Öne Çıkarılmış

  İlk İş Gününde İletişim Araçları Kullanımı

  is-dunyasinda-ilk-gun-2

  İş hayatında seni neler bekliyor? İlk iş gününü kolaylaştıracak tavsiyeler serimizin devamı yazıda, okumaya devam et! 

  İşimizin ilk günleri, hadi şimdi elimizden düşmeyen telefonlarımızı bir kenara bırakalım. Bunu neden mi söylüyorum? Çünkü hepimiz biliyoruz ki vazgeçemediğimiz sosyal medya kullanım alışkanlığımız, bir çok anlık yazışma uygulamaları hatta takip ettiğimiz oyunlar yüzünden elimizden düşmeyen telefonlarımız var.

  Tabii ki hiç bakmamaktan bahsetmiyorum ama elinize yapışık olması yeni keşifler yapmanız ve çalışma heyecanını doyasıya yaşamanızı engelleyebilir.

  İlk iş günlerinde yepyeni bilgisayarınız, iş telefonunuz ve kırtasiye malzemeleriniz sizi bekliyor. Hazırlanın iş hayatınız boyunca vazgeçilmeziniz olacak Outlook (Kurumsal e-mail programı) hayatınıza giriyor. Hatta hoşgeldin e-mailinizi almış olabilirsiniz bile. 

  Aynı zamanda şirketinizin kullandığı farklı iletişim sistemleri ve programlarla tanışabilirsiniz. Şirket içi iletişim için her kurumun kendine ait en hızlı ve kolay kullandığı uygulamalar olabilir. Panik yapmaya gerek yok hepsinin kullanım sürecinde ekip arkadaşlarınız yardım edecektir. Aynı zamanda bilgisayarınıza kurulmuş olan programların kullanım kılavuzlarının olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer var ise her seferinde buddy'inize sormak zorunda kalmazsınız. Eğer yok ise buddy'inize sorduğunuz soruların cevaplarını ilk günlerde yanınızdan hiç ayırmamanız gereken özenle seçtiğin not defterine ya da tablete yazabilirsiniz.

  Yepyeni öğrendiğin her bilgiyi senin en iyi anladığın şekilde not alman işleri oldukça kolaylaştırır. Yeni bilgisayarının şifresi, kullanılan programların kısa yolları, en önemli kesin bilmen gereken şirket kuralları vb. Bunun yanında girdiğin toplantılarda da not almayı unutma! Bu yeni kullandığın araçlar ve programlar için soru sormaktan, kurcalamaktan ve araştırmaktan çekinme. 

  En iyi bilgiyi her zaman senden daha tecrübeli ekip arkadaşlarından alırsın. Bu öğrenme süreçlerinde ekip arkadaşlarını daha yakından tanıma şansın olacaktır. Kurumun IT departmanı ilk tanışman gereken ekiplerden biri diyebilirim. Teknoloji ile ilgili yaşadığın her türlü problemin teknik çözüm merkezi IT departmanları olacaktır. Bunun yanında şirket telefonuna yada tercih edersen özel telefonuna outlook ve/veya şirketin kullandığı programları yükleyebilirsin. Bu sayede teknolojiyi iş hayatını kolaylaştırması için kullanmış olursun. Bu bilgiler genel olarak kurumsal şirketler için söylenebilir. Ama daha önce bahsettiğim gibi her kurumun kendine ait kültürü vardır. Teknoloji kullanımının nasıl ve ne kadar olması gerektiğini kurumun beklentisine ve uygulamalara göre yaşayabilirsin.

  İş Dünyasında Büyük Resim
  Karar Aşamasında “Algı”nın Rolü
   

  Yorum 2

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Muge Frsat zaman: Salı, 14 Mayıs 2019 18:53

  Kurumsal iletişimin önemli araçlarından biri yazınızda da bahsetmiş olduğunuz gibi kurumsal e-postalar, bu noktada şirketler gelen maillere anlık olarak cevap vermemizi mi bekliyor?

  Bir diğer sorum ise hafta sonu mail geldiğinde pazartesi cevaplamak çalışmaya isteksiz olduğumuzu mu gösterir?

