Bir Öğretmenin Gözünden STEM Öğretmenliği

  stem-egitici-egitimi-sertifika-programi-marmara-akademi

  Fen Bilgisi öğretmeni Alper Özdere, STEM ile tanışmasını, kendisi üzerinde bıraktığı etkileri ve STEM' in mesleki hayatına katkılarını anlattığı bir yazı yazdı. Hadi gelin STEM yolculuğunu bir öğretmenin ağzından dinleyelim. Keyifli okumalar! 

  STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim programına katılmadan önce STEM'i sadece ürün geliştirme olarak kullanılan disiplinlerarası bir öğretim programı olarak düşünüyordum. İşin içine girip programı aldıktan sonra sadece ürün geliştirme değil, bilgi edinme, fikir geliştirme ve en önemlisi sergi adımlarının olduğunu ve bu adımların her birinde öğrencinin aktif bir şekilde rol aldığını görme imkânına sahip oldum. Hayata, öğrencilere ve derslere bakış açımın büyük bir değişim içerisinde olduğunu söyleyebilirim. Her ders planının, kazanımın ve fikrin benim için BTHP oluşturmak için bir fırsat haline geldiğini fark ettim. "Öğrencilerimin artık her derste bir STEM fikri çıkabilir mi?" düşüncesine girdiğinin farkına vardım. Konu ve kazanım ile alakalı nasıl bir problem ortaya atabiliriz ve buna nasıl çözümler üretebiliriz adına düşüncelerinin ve üretkenliklerinin arttığını görmek mutluluk verici. 

  STEM ders planı uygulaması bünyesinde en çok üzerinde durulması gereken noktalar bilgi edinme ile fikir geliştirme kısımlarında sorulması planlanan sorular diye düşünüyorum. Soruların 21. yüzyıla yönelik ve ilgi çekici olma konusunda çok iddialı sorular olması gerekir ki öğrencilerin hem merakları en üst seviyede tutulsun hem de ilgilerinin devamlılığı sağlansın. 

  6. Sınıflar için yazmış olduğum, öğrencileri rüzgâr güllerinin çalışma prensibi ve kuş ölümlerini azaltacak şekilde bir ürün ortaya koymaları için teşvik ettiğim STEM ders planında oldukça zorlandığımı söyleyebilirim. Hem öğrencilerin meraklarını arttırma hem de çözüme yönelik bir ürün ortaya koymaları için yönlendirme kısmında oldukça zaman harcadığımı söyleyebilirim. Döneme güzel bir başlangıcın ardından pandemi sürecinin ortaya çıkmasıyla zor bir süreç içerisinde de olsa gerek çevrimiçi gerek yüz yüze derslerimizi tamamladık. Bu süreçte yol göstermesi için hazırlanan dökümanların zamanında bize ulaştırılması, içeriğin ve örneklerin çok açıklayıcı ve bütünsel bir biçimde olması biz öğretmenler için çok önemliydi. Bu konu hakkında sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bir Fen Bilgisi Öğretmeni olarak, ders konuları ve kazanımların bu kadar can alıcı hale geldiği, öğrencilerin ilgisinin tamamen arttırıldığı STEM uygulamalarının bu denli düzenli ve işlevsel hale geldiği bu mesleki gelişim programında yer almanın beni çok onurlandırdığını ve mutlu ettiğini iletmek isterim.

  STEM'le kalın.

  Bahçeşehir Koleji Kırklareli Kampüsü
  Fen Bilgisi Öğretmeni: Alper ÖZDERE


  Bu yazı CampusWIN yazarlarından Ayşe Gül ÇELENK tarafından yazımıştır. 

  Neden STEM?
  Özgün Fikirler
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BAUSTEM merkezi öğretmen eğitimi uzerine uzmanlaşmış bir araştırma ve geliştirme merkezidir. STEM bütünleşik öğretmenlik bilgi ve becerileri projesine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez bünyesindeki programlar ile STEM öğretmenleri yetiştirilmekte ve öğrencilerin çağa uygun becerilerle donatılması sağlanmaktadır.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.