Hem Tıp Okumak Hem de Yurtdışında Staj Yapmak Mümkün

  Hem Tıp Okumak Hem de Yurtdışında Staj Yapmak Mümkün

  Bir Hacettepe Tıp öğrencisinin, Harvard'da staj serüveni! Boston'a giderken yaşadığım heyecan ve tereddüt tarif edilemez. Ama biliyordum ki yalnız değildim!

  Kısaca kendimden bahsedecek olursam; Hacettepe Üniversitesi Türkçe Tıp Fakültesi beşinci sınıf öğrencisiyim. Lisans eğitimim devam ederken doktora eğitimi de almaktayım. Doktora eğitimine başladığım ilk yıldan bu yana gerçek bir bilim insanı olarak düşünebilmeyi ve laboratuvar teknikleri konusunda kendimi geliştirmeyi amaçlayarak yurtdışında staj başvuruları yapıyorum ve geçtiğimiz iki sene yaz döneminde bu amacımı gerçekleştirme fırsatı yakaladım. 2017 yaz dönemi stajımın bana kattığı en büyük değişim olan, amaçlarımız için çalışırken, unutmamamız gereken ufak birkaç noktadan bahsetmeye çalışacağım. Ben bunu iki senelik bir süreçte hayatıma yerleştirebildim, umarım zamandan tasarruf ettirerek amaçların için çıktığın yolda daha hızlı ilerleyebilmen için küçücük de olsa bir katkıda bulunabilirim.

  Hata yaparak öğrenmek

  Maceramın adresi: Massachusetts Eye and Ear Infirmary, Harvard University, Boston. Staj için atılan elektronik postalar, hazırlık süreçleri, aylarca kurulan hayaller ardından Boston uçağına bindiğim andaki heyecanımı kelimeler ile anlatmam mümkün değil. Umarım herkes uzun zaman çabaladığı bir amacına ulaştığında, tam olarak tanımlamakta zorlandığım o duygu karmaşasını yaşama şansı elde eder.

  Boston uçağında heyecan, korku, mutluluk, endişe pek çok his eşliğinde yolculuk ettim. Beynimin bir tarafı "İşte yoldasın! Hedefine ulaşmana az kaldı, sonunda gidiyorsun. Mükemmel bir yaz geçireceksin!" derken, buna karşı çıkarcasına diğer taraf "Bu kadar bekledin, kendini hazırlamaya çalıştın ama gerçekten yeterli misin? Seni destekleyen, sana inanan-güvenen insanların umutlarını boşa çıkarmayacaksın değil mi?" gibi sorularla beni kuşku içerisinde bırakıyordu. Bilmediğim bir eyalette, tanımadığım insanlarla çalışıp, amaçlarım uğruna bir açıdan da savaşmaya gidiyordum sanki. Ancak o günden bu yana geçen üç aydan sonra anladım ki, asıl savaş kendi içimizde yaşanıyor. Biz önce kendimize kanıtlamaya çalışıyoruz bazı şeyleri. Kendimizi orası için yeterli olduğumuza ikna etmeye çalışıyoruz. Aynı hisleri iki sene üst üste yaşamış biri olarak sana tavsiyem: bunu kendine yapma! Özellikle de öğrenciysen asla ve asla hata yapmaktan çekinme! Öğrencilik yıllarımız hata yaparak öğrendiğimiz, bilmediğimizi fark ettiğimiz noktaların üzerine gittiğimiz ve bu sayede kendimizi keşfedebildiğimiz yıllar. Bu yılların ve hata yapabilme lüksünün keyfini çıkar. Orada iken anladım ki hiçbir şey imkansız değil ve hayallerimizi ne kadar uçsuz bucaksız tutarsak o kadar iyi. Çabalamaya, amaçlarının peşinden koşmaya devam et! 

  Bir işe ilk başladığında her şeyi doğru yapmayı, hepsini bilmeyi bekleme ve belki de en önemli noktalardan biri bir amacına ulaştığında "Tamam, işte oldu. Hedefime ulaştım, mükemmel bir noktadayım." diyerek kendini çizginin yanlış tarafına itme. 

  Her bir gerçekleştirdiğin adım bir sonrakinin hazırlığıdır. Hiçbir zaman tam olmayalım, hep çabalamaya hayal kurup kendimizi ve ülkemizi geliştirmeye devam edelim. Bu yolda tek başına yürümediğini bil, herkesin kendine özgü kurduğu bir yol vardır. BinYaprak platformu kendimizi fark etmemizi sağlayan en güzel pencerelerden biri. Farklı alanlar, farklı çabalar, farklı şehirler var bu pencerenin içerisinde. Yalnız değiliz! Tecrübelerini dinleyebileceklerimiz, heyecanını paylaşabileceklerimiz, başarılarını alkışlayabileceklerimiz, ilham alabileceklerimiz var. Bu zenginlik paha biçilemez.

  Benim Zenginliklerim

  Benim de geçtiğimiz süreçte zenginlik olarak gördüğüm üç şeyden bahsetmeden yazımı tamamlamak istemiyorum. Birincisi, hepimiz için en özeli ailemiz. Destekleri ile bizleri bugüne getiren ailelerimiz iyi ki varlar. İkincisi, staja başvurma döneminde hayatıma giren ve desteklerini hiçbir kalıba sığdıramadığım canım arkadaşım, kimi zaman ilham kaynağım: İnci Kadribegiç. Üçüncüsü ise yazın öğretmenden çok benim için çalışma arkadaşı olan, yaptığım işi daha da keyifli hale getiren Dunia Abdul-Aziz. Hepsi iyi ki var!

   Hayatında güzel yürekli insanları biriktir ve amaçların için çabalamaktan asla vazgeçme!

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Burcu Karadal tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Beyza Kahraman zaman: Pazar, 14 Ekim 2018 16:59

  Merhaba Ben Beyza Kahraman Hacettepe Tıp İngilizce Dönem 1 öğrencisiyim.
  Staj olanaklarını araştırırken sana denk geldim müsait isen sana birkaç konu hakkında danışabilirsiniz miyim ???

  0
  Merhaba Ben Beyza Kahraman Hacettepe Tıp İngilizce Dönem 1 öğrencisiyim. Staj olanaklarını araştırırken sana denk geldim müsait isen sana birkaç konu hakkında danışabilirsiniz miyim ???
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.