Kalp Sağlığına Dost Gıdalar

  Kalp Sağlığına Dost Gıdalar

  Sizce kahve ve çikolata tüketmek mi yoksa brokoli ve balık tüketmek mi kalp sağlığına iyi gelir? Peki, ya doğru cevap hepsiyse... İşte karşınızda kalp dostu gıdalar! 

  Bilindiği üzere kalp hastalıkları tüm dünyada ölümlerin birinci nedenidir. Kalp hastalıklarından korunmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Yıllık sağlık kontrollerimizi yaptırabilir, günlük egzersizlerimizi yapabilir, sigara gibi zararlı alışkanlıklarımız varsa bu alışkanlıkları bırakabilir veya yaşamımızdaki stres düzeyini azaltmak için adımlar atabiliriz. Bütün bu saydıklarımızın kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olsa da fayda sağlayacak en basit ve önemli şey yediklerimize dikkat etmektir. Bu sebeple yazımızda senin için kalp dostu 16 gıdaya yer verdik.

  1. Kuşkonmaz: Homosistein denilen bir aminoasidin vücutta birikmesini önler. Yüksek homosistein düzeyleri, koroner arter hastalığı ve inme gibi durumların artmasına sebep olur.
  2. Fasulye, Bezelye, Nohut, MercimekBaklagiller olarak bilinir. Hepsi düşük molekül ağırlıklı lipoprotein(LDL) veya "kötü kolesterol" düzeylerini önemli ölçüde azaltır.
  3. Meyveler: Kalp hastalıkları riskini azaltan lif, folat, demir, kalsiyum, A vitamini ve C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca antioksidandır ve yağ oranı düşüktür.
  4. Brokoli: Bazı çalışmalar, düzenli olarak buharda pişirilmiş brokoli yemenin kolesterol seviyelerini düşürebileceğini ve kalp hastalıklarını önleyebileceğini söylemektedir.
  5. Chia ve Keten tohumları: Bu tohumlar, bitki bazlı Omega-3 yağ asitlerinin önemli bir kaynağıdır. Omega-3; trigliserid, LDL(kötü kolesterol) ve total kolesterol seviyelerinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düşürür ve atar damarlarda yağ plaklarının birikimini önler.
  6. Bitter çikolata: İsveç'te yapılan bir araştırmada, bir hafta boyunca en az 45 gram bitter çikolata tüketen kadınların felç olma riskinin daha az olduğu görülmüştür. Düzenli olarak bitter çikolata yemek; kan basıncını ve kandaki 'kötü kolesterolü' düşürmede, diyabete karşı savaşta, ruh halimizi düzeltmede, görme duyusunu iyileştirmede ve zekayı geliştirmede oldukça etkilidir.
  7. Kahve: Sağlık dergisi Heart'ta yer alan ve Güney Kore'deki Kangbuk Samsung Hastanesi'nde yapılan araştırmaya göre kahve içmek atar damarların tıkanmasını engelleyen bir faktördür. Bilim insanları bu araştırmayı günde 3-5 fincan kahve içen 25 bin çalışanla yapmıştır ve iş yerinde günde 3-5 fincan kahve içenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski daha düşük olduğunu görmüştür.
  8. Balık: Hayvansal bazlı Omega-3 yağ asitlerinin önemli bir kaynağıdır. Amerika Kalp Vakfı ve Avrupa Kardiyoloji Derneğine göre, haftada en az 2 kez balık yenmelidir.
  9. Yeşil çay: Antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının önlenmesini sağlar.
  10. Kuruyemiş: Badem, fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı ve ceviz. Bu besinler protein, lif, mineral, vitamin kaynağı ve antioksidandır. Ayrıca ceviz Omega-3 kaynağıdır.
  11. Karaciğer: Tüm organ etlerinden en besleyici olanıdır. Özellikle kandaki hemoglobini arttıran ve kalp hastalıkları riskini azaltan folik asit, demir, krom, bakır ve çinko bakımından zengindir.
  12. Yulaf ezmesi: LDL (kötü kolesterol) ve total kolesterolü önemli ölçüde azaltır.
  13. Sarımsak: Kandaki HDL (iyi kolesterol) yükseltir ve LDL (kötü kolesterol) düşürür. Kan basıncını ve kan şekerini düşürür, özellikle şeker hastalarında kan şekerinin kontrolünü kolaylaştırır. Ruhsal durumu düzeltir ve kilo kontrolüne yardımcı olur.
  14. Ispanak: İyi bir magnezyum kaynağı olduğu için kalp ritminin korunmasında yardımcıdır.
  15. Domates: Kalp hastalıkları riskini azaltan lif, potasyum, C vitamini, folik asit bakımından zengindir. Ayrıca potasyum, kaslara ve kemiklere faydalı olup böbrek taşı oluşumunu önler.
  16. Sebzeler: Mineral, vitamin, folik asit, potasyum içermeleri ve antioksidan olmaları sebebiyle kalp hastalıkları riskini azaltır.

  34-59 yaş arası 84.000 kadın ve 40-75 yaş arası 42.000 erkek sağlık personeli üzerinde yapılan araştırmada, beslenme planına günde bir porsiyon meyve ya da sebze fazladan eklendiğinde kalp hastalıkları riski %4 azaldığı görülmüştür.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Nilay Nur Önder  tarafından yazılmıştır. Teşekkürler Nilay Nur!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.