STEM Aşkına!

  STEM Aşkına!

  Özlem Öğretmen'in STEM ile tanışma hikayesi sizinle. Keyifli okumalar!

  Merhaba, ben Uğur Okulları Samsun Canik Kampüsünden matematik öğretmeni Özlem Özge Akşahin.

  STEM ile tanışmam bu yıl nasip oldu. İlk başlarda hiç bilmediğim bir şeyi nasıl yapabileceğim, başarabileceğim konusunda fazlasıyla korkulu ve tedirgindim. Sonrası ise azim, çalışma ve yeni şeyleri öğrenip uyguluyor olmanın hazzı ile mutluluğa dönüştü. Yılın başından itibaren değerli hocalarımızdan aldığım dersler ve izlediğim videolar içimde öyle çok ilgi uyandırıp bana öyle şeyler kattı ki, teşekkürlerimi bir borç bilirim.

  STEM'i her hafta düzenli ödevlerle destekleyerek kolaylaştırdım. Bu süreçte büyük bir şansım vardı: Karadeniz Bölge Sorumlumuz Dilek Gül hocam. Verdiği cesaret ile gelişmemi adım adım tamamlamamda büyük destek oldu. 

  Ortaokul ve lise STEM kitapçıklarını elime aldığımda bu incecik kitabın neler yaptırabileceğini merek ediyordum. 5-6 ve 9.sınıflar için STEM uygulamalarını yaptırdım. 9.sınıflarla yaptığımız akıllı kavşak uygulamasında ders içi tartışmalarımızın verdiği haz inanın harikaydı. Gençlik gerçekten gümbür gümbür geliyor. Kitapçıklardaki yönergeler işimi çok kolaylaştırdı. Her planda ayrı heyecanlandım. Hele ki ürünleri ortaya koymaya başladıkça daha fazla neler yapabilirim ve derslerde anlattıklarımı nasıl STEM'e dönüştürebilirim diye düşünmeye ve düşündüklerimin birçoğunu da uygulamaya başladığımı fark ettim.

  Yıl içinde, yıllık plan dahilindeki tüm STEM planlarını gerçekleştirebildik ve çocuklarımın harika fikir ve hayal güçleri sayesinde ürünlerimizi ortaya koyup STEM fuarında sergileyebildik. Hatta STEM aşkımızı biraz abartıp, "Neden kulüp haline getirmiyoruz?" diyerek bir STEM Kulübü açtık ve yıl içinde, çocuklarım ile birlikte karar verdiğimiz bir çok STEM ürünü ortaya koyarak 5 Dil 2 Beceri'de sergileme şansı bulduk. Velilerin ilgisini de fazlasıyla hissettik. 

  Burada, STEM'in öğrenme üzerine etkisinden de bahsetmek istiyorum. Kazanımları anlattıktan sonra, bunları insanlığa yararlı projeler hâline getirecek birçok fikri çocuklarımdan duyduğum ve bunları yapabildiğimiz için çok mutluyum. Bu süreçte çocuklarımın öğrenmelerinin de fazlasıyla kolaylaştığının farkındaydım, belki de matematik hesaplarıyla boğuştuklarını fark etmeden öğrenimi kolayca sağladılar. Geleceğin şehrini tasarlarken, aslında ne kadar yeşile ihtiyacımız olduğunu görsel hafızalarıyla destekleyerek hesapladılar. Geleceğin şehrini gerçekten tasarlayacak çocuklarımın şimdiden neler yapabildiğini görmek iyi hissettiriyor.

  STEM aynı zamanda 'sorumlu üretim tüketimi' de desteklediği için, insanlık adına çok büyük farkındalık yarattığını düşünüyorum. Bu süreçte güzel ürünler ortaya koyduk ve koymaya devam edeceğiz. STEM artık bir aşk hâline geldi bende. Her yerde, neyi nasıl dönüştürebilirim diye düşünüp içinde STEM arar oldum. Bundan fazlasıyla mutluyum. Diliyorum ki bu hislerim hiç değişmeden, artarak devam eder. 

  STEM'i tanımama, öğrenmeme, uygulamama ve içimde bu aşkın doğmasına olanak tanıyan tüm hocalarıma gönül dolusu teşekkürümü, saygımı ve sevgimi gönderiyorum. İyi ki varsınız. Hep var olun. Bana ve çocuklarıma kattıklarınız için minnettarım.

  Özlem Özge Akşahin 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.