5 E'den STEM'e

  two-hands-trying-connect-couple-puzzle-piece-with-sunset-background_1150-17513

  Uğur Okulları Tokat Kampüsü'nde BİT Öğretmeni Sevgili Fikret Çiftçi STEM yolculuğunu bizlerle paylaşıyor, keyifli okumalar...

  Eğitim-öğretimde 17 yılımı geride bıraktım. Bu süre içinde klasik ders anlatımından 5E anlatımına kadar çeşitli süreçleri hem eğitim sisteminin bizden beklediği şekliyle, hem de kendime has kişisel yöntemlerimle ders anlatımları yaptım. 5E kuralına göre hazırlıklı bir şekilde ders işlemek hem öğrencilerimin hem de benim dersten tat almamı sağladı. Fakat öğrencilerim 5E kuralına göre de artık ders anlatımlarında önceki etkili isteklerini sürdürmeyi bıraktılar. Teknoloji, uyum sağlayamayan devletleri perişan etti, hem de teknolojinin yol açtığı değişimin kazazedeleri olan öğrencilerimizi. Ona ayak uydurmak mevcut sistemle bir yere kadar öğrencileri tatmin eder. Ama gerçek manada bir mutsuzluk söz konusu olur. Özellikle devletin güzide okullarında (Fen lisesi ve birçok özel okul) okuyan öğrenciler, sistemin çarkları içinde bir test makinesine dönüşmüş durumdalar. Bunu nereden bildiğimin bir yazılı kaynağı yok. En belirgin kaynağı öğrencileri izlemek ve onlarla konuşmak. En güzel yıllarında hem bir baskı hem de sınav kaygısı ile baş etme mücadelesindeler. Ne zaman ki STEM anlatılmaya başlandı; öğrencilerde ilgi biraz daha belirginleşti ama acaba ne kadar başarılı olacaktı? Bilgi Temelli Hayat Problemi (BHTP) ise tam burada bir kılavuz oldu. BTHP bir eğitimci olarak beni çok etkiledi. Gerçekten de uygulanabilir mi? İlk zamanlar anlamakta güçlük çektiğim BTHP artık bir grup içinde sohbete derken veya birileriyle düşünce paylaşırken en çok kullandığım kelime oldu. Evet, STEM ama BTHP ile birlikte...


  Sencer Hoca'nın nezdinde tüm çalışmalara katılan ve böyle güzel bir ürünün ortaya çıkmasını sağlayan arkadaşlarıma teşekkür ederim. BTHP'nin derslerde kullanılırken öğrencilerimin gözlerindeki o sahiplenme ve başarmak hissi beni çok mutlu etti. Öğretmen değil, öğrenci belirgin. Bu çalışma neden daha önce bu şekilde uygulanmamış, bunu düşünmeden kendimi alamıyorum. Biz gerçekten de kendimize yazık etmişiz. Her insan özgür bir iradeye sahiptir. Biz bu iradeye kement vurmuşuz ve beklenti içine girmişiz. Velhasıl STEM gelecektir; BTHP ise geleceği imar edecek olanların kullandığı teknik. Bu tekniğe yabancı kalmayalım. Sağlıcakla kalın, STEM'le kalın.


  Vildan Kortan ile İlaç Sektörü Üzerine Sohbet
  Merakı Keşfetmek
   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Türkan Çetiner zaman: Salı, 30 Haziran 2020 17:50

  merhaba bende Stem öğretmen eğitimlerine katılmak istiyorum. Ve Stem hakkında soracağım çok fazla soru var bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  0
  merhaba bende Stem öğretmen eğitimlerine katılmak istiyorum. Ve Stem hakkında soracağım çok fazla soru var bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.