  Yanıtladığınız için şimdiden teşekkür ederim

  1
  Kurumsal iletişimin önemli araçlarından biri yazınızda da bahsetmiş olduğunuz gibi kurumsal e-postalar, bu noktada şirketler gelen maillere anlık olarak cevap vermemizi mi bekliyor? Bir diğer sorum ise hafta sonu mail geldiğinde pazartesi cevaplamak çalışmaya isteksiz olduğumuzu mu gösterir? Yanıtladığınız için şimdiden teşekkür ederim :D
  Berfe Büşra Yılmaz zaman: Pazar, 19 Mayıs 2019 14:04

  Müge Selam

  Çalıştığın sektör ve işinin gereği anlık cevap vermek zorunda olduğun konular olabilir ama genel iş dünyası içerisinde mesai saatleri dışında emaillerinin cevaplamadığın için hiçbir kurum performansın hakkında olumsuz geri bildirim veremez. Çünkü iş hukuku gereğide senden beklenen performans zaman dilimi belirlenmiş. Önemli olan sorumlu olduğun alanda ekibin dinamiğini bozmayacak şekilde emaillerini zamanında cevaplamak sana ait özel saatlerinde anda ol ve kendine ait olan vaktin tadını çıkar. İş ve özel hayatın teknoloji sayesinde birbirine karıştığı bir süreç içindeyiz ama neyin öncelik sırasında olduğunu kendi işinin profesyoneli olarak en iyi sen bilebilirsin. Benim pozisyonum gereği farklı zaman diliminde olan ülkelerden sorumluyum ve 24 saat canlı retail sektörünün içindeyim o yüzden işimi rutin şekilde takip ediyorum ama bu benim kendime ayırdığım zamana asla engel olmuyor. Bu dengeyi işin içine girdiğinde çok iyi belirleyeceğine eminim.

  Sevgilerimle...

  0
  Müge Selam :) Çalıştığın sektör ve işinin gereği anlık cevap vermek zorunda olduğun konular olabilir ama genel iş dünyası içerisinde mesai saatleri dışında emaillerinin cevaplamadığın için hiçbir kurum performansın hakkında olumsuz geri bildirim veremez. Çünkü iş hukuku gereğide senden beklenen performans zaman dilimi belirlenmiş. Önemli olan sorumlu olduğun alanda ekibin dinamiğini bozmayacak şekilde emaillerini zamanında cevaplamak sana ait özel saatlerinde anda ol ve kendine ait olan vaktin tadını çıkar. İş ve özel hayatın teknoloji sayesinde birbirine karıştığı bir süreç içindeyiz ama neyin öncelik sırasında olduğunu kendi işinin profesyoneli olarak en iyi sen bilebilirsin. Benim pozisyonum gereği farklı zaman diliminde olan ülkelerden sorumluyum ve 24 saat canlı retail sektörünün içindeyim o yüzden işimi rutin şekilde takip ediyorum ama bu benim kendime ayırdığım zamana asla engel olmuyor. Bu dengeyi işin içine girdiğinde çok iyi belirleyeceğine eminim. Sevgilerimle...
  <p>Berfe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü ile başladığı üniversite hayatına Klagenfurt Universitat Psikoloji-Sosyoloji okuyarak tamamladı. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimi sürecinde iş dünyasında ilk adımı Aile Danışmanlığı yaparak başlama kararı aldı. Ardından İnsan Kaynakları alanında ilerlemeye karar verdi. Berfe iş dünyasında iç motivasyonunu yüksek tutmak, huzurlu ve başarılı hissettirecek yolun insana dokunan bir iş ile mümkün olacağını düşündüğü için Su Entertainment turizm sektöründe İnsan Kaynakları Asistanı olarak  görev almaya başladı. Bu süreç içinde İnsan Kaynakları profesyoneli olmak adına Bilgi Üniversitesi Endüstri Psikoloji ve Organizasyonel Gelişim eğitimine devam etti. Sonrasında Manpower Danışmanlık şirketinde İşe Alım Danışmanı olarak danışmanlık alanında ilerledi. Uluslararası alanda çalışmak istediği için  kurum hayatına geçiş kararı alarak retail sektöründen DeFacto ile yolları kesişti, International HRBP olarak kariyerine CIS & Balkanlar & Asya'dan sorumlu olarak devam ediyor. Aynı zamanda Earth Association for Regression Therapy okulunda International Regresyon Terapi konusunda eğitimine devam ediyor ve çalışmalarda bulunuyor.</p>
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.