9 Adımda Hayal Gerçekleştirmek!

  9 Adımda Hayal Gerçekleştirmek!

  Sen ne hayal ediyorsun? Kendi işini mi yürütmek istiyorsun? Dünyayı gezmek mi? Bir ev satın almak? Hayalin her ne ise gerçekleştirmek için tek bir koşul var: Harekete geç!

  1) Eleme yapmak!

  Hedeflerinizi ayıklayıp eleyin. Bu sizin hedefinizi çevreleyen tüm gereksiz katmanları eleyerek, gerçekten ne istediğinizi açıkça değerlendirebilmenizi sağlayacaktır. İşinizi bırakmayı mı hayal ediyorsunuz? Daha iyi bir pozisyon bulmak, kendi işinizi kurmak veya işinizde daha fazla esneklik elde etmek sizin nihai hedefiniz mi? Cevabınızın ne olduğuna bağlı olarak, eleme yapmak işinizden çıkabilmeniz için nasıl hazırlanacağınıza dair yolunuzu netleştirebilir. Hayalinizin gerçekte ne olduğu hakkında ne kadar spesifik olursanız, oraya ulaşmanın yolunu çizmek o kadar kolay olacaktır.

  2) Gözlerinizin içindeki korkuya bakın.

  İstediğiniz bir şeyin peşinden gitmeye karar verdiğinizde, genellikle içinde bir korku veya endişe oluşur. Bu çok doğaldır çünkü tanıdık olanın yani konfor bölgenizin ötesine geçiyorsunuz. Bu nedenle, iç sesiniz size direnç gösterebilir ve genellikle bu direnç, korku şeklinde kendini gösterir. Ama korkunun, hayallerinizi almasına izin vermeyin. Sizi durdurmasına izin vermeyin. Hayallerinizi yaşamak yerine hayallerinizi hayal etme durumunda kalmayın!

  İşte böyle bir durumda yapmanız gerekenler: korkuyu hissettiğinizde, bunu kabul edin. Ve sonra kendinize şunu sorun: konfor bölgenizin ötesine geçerek hayalinizi acımasızca takip etmenin bilinmeyen yolculuğuna geçme korkusu mu daha kötü yoksa korkudan kurtulmak için hayalinizi erteleme korkusu mu daha kötü? 

  3) Gemilerinizi yakın!

  Hayalinizi gerçekleştirmekte ne kadar kararlıysanız önünüze o kadar çok dikkat dağıtıcı öge çıkacaktır. Ve eğer gerçekten kararlı değilseniz, o zaman bu dikkat dağıtıcı ögeler işlerinde başarılı olacaktır. Hedefinize doğru ilerlemek için arayışınızda tereddütsüz olduğunuzdan emin olmak için gemilerinizi yakmanız gerekecek!

  16.yüzyılda Hernan Cortez, Meksika'nın fethinde orduyu yönettiğinde, geldikleri teknelerin yakılmasını emretti. Bunu, herkesin geri dönmesini ve görevi terk etmesini önlemek için yaptı. Özünde, görevi iptal etme fırsatını ortadan kaldırarak savaşa bağlılık sağladı.

  Şarkı bonusu: Sezen Aksu-Farkındayım (Ne gemiler yaktım, ne gemiler yaktım..)

  4) Anayola çıkana kadar ayak izlerini takip edin!


  Muhtemelen belirli bir hayali gerçekleştirmek için çalışan ilk kişi siz değilsiniz. Bu nedenle, tekerleği yeniden icat etmenize gerek yoktur.

  Başaran insanların geçtiği yolları inceleyin. Ne yaptıklarını izleyin ama aynısı yapmayın ve kendinize özgü uygulayabileceğiniz en iyi uygulamaları tanımlayın. Öğrenecek çok şey var, ancak bu adımın hayalinize ulaşmanıza ne kadar yardımcı olacağını anladığınızda çok değer olacaktır.

  Yapmaya çalıştığınız şeyde başarılı olan başkalarını incelemek için zaman harcarken, yolculuğunuz boyunca sizi beslemek için sağlıklı bir ilham dozu da elde edersiniz. Ve bu ilham dozları sizin sonraki adımlarınıza da yardımcı olur!

