İlaçta Kariyer: Canan Bademlioğlu ile İlham Röportajı

  canan-bademlioglu

  Canan Bademlioğlu kimdir? Abbott firmasında Genel Müdür olan Canan Bademlioğlu ile ilham dolu bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  1977 yılında Bursa'da doğdum, ilk orta ve lise öğrenimimi Bursa'da tamamladım. O dönemde güzel sanatlara olan ilgim sebebi ile belki biraz farklı olarak Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde Resim bölümünde okudum. Lise 2'de karar değiştirip Matematik Fen'den sınava girme kararı aldım. Oldukça radikal bir karardı çünkü lisede sanat tarihi, grafik tasarım, heykel gibi dersler alırken, bir anda dershane ve özel dersler ile matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarda açığımı kapatmak adına yoğun bir döneme girdim. Hazırlıklarım sonrasında ODTÜ Biyoloji bölümünde okumaya başladım. O dönemde kariyerim ile ilgili net bir planım yoktu ancak akademisyen olmak istemediğimi biliyordum. Sağlık sektörü her zaman çok saygı duyduğum bir sektördü, insanların iyiliğini sağlamak için çalışmak her sabah yataktan kalkmak adına müthiş bir anlam. Üniversite'nin 3. Sınıfında bu alanda staj yapıp sektörü daha yakından tanımak istedim, staj sonrası artık sağlık sektöründe çalışmak istediğime net olarak karar vermiştim. Başlangıçta mutlu olacağım ve kendi değerlerim ile uyuşan bir şirket olması en önemli tercih sebebimdi, bölüme, unvana hiç takılmadım. Aslında hayatım boyunca çalışacağım kuruluşta unvan hiçbir zaman karar vermemdeki en önemli unsur olmadı. Sonrası farklı kuruluşlar ve farklı sorumluluklarla geçen 21 yıl.

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Ailem beni son derece bağımsız yetiştirdi, kararlarımı destekledi ve kararın benim kararım olmasına çok özen gösterdi. Özellikle annemde gördüğüm bir özellik herhangi bir karar aldıktan sonra rutinde yaptığı ara ara mutlu olup olmadığımı kontrol etmek. Özetle mutluluğumu her şeyin önüne koydular. Meslek seçimimde de aslında değerlerim, anlam ve mutluluk kavramları ile karar verdim, bu sebeple de hiçbir gün pişmanlık duymadım, hatta her gün iyi ki dediğim bir noktadayım.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Ailemin kariyer yolculuğumda her zaman destek oldu. Kararlarımı desteklemenin yanı sıra iş ile ilgili gereksinimleri çok iyi anladıklarını gördüm. Çok fazla seyahat, gerektiğinde taşınma ve bazen önemli günleri atlamak durumunda olduğum çok zaman yaşadım, ailemin bu konularda her zaman işin neyi gerektiriyor ise ona bakacaksın gibi bir anlayışı oldu psikolojik baskı hiçbir zaman yaşamadım.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Temelde yaptığım ve yapmaktan çok keyif aldığım iki şey var biri yeni insan tanımak hayatıma ne kadar çok insan katarsam o kadar öğrendiğimi hissediyorum, güvendiğim bir lider farkı bildiklerinle değil tanıdıklarınla yaratırsın demişti. Zaman geçtikçe bunun önemini çok daha iyi anlıyorum. Bir diğeri ise makale okumayı çok seviyorum konu bağımsız iyi kaynaklarda yayınlanan makaleleri okumanın beni oldukça güncel kıldığını görüyorum.

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  Bu soruya cevabım hiçbir zaman değişmedi, annem. Genelde bu tip durumlarda örnek verilen isimler iş dünyasından başarılı iş insanları oluyor. Ben temelde hayatta başarılı olmanın önemli bir denge ile mümkün olduğunu düşünüyorum. Birçok kişi işte başarılı oluyor ancak iş dışında yani toplam hayatta başarı dediğimizde bazı dengesizlikleri görmek mümkün. Annem dedim çünkü hayata bakış açısı, iletişim gücü ve pozitif enerjisi ile her zaman bana cesaret veriyor, olayları geniş zamanlı değerlendirmesi çoğu zaman benim de daha geniş bir perspektif ile bakmamı sağlıyor. Mutluluğun bir seçim olduğunu ben annem sayesinde çok küçük yaşta öğrendim ve bu paha biçilemez bir altın bilezik oldu benim için.

  6) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mi?

  Harward Business Review, Investing.com, pharmatimes.com gibi kaynakları takip ediyorum, kaynak sonsuz benimki biraz daha alışkın olduğum kaynaklar sanıyorum. Kitap çok önerebilirim ancak anlam konusunu çok önemsediğim için çok tabilinen bir kitaba değinmeden geçemeyeceğim "Simon Sinek "Start with Why"

  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Tekrar 20 yaşında olsam kesinlikle daha fazla gezerdim, work and travel her yazın olmazsa olmazı olurdu. Daha çok insan tanıyabilmek adına daha fazla çaba sarf ederdim. Bu mesleği seçmeyi düşünen arkadaşlarım için değil ama çok genel bir tavsiyem olacak, o da mutlu olacağınız işte ve kuruluşta çalışın. Mutsuz olduğunuz ortamda ne başarılı ne de verimli olabilirsiniz, dolayısı ile önce neden bu işi yapacağımın cevabını bulmak önemli, sizin için anlamı önemli. Unutulmaması gereken çok önemli bir şey var, her sabah yataktan sizi kaldıran ne unvan, ne de pozisyon yalnızca yaptığını işin sizin için gerçek anlamı. Hepinize mutlu olacağınız, her sabah bir anlamla uyanacağınız bir gelecek dilerim.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.