Python ile Veri Bilimi

  Python ile Veri Bilimi

  Merve Özer'in son yıllarda önemi giderek artan veri bilimi ve Pyhton ile ilgili yazısında neden bu alana yönelmeniz gerektiği sorusuna cevap bulurken, Pyhton ile ilgili birçok tavsiyeye sahip olmuş oluyoruz. Keyifli okumalar!

  Veri bilimini, öngörüler elde etmek için verileri ayıklamak, analiz etmek, görselleştirmek, yönetmek ve depolamak gibi tüm bu süreçleri kullanan multidisipliner bir alan olarak tanımlayabiliriz. Veri bilimcisi ise büyük miktarlardaki veriyi toplamak, analiz etmek ve yorumlamaktan sorumlu kişidir. Özellikle son yıllarda, veri bilimcilerine olan talep gittikçe artmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre, veri bilimcilik Linkedln ' de en hızlı büyüyen iş olmuştur ve 2026 yılına kadar 11.5 milyon iş yaratacağı tahmin edilmektedir. Bu, veri bilimini son derece istihdam edilebilir bir iş sektörü haline getirmektedir. Veri bilimine olan talep arttıkça birçok üniversite de veri bilimi alanında yüksek lisans ve doktora bölümleri açmaya başlamıştır.

  Python Nedir ve Neden Python ile Veri Bilimini Öğrenmeliyim? 

  Python, öğrenmesi en kolay programlama dillerden biridir. Kodlama ile ilgili herhangi bir temel eğitiminiz olmasa bile, Python'ı çok kolay öğrenebilirsiniz. TIOBE Programlama Topluluğu Endeksi'ne göre Python, 2017'nin en popüler 10 programlama dillerinden biri seçilmiştir. O'Reilly Media'nın 2016' da yaptığı bir ankete göre, veri bilimcilerin %54'ü Python'ı tercih etmektedir. Büyük miktarda veri ile uğraşırken, hız anahtardır. Yavaş bir dil, işleri inanılmaz derecede yavaşlatabilir. Python, bazen yalnızca birkaç satır kodlama gerektiren temiz, kullanımı kolay bir dildir. Bu, gerekli kodlama süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Python ayrıca NumPy, SciPy, PyBrain, Pandas vb. gibi çok çeşitli paketlerle birlikte gelmektedir ve böylece karmaşık veri analizi sorunlarını kodlamak inanılmaz derecede basit bir hale gelmektedir. Python'ı öğrenmeyi ve de anlamayı kolaylaştıran bir diğer şey ise güçlü bir topluluğunun olmasıdır. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bu topluluklara sorabilirsiniz ve size yardımcı olarak birilerini bulabilirsiniz. Aşağıdaki linklerden siz de bu topluluklara katılabilir ve Python'ı daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  https://www.fullstackpython.com/python-community.html

  https://www.python.org/community-landing/

  Python'ı Sıfırdan Öğrenmek İsteyenler için 2 Kitap Tavsiyesi 

  Bu kitaplar Python'ı sıfırdan öğrenmek isteyenler için gerçekten çok yararlı olacaktır. Önereceğim bu kitaplar birçok üniversitede hem bilgisayar mühendisliği hem de veri bilimi yüksek lisans dersi olan "Introduction to Data Science with Python" dersinin zorunlu ders kitapları olarak kullanılmaktadır.

  Bu kitap özellikle daha önce Python'ı hiç kullanmamış kişiler için çok faydalı olacaktır. En basit kod yazımından, verilerin nasıl görselleştirileceğinden, temel veri analizlerine kadar tüm gerekli konuları sade bir dille anlatmaktadır. Bu kitabı bitirdiğinizde, elinizdeki veri seti ile temel veri analizlerini uygulayabilecek ve analizlerden elde ettiğiniz sonuçları yorumlayabilir hale gelebileceksiniz. Kitabın en güzel yanı ise tüm temel veri analizleri için gerekli olan kodlar kitapta verilmiştir. Bu kodları Python'a kaydedebilirsiniz ve böylece ihtiyacınız olduğunda hazır kodlara rahatça erişim sağlayabilirsiniz

  Bu kitap da yine veri bilimini Python ile öğrenmek isteyenler için çok kullanışlı bir kitaptır. Kitap, Python'da temel kodlama eğitiminden başlayarak ileri düzey veri analizlerine kadar detaylı bir şekilde örnek kodları ve örnek olay çalışmaları sunmaktadır. Aynı zamanda Python' da çok yaygın kullanılan pandas ve NumPy gibi kütüphanelerin nasıl kullanılacağını da basit bir dille anlatmaktadır. Kitabın en sevdiğim özelliği ise gerçek veri setleri üzerinden veri analizlerini anlatması. Bu veri setlerine ise ücretsiz bir şekilde kitapta yer alan linklerden ulaşabilirsiniz. Bu sayede gerçek veriler üzerinde analizler yaparak ve bu analizlerden elde edilen sonuçları yorumlamayı öğrenmiş olacaksınız.

  Veri Bilimini ve Python'ı Öğrenebileceğiniz En Popüler Sertifikalı Online Eğitim Web Siteleri

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Merve Özer tarafından yazılmıştır.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.