Anne(m) Olmak Ya Da Olmamak

  Anne(m) Olmak Ya Da Olmamak

  Çalışan anneler nasıl kararlarını veriyorlar? Vicdan yapmadan nasıl mutlu olunur? Öğrenmek ve yaşanmışlıkların kıymetini bilerek yol almak istiyorum.

  Farklı rol modellerle büyüdüm ben.

  Bir taraftan girişimci, güçlü, 44 yaşında dördüncü kocayı boşamış, dünya delisi bir halam var. Yemek yapmaz, "Ben iyi olduğum işi yaparım, o da para kazanmak" der. Bu sene Asuman Halam 80 yaşına bastı. Hala çalışıyor, parasını kazanıyor. Üç çocuğu, torunları, kedileri ve köpekleriyle mutlu bir yaşam sürüyor. 

  Annem ise evlenince iş yaşamına ara vermiş, boşandıktan sonra geri dönmüş, 16 sene ara verdikten sonra 'iş hayatında ben de varım' demiş girişimci bir kadın. Ev kadını annem ile çalışan annem arasındaki fark ise kelimelerle anlatılması zor bir değişim. Ekonomik özgürlüğün tadı bir başkaymış ve o tadı sağ olsun annemle tattık biz. 

  Annem çalışma hayatına geri dönmeden önce hep halam gibi olmak istemiştim. Ardından rol modelim annem oldu; değişimi kucaklayan, zamanını nasıl bilmem ama hep çoğaltan, bizi hep hayatın merkezinde hissettirmeyi başaran annem. 

  TurkishWIN yolculuğumda birçok kadının ilham verici hikayesini dinledim, derledim, dinlettim. Çalışma hayatında denge anlarının olduğunu, yaşanan çocuk-ev-eş üçgeni çekişmesinin bazen vicdan azabına, bazen de mutlu sonlara dönüştüğünü gözlemledim. 

  43 yaşındayım. Henüz bir çocuğum yok, belki olur. İşimi seviyorum ve uzun saatler çalışıyorum. Bir de anne olsam acaba hayat nasıl olur? Bu bölümü sizlerden öğrenmek ve yaşanmışlıkların kıymetini bilerek yol almak istiyorum. Çalışan anneler nasıl veriyorlar kararlarını, denge anlarında zaman nasıl yavaşlıyor onlar için anlamak istiyorum. Bir de tabii vicdan yapmadan nasıl mutlu olunduğunu? 

  Biliyorum ki bu soruların cevapları siz kız kardeşlerimde... Çok mutluyum ki, bu bölümü birlikte, el ele şekillendireceğiz. Neredeyse boş bir sayfayla başlıyoruz. 

  Fikir ve yazılarınızı bekliyoruz. Gerek Aslı'yı gerekse beni BinYaprak'ta arkadaş olarak eklerseniz çok seviniriz. Hep birlikte bir yola çıktık, o zaman yolumuz açık olsun!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.