Yabancı Dil Konuşma Becerileri Geliştirme

  Yabancı Dil Konuşma Becerileri Geliştirme

  Dil öğrenmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıracak tüyolar yazıda, okumaya devam et!

  Hedefi dil öğrenmek olan ya da dil öğrenme sürecinde olan kişilere, bu dildeki ilk amaçlarını sorduğumuz zaman alınan cevap genellikle akıcı bir şekilde konuşarak iletişim kurabilmek olur. Pratik yaparken herkesle konuşmak durumunda kalınabilir. Yurt dışında dil öğrenmenin avantajlarından biri de budur. Dolayısıyla rahat bir şekilde herkes konuşabilmek için yapılması gereken bazı şeyler var. İngilizce ya da başka bir dil olsun, hepsini aşağıdaki adımlarla rahatça ilerletebilirsiniz: 

  1) Pratik Yapmak

  Dilde ilerlemenin yolu sadece konuşmaktan geçiyor. Bir yabancı dili konuşmanın en yolu kuşkusuz konuşmaya çalışmak, pratik yapmaktır. Mümkün olduğu kadar pek çok farklı insanla konuşarak dil becerilerinizi ilerletmeyi denemelisiniz. Yurt dışında yaşarken en rahat dil ilerletme yöntemi bu şekilde pratik yapmak. Ancak eğer yurt içinde dil öğreniyorsanız ders sonrasında konuşma gruplarına katılarak, online gruplara dahil olarak ya da yabancı öğrencilerin toplandığı gruplara girerek kendinizi ilerletebilirsiniz.

  2) Okuma ve Dinleme Aktiviteleri

  Konuşma pratiklerinde öğrencilerin en çok zorlandığı şey, kendilerini ifade edecek kelimeleri bulamamaktır. Kelime bilgisini geliştirmenin en güzel yolu da kitap okumak, film seyretmek, müzik dinlemek ya da ilgi alanına göre yabancı internet sitelerini takip etmektir. Daha sonrasında öğrendiğiniz yeni kelimeleri bir kelime defterine not edebilir, onlarla kelime oyunu oynayabilir ve kelime dağarcığınızı her geçen gün geliştirebilirsiniz.

  3) Sesinizi Kayıt Alın ve Dinleyin

  Pek çok kişi genelde kendisini dinlemekten hoşnut olmasa da aslında bu yöntem konuşma becerilerini ilerletmeye birebir. Kendi sesinizi dinlerken, konuşurken fark etmediğiniz şeyleri fark edecek, kendi kendinizin öğretmeni olacaksınız. Daha sonrasında bunu alanında uzman kişilere, öğretmenlerinize ya da yabancı arkadaşlarınıza dinleterek geri dönüş isteyebilirsiniz 

  4) Eğlenmeyi İhmal Etmeyin

  Bir dil öğrenmenin aslında en önemli noktası o dili sevmek, benimsemek ve hayatınıza dahil etmektedir. Dili severek öğrendikten sonra zaten eğlenmeye başlıyorsunuz. Ders olarak gördüğünüz an sıkılacağınız için aslında en etkili yol o dili sevmek. Sevdiğiniz bir alan ile ilgili konuşurken videonuzu çekin, internette eğlenceli videolar seyredin, o dilde oyunlar oynayın, hatta şarkı söylemeyi deneyin. Belli mi olur, belki başka yetenekleriniz de dil öğrenirken ortaya çıkar.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  EEF Education First, 1965 yılında Bertil Hult tarafından İsviçre’de kurulmuştur. Dil öğrenimini yurt dışı seyahatiyle birleştiren EF, dünya çapında 50 yılı aşkın bir zamandır her yaş, millet ve kökenden insana dil eğitimlerinde yardımcı olmaktadır. 21 ülkede 52 kampüste 11 dil seçeneği ile siz de dili yerinde yaşayarak öğrenebilirsiniz!
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.