ortamda görmemizin mümkün olduğu yapay zekâ, şüphesiz ki her alanda karşımıza çıkmaya devam edecek. Geçmişte ''Yok artık! '' dedirten teknolojiler günümüze kadar alışılageldiyse şimdi hayal gibi gelen yapay zekâyı da gelecekte hiç yadırgamadan hayatımızın içine alacağız. Yapay zekâ alanında yapılan birçok film sayesinde de gelecek hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. İşte bu filmleri birçok sitede de bulabilirsiniz, keyifli seyirler.

  https://www.webtekno.com/yapay-zeka-filmleri-h85843.html

  https://www.youtube.com/watch?v=xXxlGZDfrM4


  CampusWIN yazarları Büşra Girgin tarafından yazılmıştır.   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.