Öne Çıkarılmış

  Kızınızı Bir Lider Olarak Yetiştirin

  Kızınızı Bir Lider Olarak Yetiştirin

  Çocuk gelişiminde her daim göz ardı edilen figür: Baba figürü. Yoksa siz de, bir baba olarak kız çocuğunuzun psikolojik gelişiminde nasıl bir öneme sahip olduğunuzun henüz farkında değil misiniz? O zaman buyurun, sizi aşağıya davet ediyoruz.

  Kız çocuklarının ruh sağlığı ve öz saygı gelişiminde baba-kız ilişkisi kilit bir role sahip. Bu sebeple sizlere bazı görevler düşüyor.

  Hep destek tam destek!

  Yapılan araştırmalara göre bir ebeveynin öncelikle sahip olması gereken nitelik, "destekleyici" olması. Sevgili babalar, kızınızın ileride kendine seven, kendine güvenen güçlü bir kadın olmasını istiyorsanız, kızınız her daim desteğinizi yanında hissetmeli.

  Fiziksel yakınlığın önemi

  Fiziksel yakınlık çocuk gelişiminde çok temel bir yer tutmakta. Kızınıza sarılmak, saçını okşamak veya yürürken elini tutmak gibi küçük sevgi ifadeleri bile çocuklar için çok değerlidir. Çocukların kendine güveninin oluşması için sizden gelen sevgiyi tahmin etmemelidir, doğrudan hissetmelidir.

  Lider kadınlar nasıl yetişiyor?

  Liderlik vasfı ile ön plana çıkmış kadınlara bakıldığında, çocukluklarında babaları tarafından cesaretlendirilip içindeki potansiyeli ortaya çıkarması için teşvik edildiği görülür. Olduğu gibi kabul edilmemiş ve baskılanmış kız çocukları ise ileride, özellikle de siyaset gibi, mühendislik gibi erkek egemen çalışma alanlarında kadınsı özelliklerini ikinci plana atmayı tercih etmektedir. Bunun altında ise kadınsı özelliklerinden dolayı yeterince güçlü görünememe çekincesi yatıyor. 

  Halbuki burada yanlış bir şeyler var değil mi? Ne kadın olmak bir güçsüzlük göstergesidir ne de herhangi meslek grubunda kadın olmak o kişiyi daha niteliksiz kılar. Kız çocuklarının kendilerine güvenen bireyler olarak yetişmeleri için kimlik gelişimde en önemli dönem olan erken çocukluk döneminde kız çocuklarının babaları tarafından dinlenmesi, cesaretlendirilmesi ve bir kız olarak çok güçlü olduğunun gösterilmesi gereklidir.

  Bebek metaforu

  Çocuk eğitiminde sıklıkla kullanılan bir metafor vardır: Bir bebeğin koltuğa çıkma süreci. Ne onu arkasından iterek koltuğa hiç çabalamadan çıkmasını sağlamak doğrudur ne de hiç destek olmadan çıkabilmesini beklemek. Olması gereken, onun elinizi, yani desteğinizi arkasında hissederek sizden ve kendisinden aldığı kuvvet ile koltuğa çıkabilmesidir. Böylelikle hem içindeki gücü fark edecek hem de onun yanında olduğunuzu bilecektir. 

  Kız çocuklarınıza çözümü sunmak yerine çözüm sürecinde yanında olmak pedagojik anlamda doğru olandır. Böylelikle, kızınız engeller karşısında kendi mücadele tekniklerini geliştirmeyi öğrenir. Kızınızı bir lider olarak yetiştirmek tam da bu demektir!
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.