Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  2 dakika okuma süresi (344 kelime)

  İş Hukukunda Yeni Dönem: Dava Şartı Olarak Arabuluculuk

  ​İş hukukunda önemli bir konu olan "arabuluculuk" nedir? Arabuluculukla ilgili kanunda yer alan son düzenlemeler nelerdir? Aradığın soruların yanıtlarını yazıda bulabilirsin.

  photo-1459499362902-55a20553e08_20180710-125127_1

  ​İş hukukunda önemli bir konu olan "arabuluculuk" nedir? Arabuluculukla ilgili kanunda yer alan son düzenlemeler nelerdir? Aradığın soruların yanıtlarını yazıda bulabilirsin.

  01.01.2018 tarihinden itibaren işçinin ya da işvereninin birbirine açacağı, iş hukukundan kaynaklanan her türlü davada önce arabulucuya başvurma zorunluluğu geldi. İş Mahkemeleri Kanunu ile birlikte dava şartı olarak getirilen arabuluculuk kurumunun iş hukukunda yeri ne olacak?


  Her insan kaynakları personeli ya da yöneticisinin iş hukukunu iyi bilmesi, doğru adımları atması, iş davalarına zaten 1-0 geriden başlayan işverenlerin, iş davalarını hep mi biz kaybedeceğiz serzenişlerinin en aza indirilmesi ve kurumsal şirket yapılarının oturtulması için çok önemlidir.


  İş ilanlarının verilmesi ile başlayan, mülakatta sorulabilecek/sorulamayacak sorular, işçinin eğitimi, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mobbingin engellenmesi, eşitlik ilkelerine uyulması gibi uygulamalar ile devam eden ve iş hukuku mevzuatına ve Yargıtay içtihatlarına uygun bir şekilde iş akdinin feshedilmesine kadar süren bu süreçte İK için iş hukuku çok önemli bir rol oynuyor.


  İlk yazımda; İş hukukçusu avukat ve aynı zamanda arabulucu olarak, iş hukukunda çok yeni bir kavram olan dava şartı arabuluculuğu kavramını en basit haliyle anlatacağım.


  01.01.2018 tarihinden itibaren işçinin ya da işvereninin birbirine açacağı, iş hukukundan kaynaklanan her türlü alacak ve tazminat davaları ve işe iade davalarında önce arabuluculuğa başvurma zorunluluğu geldi. Bu zorunluluk arabulucuya başvurmaksızın açılan davaların usulen reddedilmesi anlamına geliyor.

  Arabuluculuk nedir?


  İş Mahkemeleri Kanunu ile birlikte arabuluculuk kurumu ilk kez Türk Hukuku'nda bir dava şartı olarak düzenlenmektedir. Bu düzenleme ile yargının üzerindeki iş yükünün azaltılması, toplumsal barışın sağlanması amaçlanmakta, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının tercih edilmesi teşvik edilmektedir.

  Alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir, dava öncesi ya da dava devam ederken başvurulabilir, hızlıdır, masrafsızdır, ihtiyaridir. Arabuluculuk, taraflar ve arabulucu için gizli bir süreç olup, bu süreç sonunda gerçekleşen anlaşma her iki tarafı da bağlayıcı ve mahkeme ilamı hükmündedir.


  ​Hangi iş davaları dava şartı olarak arabuluculuğa başvurmaktan istisna tutulmuştur?

  İş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat ile bunlarla ilgili SGK'nın açacağı rücu davalar, dava şartı olarak arabuluculuğa başvurmaktan istisna tutulmuştur. Hizmet tespit davaları ise zaten arabuluculuğa uygun değildir.

   

  Arabulucu kimdir?

  Arabulucu, uyuşmazlık yaşayan tarafları biraraya getirerek kendi çözümlerini bulmalarına rehberlik eden, tarafsız ve bağımsız kişidir. Türkiye'de bu tanımın karşılığı hukukçularımız oluyor.

   

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.