10-adimda-networking-8-buyuk-gruplarda-tanin

10 Adımda Networking: 9 – Büyük Gruplarda Tanın

Şu ana kadar hep ikili veya küçük gruplarla yapılan networkingler'den konuştuk; fakat networking yapmanın en hızlı yollarından biri büyük kitlelerin olduğu alanlarda ön plana çıkmaktır.


Şu ana kadar hep ikili veya küçük gruplarla yapılan networkingler'den konuştuk; fakat networking yapmanın en hızlı yollarından biri büyük kitlelerin olduğu alanlarda ön plana çıkmaktır.

İş İnsanları ile İlgili Derneklere Üye Ol

Grup kurmanın doğasında var olduğu gibi belli sebeplerden dolayı kendini toplumun geri kalanından ayrıştıran insanlar belirli topluluklar oluştururlar. Bu tip topluluklar görece homojendir. Yani benzer alanlarda faaliyet gösteren, benzer hedefleri olan ve kendi içlerinde iletişim kurmaya, networking yapmaya daha açık gruplardır. Sen de seni ilgilendiren gruplarda elbette ki yer almalısın.

Sadece bu grupların bir üyesi olmak pek de yeterli değil. Aktif görev almak, bir komisyonun başkanı olmak, toplantılarda konuşma yapmak gibi görevler seni ön plana çıkaracaktır. Ek olarak, organizasyonda network ettiğin kişilerle iş birliktelikleri yaratmak istiyorsan öncelikle etrafındakilerle aranda güven bağları inşa etmelisin.

Bir Alanda Uzmanlaş

Kişinin uzman olduğu alanda yazı yazması tanımanın en iyi yollarından biridir. Belli bir alanda uzman olmak için bildiğin gibi belli bir konuya odaklanman ve o alan hakkında araştırıp bolca okuma yapman gerekir. Tüm benliğinle ilgilendiğin ve uzmanı olmaktan mutluluk duyacağın bir alan varsa o alan uzmanlaşman için seni bekliyor olabilir.

Eline Kalem Al

Bir alanda uzman olduğunda insanlar senden bilgini paylaşmanı elbette bekleyeceklerdir. Sen de ilgilerini okuyuculara dijital platformlar veya yazılı basın aracılığıyla aktarabilirsin. Eğer alanında iyiysen birçok seminer, konuşma benzeri davetlerin gelmesi çok olası! Bu tip etkinliklerde topluluk önünde konuşman kaçınılmaz olur. O zaman;

Kitle Önüne Çık

Bazı insanlar için topluluk önünde konuşma korkusu, ölüm korkusuyla eşdeğerdir. Bizi bu denli korkutan nedir? Tabii ki başkaları tarafından beğenilmemek ve yargılanmak.

Oysa ki dinleyici kitlesi senden bir şeyler öğrenmek için oradadır. Ve sana o mikrofon uzatılmıştır çünkü uzmanlaştığın alanda diğerlerinden daha fazla bilgiye sahipsindir. İnsanların senden uzman olduğun konular hakkında konuşmanı istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Ayrıca bunun çok değerli bir networking fırsatı olduğunu da unutma! 

Eğer sana kitle önünde konuşma yapmak çok zor geliyorsa adım adım başlamakta yarar var. 3-5 kişilik gruplar önünde konuşabileceğin fırsatlar yarat, sonra bu fırsatları büyüt. Zaman geçtikçe kendini daha fazla kişinin önünde konuşmak için hazır hissedeceksin.

Kaynak: "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" Ertuğrul Belen​

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol