STEM Nedir, Ne Değildir?

  STEM Nedir, Ne Değildir?

  Havva Öğretmen'in STEM nedir sorusuna cevap verdiği ve değerli STEM yolculuğunu paylaştığı yazımız sizinle. Keyifli okumalar! 

  "Doymadım doyamadım sevmelere seni ben

  Kimseyi koyamadım yerine yeniden

  Saymadım sayamadım sensiz geçen yılları

  Ne inkâr ne itiraf bu yalnızca STEM"


  Yıllar önce STEM'i öğrenmek ve anlamak için ilk kez Kayseri'de bir çalıştaya katıldığımda, Fatih öğretmen, "STEM nedir, ne değildir?" sözleriyle giriş yapmış ve STEM'i anlatmıştı. O günlerde tam anlamak mümkün olmamış, bazı sorular cevapsız kalmıştı. Araştırma yapmaya devam ettim. Derslerimde STEM çalışmaları yapmak için bazı uygulamalar öğrendim. Yeni öğretmenler ile tanıştım, takip ettim tüm gelişmeleri, fakat hep yeterli olamadığını ve yetemediğimi hissettim.

  2021-2022 eğitim-öğretim yılında "Özel Kayseri Uğur Ortaokulunda" fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmaya başladım. Bu yıl farklı deneyimler edinmek ve kendimi geliştirmek adına birçok fırsat edindim. En önemlisi de ne mi oldu? Tabii ki "STEM Lider Öğretmen" mesleki gelişim programı. STEM Lider Öğretmen olabilme yolu heyecanla ve merakla başladı açıkçası. Bu süreçte "STEM nedir, ne değildir ve nasıl uygulanır?" gibi, daha önce net cevaplar bulamadığım sorulara tam anlamıyla harika cevaplar bulabildim. STEM'i uygulayıp ders planları içinde akışa dahil ederek, öğrencilerin de katkısı ile birlikte, dolu dolu bir yılı geride bıraktık.

  Mesleki gelişim programı ile adım adım STEM'e dair sorulara cevap bulmak ve ilerlemek, belirli aralıklarla bizlere iletilen eğitici videoları izlemek, sonrasındaysa bizlerden istenen küçük görevleri tamamlamak; STEM ders planı yazmak, uygulamak; kendimizi değerlendirmek ve daha nicesi… Tüm bu değerli serüven ve paha biçilmez deneyim, alanımda STEM'i doğru uygulamamı, ama daha da önemlisi STEM'i anlamamı sağladı. STEM birçok branşta önemli olsa da özellikle fen bilimleri dersi için, öğrencinin ders içinde STEM ile tanışması, ders akışında STEM'in bir parçası olması ve bir öğretmen olarak da süreci yönetmek açısından oldukça önemli.

  Uğur Okulları öğretmen eğitime ve gelişimine önem veren global bir okul. STEM eğitimi de okulumuz tarafından ciddiyetle yürütülen bir süreç. STEM Bölge Sorumlusu Öğretmenimiz Meltem Dalgalı ve STEM Bölüm Başkanı Öğretmenimiz Senem Bademci, mesleki gelişim programında desteklerini hiç esirgemeden bizlere yol gösterdiler. Her durumda ve her soru işaretinde rahatlıkla bizlere açıklama yaptılar. Aldığımız eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu ve mesleki gelişim programının mutfağında bizlere sunulacak eğitimin ne kadar özenle hazırlandığını bizlere uzun uzun açıkladılar. Büyük emekle hazırlanan böyle bir programa dahil olmak ve mezun olmak inanılmaz gurur verici.

  Yıl içinde öğrendiklerimizi ve öğrencilerimiz ile yaptığımız çalışmaları paylaştığımız STEM fuarları heyecanla tüm okul birimlerimiz ve velilerimizle buluştuğumuz eşsiz günlerden oldu. Anlatmakla bitmeyecek deneyim ve güzelliklerle tamamladık bu yılı.

  STEM'le ve UĞUR'la...

  Saygılarımla,

  Özel Kayseri Uğur Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni

  ve artık "STEM Lider Öğretmen"

  Havva Şahin 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.