Avukatlık Yasal Staj Dönemleri

  Avukatlık Yasal Staj Dönemleri Stj. Av. Ezgi Karabatı

   Hukuk Fakültesinden mezun olurken ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Staj dönemi nedir ve nasıl işliyor? Sizlere yol gösterecek yazımızı kaçırmayın!

  Eyvah! Mezun oluyorum; peki şimdi ne yapacağım, nasıl yasal stajımı başlatacağım gibi sorular aklınıza geldiyse bu yazı tam size göre. Öncelikle okulunuzdan ilişik kesip ardından diplomanızı veya geçici mezuniyet belgenizi almanız gerekiyor. Sonrasında stajınızı başlatmanız için gerekli belgelerin listesini bulabilmeniz için stajınızı başlatacağınız baro, staj yol haritasını internet sitesinde yayınlıyor. Ben yasal stajımı İstanbul Barosu'nda başlatmıştım ve İstanbul Barosu'nda başlatacak arkadaşlar için linkini buraya ekliyorum. https://www.istanbulbarosu.org.tr/MenuContent.aspx?id=1

  Birinci Dönem: Belgelerinizi teslim ederken staj yapmak istediğiniz adliyeyi, görevlinin verdiği evraka yazıyorsunuz ardından dosyanıza ekliyorlar ve gelmeniz gereken tarihi size söylüyorlar. Bu süreç içerisinde askı süreciniz ve on beş günlük süreciniz doluyor ardından tekrar gittiğinizde sicil numaranızla birlikte size dosyanız veriliyor ve yazdığınız adliyenin staj komisyonuna gidiyorsunuz. Burada iki noktaya dikkat etmenizi öneririm; birden fazla kişiye açıklama yapmak için komisyon odasına grup olarak alıyorlar bu yüzden size saat söylüyorlar kesinlikle dedikleri saatte staj komisyonuna gidin çünkü gitmediğinizde diğer gruba kadar beklemek zorunda kalırsınız ve işiniz aksamış olur. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise staj yapacağınız birimlerin silsilesin yazılı olduğu bilgiyi not edin veya duvarda kâğıt varsa fotoğrafını çekin.

  Bu konuyla ilgili olarak küçük bir hatırlama yapalım, Bakırköy Adliyesi ve Çağlayan Adliyesi işleyiş konusunda farklılık gösteriyor. Örneğin; en son staj birimi olarak Çağlayan Adliyesinde, İcra Daireleri söz konusuyken Bakırköy Adliyesinde, Bölge Adliye Mahkemesi (İSTOÇ) söz konusudur. 

  İkinci Dönem: Adliye stajınız başladı; salı ve perşembe günleri duruşmaları izleyin, kalemde dosyaları inceleyin, süreç devam ederken staj birimi değişikliklerinin günlerini kaçırmamaya özen gösterin. Pratiğe yönelik olarak üstadlarımızın katılımı ile gerçekleşen Sürekli Eğitim Merkezi'nin düzenlediği derslerimiz oluyor öncesinde size sms geliyor, sizi whatsapp grubuna ekliyorlar ve üç hafta sürüyor; ikinci hafta ise kurgusal dava için alan seçimini yapıyorsunuz. Whatsapp grubuna, diğer whatsapp gruplarına girebilmeniz için davet eki de geliyor.

  Eğer dersler ile ilgili olarak devamsızlık yaparsanız telafisini gelecek diğer gruba katılarak sağlayabilirsiniz, dersler bittikten sonra kurgusal dava için toplantılar düzenleniyor ve belirlenen tarihte gerçekleştiriyorsunuz ardından hepsini tamamladığınıza dair sertifikanızı alıyorsunuz ve ruhsatınızı alabilmek için bu adımı eksiksiz tamamlamanız gerekiyor.

  Telefonunuza 'i-baro' uygulamasını indirebilirsiniz IOS veya Android işletim sistemi fark etmiyor böylelikle ikinci altı ayınız yaklaşırken uygulamayı açtığınızda bilgi havuzu kısmını görüyorsunuz buradan iş başvurularınızı yapabilmeniz için iş ilanları bulunuyor. Öncesinde güzel bir CV oluşturmanızın iş başvurularında öne çıkmanızı sağlayacağını düşünüyorum.

  Tebrikler, işe kabul edildiniz! Yanında yasal stajınızı başlatacağınız avukatınızın veya avukatlık ortaklığının muvafakatname için gerekli işlemleri yerine getirdiğinizi varsayalım ve en önemli noktaya gelelim. Bu dönemde, zamanında götürmeniz gereken ilk üç aylık ve ikinci üç aylık rapor bulunmakta olup yanında staj yaptığınız avukatınız tarafından doldurulması gerekir. Stajınız devam ederken olabildiğince kendinizi geliştirmeye odaklanın, hata yapmaktan korkmayın, yaşanılan sıkıntıları kişisel algılamayınız ve sorularınızı sormaktan çekinmeyiniz. 

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Ezgi Karabatı tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.