Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  Öne Çıkarılmış 

  Ayşe Birsel ile Sevdiğiniz Hayatı Tasarlayın

  Hayatının nereye varmasını istersin? Birsel + Seck'in kurucusu, “Design the Life You Love” yazarı Ayşe Birsel’den sevdiğimiz hayatı yaşamanın ipuçları!

  Ayşe Birsel ile Sevdiğiniz Hayatı Tasarlayın

  Hayatının nereye varmasını istersin? Birsel + Seck'in kurucusu, “Design the Life You Love” yazarı Ayşe Birsel’den sevdiğimiz hayatı yaşamanın ipuçları!

  ÜRÜN TASARLAMAKTAN HAYATI TASARLAMAYA: Sevdiğin Hayatı Yaşa

  • Sabah uyandığında, işyerinde, veya kahve içerken yanında olan kişiyi yakala ve birbirinizin resmini çizin, dikdörtgen çizip karşınzıdakini hizala; bunu bir oyun gibi keyifle yap; bunu yaptığında yaratıcı bir ısınma hareketi yapmış olacaksın ve gününün daha keyifli&yaratıcı geçtiğini göreceksin.

  • Women Presidence Organisation kurumunun içinde bir egzersiz yaptık; “stratejik amacınız ne” Benimki “Sevdiğim Hayatı Tasarlamak’tı!”

  • Boz-Yap’ı geliştirdim bu doğrultuda, kağıda döktüm ve 4 basamak halinde çıkarttım.

  • Benim hayatım en büyük projem.

  • Bizim yaptığımız bütün işlerin içinde boz-yap yöntemimiz ortak çizgi; çünkü herkes kendi sevdiği hayatı&işi tasarlamak istiyor.

  • BOZ-YAP’ı hayat tasarlarken nasıl mı kullanıyorum? Bütünü boz, parçalarına bak ve başka bir açıdan görebil, parçaları tekrardan bir araya getir, ifade ederken de düşünceni hayata geçir.Bu size farklı düşündürtecek ve hayalinizi hayata geçirmenizi sağlayacak. Önce bir şeyi hayal edebilmek lazım ki ardından çizebilelim ve hayata geçirebilelim; bu hem ürün tasarlamak için hemde hayat tasarlamak için geçerli…

  • Benim hatırlanmak istediğim konu insanların sevdikleri hayatları tasarlayabileceklerini onlara göstermek, en çok inanmak istediğim amaç bu ve bu benim için ölümsüz.

  • Çalışma masası başucu kitaplarım var; Twyla Tharp-The Creative Habit: Learn It and Use It For Life ,The Hare with The Amber Eyes ,The Happiness Hypothesis.

  • The Check List, liste yapıp sonra ona uymanın önemini anlatan bir kitap; çok tavsiye ederim.

  • Sizi etkileyen, size ilham veren bir insan oldu mu? Onların özellikleri ne? Düşün! kahramanlarında gördüklerin değerlerin ve inandıklarındır, onlarsız karar alıp değerlendirme yapamazsın… Bu değerler hayatı nasıl yaşamak istediğini etkileyen etmenler oluyor!

  HAYATIMIZDAN İLHAM EKSİK OLMASIN: Ayşe Birsel Nelerden İlham Alır?

  • Benim güzel bir yaratıcı rutinim var; sabahları erken kalkıp herkes uyurken yaratıcı düşünmek! 

  • Sabah kalkıp kendime 1 saat düşünme süresi veriyorum. İşe gitmeden sakin olarak yaratıcı olduğum bir zaman olması gerektiğini fark ettim, önce bir çay yapıyorum ve defterimi açıyorum; aklıma gelen her şeyi çizip yazıyorum.

  • Her zaman bir ilham kaynağına ihtiyacımız var; bizi etkileyen insanlar kahramanlarımızdır. 

  • Hayran olduğun yönleri olan insanlar illa ki vardır, sanatçı, şarkıcı, düşünür, politikacı vs. olmak zorunda değil. Düşün! Ve ikon olarak ilham aldıklarının sembolik bir resmini çiz, çiz ki onları her zaman hatırla.

  • Benim kahramanım annem,babam,abim,çocuklarım…

  • Ben her şeyden beslenirim; poster, gazete yazısı, dergideki bir resim, bir müzeye sergiye gitmek,konsere gitmek… Başka insanlar nasıl yaratıyor, oradaki değerler ne… Buradan esinlenerek tüm bunları bir araya getirmeye çalışıyorum.

  Online etkinliğin tamamını izlemek için buraya tıklayabilirsin.

  KONUŞMACIMIZI TANIYALIM: Peki Ayşe Birsel Kimdir?

  Ayşe Birsel, 1986 yılında İzmir’de doğdu. ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olmasının ardından Fullbright bursuyla Pratt Institute’da Endüstriyel Tasarım üzerine master yaptı. Industrial Designers Society of America (IDSA)’da gönüllü çalışma deneyiminde bulundu. Design the Life You Love kitabının yazarı ; Birsel + Seck şirketinin kurucusu ortağı ve yaratıcı direktörüdür.

   

   

   

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.