  Bonus laf:  "Yaratıcı kalmanın kesin bir yolu, kendinizi yeni bir şeyler öğrenmek için zorlamaktır." Harvey Mackay

  5) Bir plan oluşturun!

  Netlik, bağlılık, ilham hayallerinize ulaşmada iyi hizmet edecekler süphesiz ama hayalinizi gerçekleştirmek için onları taşıyacak realist bir plan ile kombine edilmesi gerekir.

  Sizi olduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere götürmesi için bir plan yapmalısınız. Hayallerinize doğru uzanan bu yolda ilerlemeniz ve hedefe doğru ilerlemenizi geciktirecek şeyleri azaltmak içinplan oluşturunuz. Örnek verecek olursak, hayaliniz ilk kitabınızı yazmak ise, planınız bir saat önce kalkmak ve işe gitmeden önce günde bin kelime yazmak olabilir. Bu şekilde, alarmınızı ne zaman ayarlayacağınızı bilirsiniz. Ayrıca, bir plan büyük çerçeveyi görmenizi ve hangi aşamada olduğunuzu bilmeniz için size yardımcı olacaktır. 

  6) Son Teslim Tarihi belirleyin!

  Son teslim tarihlerinin büyülü güçleri var. Bir kere ayarlandığında, ertelemeymiş, durdurmaymış falan, hiçbiri son teslim tarihinin çarklarını durdurmaz! Üniversiteden itibaren çok iyi öğreniriz bu durumu! Bir planınız olsa bile, iç disiplin ile bu planı uygulamak zor olabiliyor. Özellikle de zorunlu bir durum yoksa bir plana bağlı kalmak zorlaşır. Biraz Instagram'a gireyim, biraz tweet atayım, biraz şu, biraz bu derken… Bir bakmışsınız planınızın gerçekleşmesi 5 ışık yılı kadar uzak…Ancak son tarih tüm bunları değiştirir. Kaçırmanız mümkün değil, çünkü bildiğiniz şeyleri, yapmanız gerekeni yaparsınız. Ayaklarınızı yerde tutar!

  Bu yüzden kendinize bir son tarih verin. Ve sonra sizi sorumlu tutacak birine söyleyin. Onlara sizi dürtmeleri(!) için izin verdiğinizden emin olun ya da o tarihi kaçırmaya yaklaşırsanız yeterince etkili bir suçluluk gecesi düzenleyin.

  7) Harekete geçin!

  Sizin için hayallerinize giden yolda planlarınız gerçekleştirecek bir süper kahramanınız yoksa harekete geçseniz iyi olur. Çünkü planınız işlemek zorunda! Önünüzde iki seçenek var: Çalışmak gibi hissettiğinizde bunu yapmak için kendinizi itin veya çalışmak gibi hissetmediğinizde bunu yapmak için kendinizi itin. Siz mesajı aldınız!

  8) İlerleme kaydetmenizi övün!

  Çoğu zaman hayalleriniz bir günde gerçekleşmez. Hayal kurmak ve bunu gerçekleştirmek zaman alır. Ve bu süreçte herkesin biraz cesaretlendirilmeye ihtiyacı vardır.Bu cesaretlendirmeyi başkasından beklemekle zaman kaybetmeyin. Bunu kendiniz yapın. Yani belirli kilometre taşlarında durun ve kendinize yaptığınız tüm ilerleme için bir 'aferin' verin. Çünkü bunu hak ediyorsunuz ve tam olarak gitmek istediğiniz yerde olmasanız da, kesinlikle başladığınız yerden daha uzaksınız. Ve bu kutlamaya değer. Ayrıca biraz daha uzağa gitmeniz için size yakıt sağlar!

  9) Patikada yürümek tek başına sıkıcı olur!


  Değişim zor olabilir ve sadece size değil, düzenli olarak sizinle etkileşime giren insanlar için de geçerli. Hayatınızda yaptığınız değişikliklerden etkilenecek insanlar olabilir. Hayallerinizi gerçekleştirmeye çalışırken, çevrenizdeki kişilerin sizde neler olup bittiğini bilmelerine izin vermeyi düşünün. Onlara sizi teşvik etmek, desteklemek ve gerektiğinde sizi sorumlu tutmak için bir şans verin.
  Amacınız ne bağlı olarak, hatta sizinle yolculuk almaya istekli birini bulabilirsiniz. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Merve Boşnakoğlu henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.