Öne Çıkarılmış

  İş Dünyasında Büyük Resim

   is-dunyasinda-ilk-gun-3

  İş hayatında seni neler bekliyor? İlk iş gününü kolaylaştıracak tavsiyeler serisinin devamı yazıda, okumaya devam et! 

  İş dünyasında büyük resim orkestra gibidir. Herkes kendi çaldığı enstrümandan sorumlu ama hep beraber olunca harmoni içinde keyifli melodiye dönüşüyor. Herkes kendi departmanında bir enstrümandan sorumlu ve ona göre notaları takip ediyor. Aynı ekiplere verilen hedeflerini bireysel hedefler haline gelerek takip edilmesi gibi herkes ortak kurum hedef için çalışıyor. Bu hedeflerin hepsi kurumun hedefine ulaşması için oluşturulmuştur.Bu yüzden ilk ekip toplantınız önemli kimin hangi süreçlerden sorumlu olduğunu anlamanızı sağlar. Tabii ki herkesin tek tek iş tanımını öğrenmeniz ilk toplantıdan mümkün değil ama genel olarak ekipte hangi sorumlulukları var ünvanından anlayabilirsiniz. Aynı zamanda onlarda orkestraya yeni ses getirecek ekip arkadaşlarını tanımak için karşılama yapacaklardır. Unutmayalım ilk izlenim her zaman iz bırakır.Sizde samimiyetle kendinizden ve hedeflerinizden bahsedebilirsiniz. Tanışma toplantısı sonrası aklınıza takılan kişileri muhakak buddyinize sorun ve merak ettiğiniz ekipler,kişiler hakkında bilgi alın.

  Ama dikkat edin bu bilgiler dedikodu boyutunda olmasın neden mi uyarıyorum siz hiç konser esnasında bir keman virtüözünün piyanist için yan flüt çalan ekip arkadaşına bu da notaları takip etmiyor önden gidiyor diye şikayet ettiğini gördünüz mü? Konser esnasında bu gibi hatalar olsa bile tüm ekip birbirini müziğin sesi ile tamamlar. Bu yüzden kişiler hakkında bilgi alırken sadece ne iş yaptığı hakkında öğrenmek üzere sorular sorun çünkü şunu unutmayın size o kişiyi anlatan buddyiniz kendinden yola çıkarak anlam kattığı şeylerle aktarım yapacaktır.Belki de siz onun gibi düşünmeyeceksiniz o yüzden çalışma ortamında orkestranın bir parçası olmak istiyorsanız bütün enstrümanları eşit derecede duymalısınız birinin sesi az diğerinin sesi çok biri kötü biri iyi diye düşünerek dinlerseniz kendi müziğinizi yapamazsınız. Orkestranın bir parçası olmak ve büyük resmi fark etmek sorumluluklarınızı bilerek ortak hedefe gitmekten geçiyor. Bu orkestranın aynı zamanda şirket içindeki stratejik konumunu öğrenmeye çalışırsanız şirketin büyük resmindeki yerinizi bulmuş olursunuz. Çalışanlar sadece kendi yaptıkları işlerden değil aynı zamanda parçası olduğu ekibinde şirket içindeki konumlarından sorumludur. Şirketin hedefini bilmeniz kendi yaptığınız işe değer katmanızı sağlar. Bu yüzden buddyinize ilk sormanız gereken sorulardan biri kurumun genel hedefini ve departmanın hedeflerini öğrendikten sonra kendi hedefinizin ne olacağını sormak olsun. Bu sayede gelecek aylar için nasıl bir yol izlemeniz konusunda stratejinizi belirleyebilirsiniz. İlk önce büyük resmi keşfetmek orkestradaki yerinize anlam verecek ve yaptığınız müzikten keyif alacaksın.

  Kadim İlimler Nefes Alma İle İlgili Neler Söylüyor...
  Karar Aşamasında “Algı”nın Rolü
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  <p>Berfe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü ile başladığı üniversite hayatına Klagenfurt Universitat Psikoloji-Sosyoloji okuyarak tamamladı. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimi sürecinde iş dünyasında ilk adımı Aile Danışmanlığı yaparak başlama kararı aldı. Ardından İnsan Kaynakları alanında ilerlemeye karar verdi. Berfe iş dünyasında iç motivasyonunu yüksek tutmak, huzurlu ve başarılı hissettirecek yolun insana dokunan bir iş ile mümkün olacağını düşündüğü için Su Entertainment turizm sektöründe İnsan Kaynakları Asistanı olarak  görev almaya başladı. Bu süreç içinde İnsan Kaynakları profesyoneli olmak adına Bilgi Üniversitesi Endüstri Psikoloji ve Organizasyonel Gelişim eğitimine devam etti. Sonrasında Manpower Danışmanlık şirketinde İşe Alım Danışmanı olarak danışmanlık alanında ilerledi. Uluslararası alanda çalışmak istediği için  kurum hayatına geçiş kararı alarak retail sektöründen DeFacto ile yolları kesişti, International HRBP olarak kariyerine CIS & Balkanlar & Asya'dan sorumlu olarak devam ediyor. Aynı zamanda Earth Association for Regression Therapy okulunda International Regresyon Terapi konusunda eğitimine devam ediyor ve çalışmalarda bulunuyor.</p>
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.