Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  3 dakika okuma süresi (528 kelime)

  Etkin Girişimcinin Sahip Olduğu 3 Değer

  Konumuz şu sıralar etrafımızda sıkça rastladığımız meslek "girişimcilik". Peki etkin bir girişimciyi ayıran özellikler nedir?

  Etkin Girişimcinin Sahip Olduğu 3 Değer

  Konumuz şu sıralar etrafımızda sıkça rastladığımız meslek "girişimcilik". Peki etkin bir girişimciyi ayıran özellikler nedir?

  "Endeavor ne yapar?" sorusuna yıllardır; "Etkin girişimcileri tespit ediyor ve hayallerini gerçekleştirmelerine destek olmaya çalışıyoruz." diyoruz. Başka bir deyişle akıllı ve yetenekli insanların önünü açmak üzere onları deneyimli ve başarılı insanlarla bir araya getiriyoruz. Endeavor'ı tanımlarken ilk aldığımız tepki "Etkin girişimci kim?" oluyor. Son 10 yıldır Türkiye'de girişimcilik olgusunun, ruhunun ve bilincinin arttığını görüyoruz. Her gün birkaç yerde girişimcilik etkinliği düzenleniyor, girişimcilik kelimesi havalarda uçuşuyor. Bazen etrafta, networking etkinliklerinde, toplantılarda duyuyoruz "Ne iş yapıyorsun?" sorusuna "Girişimciyim" olarak cevap veriliyor. Bu cevap çoğu durumda dikkat çekici olmaktansa tek başına yetersiz kalıyor. kendini etkin bir girişimci olarak tanımlayabilmek için; tutkulu bir kişinin, mevcut bir ürünü, hedef kitlesi ve ekibi olması gerekiyor; o zaman X şirketinin kurucusuyum, o halde girişimciyim demek daha elle tutulur geliyor insana. Peki etkin bir girişimciyi ayıran özellikler nedir?

  1. Fırsatları tespit etmek ve harekete geçmek

  Bilgi çağında istediğimiz her an istediğimiz her bilgiye neredeyse hiç aksamadan ulaşabiliyoruz. Her gün yeni ürünler, yeni markalar ve şirketlerle tanışıyoruz. Çoğu zaman bir fikir görünce, ''Bunu ben de düşünmüştüm, yapardım,'' deniliyor ama etkin girişimciyi ayırt eden özellik tüm riskleri göze alıp çoktan harekete geçmiş olmasıdır. Bir kişideki girişimci ruhu tetikleyen, gündelik sorunları fırsata çevirme içgüdüsüdür. Ama girişimci sıfatını kazanmak, bu içgüdüyü kendi becerilerine ek olarak tüm olanakları değerlendirerek eyleme geçirme sanatıdır.

  2. Öğrenmeyi sevmek ve pes etmemek

  Ekibimiz girişimci tanışma toplantılarında her zaman iki şeyi göz önünde bulundurur; iş fikrinin potansiyeli ve girişimcinin potansiyeli. Bizim için asıl önemli olan girişimcinin potansiyelidir. Peki, bu ne demek? İş fikrinin potansiyeli büyüyen pazar, sürdürülebilir rekabet gücü ve rekabet ortamına dayalıdır. Ortada çok iyi bir iş fikri olsa bile girişimcinin potansiyeli elzemdir. Yani girişimcinin potansiyeli vizyon, azim, uygulama becerisi, etik değerleri ve açık fikirliliğine dayalıdır. Girişimci işi geliştirecek öngörüye, tutkuya, ve liderlik ruhuna sahip değil ve geri bildirimleri alınmadan değerlendiremiyorsa işin uzun vadede büyümesi zor olacaktır. Gerçek bir girişimci fikrini ve şirketini geliştirmek için her türlü geri bildirimi bir hediye olarak görmelidir. Kendi fikirleri ve düşüncelerini tecrübeli mentorların, müşterilerinin ve ekip arkadaşlarının tavsiyeleri ile şekillendirmeli ve sürekli yeni akımlar, teknolojiler ve bilgiler peşinde olmalıdır. Kısacası öğrenmeyi sevmeli ve öğrenmekten pes etmemelidir.

  3. İlham almak ve ilham vermek

  Sürekli girişimcilik ekosistemi diye bir tabir kullanıyoruz. Peki ekosistemin önemi nedir? Aslında, yola tek kişi tek fikir olarak başlasanız da, girişimcilik özünde takım ruhu ve dayanışma ağı gerektiren bir olgudur. Bu destek çevresini oluşturan sadece çalışanlarınız, yatırımcılarınız gibi paydaşlar değil, yalnızca size pes etmemenizi anımsatan bir ses de olabilir. Ekosistem işte bu yüzden önemli. Girişimcilikle uzaktan yakından ilgilenen, şirketi veya fikri olan olmayan, 50 yıllık tecrübeli veya tecrübesiz herkes bu ekosistemde bir araya geliyor. En azından bir kişi yaşadığınız şeyi yaşıyor veya yaşamış oluyor. Aradığınız cevabı uzağa gitmeden aynı maceradan geçmiş rol modellerinden alabiliyorsunuz. Eğer ilham peşindeyseniz burada bulabilir veya düşe kalka başardıysanız başkalarına ilham kaynağı olup yollarını aydınlatabilirsiniz. Etkin girişimciler ise güçlü bir ekosistemin dayanışma döngüsü olduğunu anlayan ve geliştirenlerdir. 

  Bunlar etkin girişimcilik serüveninize başlarken içselleştirmeniz gereken değerlerdir. Girişimci doğulur mu olunur mu sorusuna iş fikriniz için yukarıdaki bu üç değere sahip çıkma isteğiniz ile cevap verebilirsiniz. Eğer bunları benimseyebiliyorsanız, göreceksiniz ki; yolda size deli diyenler olmasına rağmen tutkunuzdan vazgeçemeyeceksiniz. Bunu farkettiğinizde sizi de Endeavor'a bekliyoruz!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2020 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.