Sosyal Girişimcilik Denince Akla Gelen İlk İsim: Bill Drayton

  Sosyal Girişimcilik Denince Akla Gelen İlk İsim: Bill Drayton

  Günümüzde sosyal girişimcilik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden Ashoka'nın kurucusu Bill Drayton'ın ilham dolu hayatına bir göz atalım. 

  Günümüzde sosyal girişimcilik dendiğinde akla gelen birçok isim var. Fakat şüphesiz Bill Drayton bunların başında geliyor. 1943'te New York'ta dünyaya gelen Bill Drayton Harvard, Oxford ve Yale gibi Dünya'nın önde gelen üniversitelerinde eğitim görmüş. Dünyada "sosyal girişimcilik" terimini kullanan ilk insandır. Sosyal girişimcilik, Dünya'daki sorunlara sürdürülebilir çözümler üretmeye çalışmaktır.

  1980 yılında "kederin yokluğu" anlamına gelen Ashoka'yı kurmuştur ve hala CEO'luk görevini sürdürmektedir. Ashoka aynı zamanda M.Ö. Hindistan'da yaşayan ve dünyanın en büyük sosyal girişimcilerinden olan bir Hint İmparatoru'nun da ismidir.

  Ashoka, amacı dünyadaki sorunlara sürdürülebilir ve kalıcı çözümler getirmek olan sosyal girişimcileri destekleyen ve belli kriterlere sahip olanları bünyesine katarak onların gelişmesine katkı sağlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Toplum için yenilikler yapan bu kuruluş kendini dünya çapındaki sosyal girişimcileri bulmaya ve yardım etmeye adamıştır. 2010 yılında Ashoka 73 ülkedeki 2,145 kişiye sponsor olmuştur ki bunlardan bazıları dünya çapındaki topluluklara büyük etkileri olmuştur. Ashoka, 2000 yılında Türkiye'den gelen sosyal girişimcileri de ağına katmaya başlamıştır.

  Ashoka'daki sorumluluklarının yanında Harvard ve Stanford gibi üniversitelerde öğretim üyeliği de yapmıştır. Ayrıca Community Greens, Youth Venture ve Get America Working' de de başkanlık yaparak sosyal girişimcilikuzmanlığını diğer kuruluşlara da yayan Drayton, yaptığı çalışmalar sonucunda birçok ödüle layık görülmüştür. Bunlardan bazıları John W. Gardner'ın önderliğini ve ideallerini örnek alan seçkin Amerikalıları onurlandırmak için 1985 yılında kurulan John W. Gardner liderlik ödülü ve Dünya Girişimcilik Forumu'nun Sosyal Girişimci Ödülü'dür.

  Bugüne kadar yaptıklarıyla sayısız iyi işe imza atmış, birçok insanın önünü açmış ve en önemlisi Dünya'nın daha iyi bir yer olması için yaptığı çalışmalarla adını akıllara kazımış olan Drayton, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. O ve onun gibi insanlar tutkulu bir şekilde inandıkları şeylerin peşinden gitmeye devam ettikçe bizim de daha iyi şeyler ümit etmememiz için hiçbir neden yok. Veya o insanlardan biri olmamak için...

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Gizem Şen, 1996 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İktisat bölümü öğrencisi. Yeni insanlar tanımaktan ve grup çalışmalarından büyük keyif alıyor. Gizem’in yapmayı en çok sevdiği şeyler; voleybol oynamak ve çeşitli dallardan spor müsabakalarını takip etmek.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.