Filiz Balçay ile İlham Röportajı

  Filiz-Balcay

  Bir eczacı olarak ilaç sektöründe kariyerine yön vermiş, yaşamına İtalya'nın Parma şehrinde Chiesi Global organizasyonunda 'Avrupa Orta Ölçekli Pazarlar' Bölge Başkanı olarak devam eden çok değerli eczacı Filiz Balçay ile ilham dolu bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  İstanbul'da doğdum. Dört kız kardeşin üçüncüsüyüm. Eğitimin önemli, başarıların ise çok değerli olduğu bir ailede erken yaşta kendime ve aileme ait pek çok sorumluluğu alarak şekillendim. Çocukluğum sırasında, annem ve babamın görevi nedeniyle farklı şehirlerde yaşadım.

  Eczacılık fakültesini bitirdikten sonra işletme ihtisası programını tamamladım. İlaç endüstrisindeki yolculuğum pazarlama departmanında ürün müdürü rolü ile başladı ve sonrasında adım adım şekillenerek, zenginleşerek ve gelişerek beni şu anda bulunduğum role taşıdı. 2018 yılından beri Chiesi Global organizasyonunda 'Avrupa Orta Ölçekli Pazarlar' Bölge Başkanı olarak İtalya'da çalışıyorum. Sorumluluk alanımda Belçika, Hollanda, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Polonya, Yunanistan, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, Slovenya, Slovakya ve Bulgaristan bulunuyor. Bölge ticari hacim olarak 360 Milyon Euro ciro ve 600'ün üzerinde çalışana sahip.

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Babamın doktor olması ve ablamın o dönemde tıp fakültesinde okuması benim tercihlerimin arasında eczacılık bulunmasını çok etkilemişti. Stajlarımı yaparken edindiğim tecrübe beni mesleğimin çok daha farklı bir alan uygulanmasına yönlendirdi. İlaç sektörüne girişimdeki en önemli motivasyonum ise kendimi geliştirebileceğim fırsatları bana sunmasıydı. Bunu anlamama mezuniyet döneminde yıllık komitesindeki görevim vesile oldu. Reklam alabilmek amacıyla pek çok farklı ilaç firmasının kapısından içeriye girme fırsatım oldu. Bu firmalardaki dinamizmi ve takım çalışmasını gördüğümde aradığım tam da bu demiştim.

  Mezuniyet sonrasında bir yıl İngiltere'de yaşadım ve döndüğümde ilaç sektöründe başlangıç yapmaya hazırdım.

  Hayatımdaki dönüm noktalarından bir diğeri de pazarlama departmanında çalışırken gelişim planımın bir parçası olarak satış müdürlüğü rolüne geçmemdi. Orada anladım ki bu çok güzel ve önemli bir deneyim ve yöneticilikten liderliğe giden tutkulu yolculukta attığım ilk önemli adımdı. Birlikte çalıştığım ekiplerle ortak hedef doğrultusunda birlikte yol almak, acıyı tatlıyı paylaşmak, başarıları kutlamak, zorlukları birlikte göğüslemek, onların gelişimini ve kariyerlerindeki yeni adımlarını görmek beni her zaman çok mutlu etti, bu hala da böyle!

  Kariyerim boyunca birlikte çalıştığım pek çok değerli yöneticim, çalışma arkadaşım ve ekip arkadaşlarım oldu. Bana en büyük desteği ise iki oğlum ve eşim sağladı. Koşulsuz sevgiyi, birbirimize destek olmayı ve tüm bunları yaparken de birbirimizin alanına saygılı olmayı tecrübe ettik.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunuzda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Kesinlikle! Daha farklı bir cevabı düşünemiyorum. Özellikle eşim bu yolculukta hep yanımda oldu.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Bugün çevremizdeki öğrenme fırsatlarına baktığımızda elimizde fazlasıyla kaynak olduğunu görüyorum. Konu daha çok kişisel olarak öğrenme motivasyonu ile ilgili. Ben son dönemde yoğun bir şekilde İtalyanca öğrenmeye devam ederken, aynı zamanda Yönetim Kurulunda Kadın Derneğinin 5.dönem mentisiyim. Program içerik olarak çok zengin ve global bir firmada çok etkin rollerde çalışmış bir mentorum var. Öğrenmenin en önemli yolu da soru sormanın değerini bilmek. Sorularıma aldığım cevaplar çoğu zaman kafamdaki önemli kapıları aralamamı sağlıyor.

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler? Bize onlardan bahseder misiniz?

  Hayatıma etki eden en önemli insanlardan birisi orta okuldaki öğretmenlerimden biriydi. Bizimle matematiğin yanı sıra günlük hayattan ve kendi hayatından iz bırakan olayları samimiyet ve büyük bir içtenlikte paylaşırdı. Bunun bende yarattığı etki çok önemliydi çünkü benliğime duyulan saygı ve paylaşmanın önemini anlamamı sağladı.

  Diğeri ise kız kardeşlerim diyebileceğim çok yakın iki arkadaşım. Bana her konuda geri bildirimde bulunuyorlar, buna zor da olsa yüzleşmem gereken konular dahil.

  Bunun yanı sıra kariyerimde bana fırsatlar veren, gelişimim için yol açan, şimdi ise çok yakın dost olduğumuz bir yöneticim var. 

  6) Kendimizi geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

  Ben ağırlıklı olarak sesli kitapları tercih ediyorum. Hareket halindeyken dinlemek bana çok iyi geliyor. Bu aralar lise üniversite yıllarında okuduğum Rus klasiklerini tekrar dinliyorum. Podcastler ve TED Talks arasından o dönem ilgi duyduğum konuları filtreleyerek dinliyorum. Ben George Orwell'in kitaplarını çok beğenerek okudum, uzun yıllar önce yazılmış ama bugünün realitesini o zamandan görüp yansıtmış bir yazar.

  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Çok daha global düşünürdüm. Daha az mükemmeliyetçi olurdum, bundan kazandığım enerjiyi daha farklı yerlere kullanırdım. Kendimi önceliklendirip, kendime daha fazla zaman ayırırdım.

  Ben mesleğimin bana kazandırdıklarını daha da zenginleştirerek daha farklı bir alanına, iş yönetimine geçtim. Bu noktada kilit soru bu eğitimi alırken kendinizi anlayıp, tanıyıp, sizi mutlu eden, yaşamaktan veya bir parçası olmaktan memnun olduğunuz alanları belirleyip ikisinin kesişiminde farklı ne yapabilirsiniz sorusuna yanıt bulmak. Bunu için de kariyer yolculuğunuz kadar hayat yolculuğunuz da çok önemli çünkü bu ikisi bir bütün. Son olarak da sizi siz yapan değerleri bulmak ve bunların da yaptığınız işte/şirkette temsil edildiğini bilmek çok önemli.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.