Yoksulların Bankasının Hikayesi

  Yoksulların Bankasının Hikayesi

  Yoksulların bankası Grameen Bankası'nın kurucusu Bangladeşli ekonomist ve sosyal girişimci Muhammed Yunus'un hayat hikayesini birlikte inceleyelim.

  Dokuz çocuklu Müslüman bir ailenin üçüncü çocuğu olarak 28 Haziran 1940 tarihinde Bangladeş'te dünyaya gelmiştir. Babası kuyumcu olan Yunus, 9 yaşında annesini psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı kaybetmiştir. Yunus çok başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. Bu süreçte Hindistan, Batı Pakistan ve Kanada'yı ziyaret etmiştir. Dakka Üniversitesi ekonomi bölümünde lisansını ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Burs alarak Amerika'da doktora yapma şansı kazanmıştır. Burada ekonomi doktorasını tamamlayıp ekonomi dersleri vermeye başlamıştır. 

  Onu meslektaşlarından ayıracak ve ilerleyen yıllarda Grameen bankası'nı kurmasını sağlayacak fikir tohumları Chittagong Üniversitesi'nde ekonomi dersleri verirken yeşermeye başlamış. Öğretmekte olduğu teorik ekonomi dersleri ile içine doğduğu ülkenin yoksul halkının yaşayışı arasındaki uçurum onu rahatsız etmeye başlamış. Bu rahatsızlığı onu 1976'da yoksulları girişimci yapmak amacıyla Bangladeş'te bir banka kurmaya sürüklemiş.

  Nasıl dersen cevap mikro kredide saklı.

  Mikro kredi nedir?

  Dar gelirli insanların, gelir kazanmalarına yardımcı olacak işler kurmalarını sağlamaları için teminatsız verilen küçük sermayeye denir. Bireysel girişimler ve küçük işletmecileri hedef alır. Grup tabanlı kredi modelini benimser. Bu model, sorumluluk ve dayanışmayı temel alır. Eğer bir üye krediyi geri ödeyemezse diğer üyeler hep beraber bu ödemeyi gerçekleştirir. Bu sistem finansal hizmetlere ulaşamayan kitleye finansal kaynak vermeyi hedef alır. Onların hayatlarını iyileştirmek ve hayallerine şans vermek adına Mikrofinans geleceğe ışık tutan bir sistemdir.

  Bu sistemin bir uygulaması da ülkemizdeki dar gelirli kadınlar için mevcuttur. Detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsin.

  Mikro kredi sistemini bularak köy bankası anlamına gelen Grameen Bank'ı kuran ve bu sosyal girişimi ile sosyal ve ekonomik kalkınma amacıyla çalışan Yunus, 2006 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

  Bir mikro kredi öyküsü

  Muhammed Yunus üniversitede ders verdiği sıralarda saha araştırması için öğrencileri ile yoksul bir köye gitmiş. Bu köyde Sufiya adlı bir kadınla tanışmış, bu kadın üç çocuklu bir anneymiş. Bu kadın geçimini sağlamak adına bambudan sandalyeler yapar ve satarmış. Ne yazık ki tefeciden aldığı yüksek faizli gelir nedeniyle çok çalışmasına rağmen çok yoksul bir yaşam sürdürmekteymiş. Yunus, köyü iyice dolaşınca bu köyde Sufiya gibi 41 insan daha olduğunu keşfetmiş ve onlara küçük bir sermayeyi faizsiz vermiş. Tek bir şart olarak verdiği anaparayı 1 yıl içinde ödemelerini talep etmiş. Köylüler anaparayı ödemiş hatta evlerini onarmaya ve daha iyi bir yaşam sürmeye bile başlamışlar. Mikro kredinin yaşamlar üzerindeki sihirli dokunuşu böylece başlamış.

  Kaynaklar

  https://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Yunus

  http://sustainabilitynext.in/news/muhammad-yunus-to-keynote-at-hubli-development-dialogue/

  http://www.biyografi.info/kisi/muhammed-yunus

  http://www.tgmp.net/tr/sayfa/mikrofinans-nedir--/127/1

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  İrem Süzen, 2014 yılında Burak Bora Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. İrem, eğitim hayatına Koç Üniversite’sinde Psikoloji ve İşletme bölümlerini okuyarak devam etmektedir. Dans etmeyi, spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi çok sevmektedir. İrem, aynı zamanda "Make a Wish" derneğinin Koç Üniversitesi ayağında gönüllü faaliyetlerde bulundu. Yazı yazmayı ve hayal kurmayı çok seven İrem, gerek gönüllü çalışmalarla gerekse stajlarla kendi potansiyelini keşfedip onu gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. İrem aynı zamanda sosyal girişimcilik ve uygulamalı gelişimsel psikoloji alanları ile ilgilenmektedir. Faydalı işler yapıp, anlamlı, dolu dolu ve mutlu yaşamayı hedefleyen İrem, her günün yeni bir getirisi olduğuna inanıyor ve hayatın onu şaşırtmasına izin veriyor.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.