Ücretsiz Eğitim Platformları: Code.org®

  image3
  Bu yazımızda, çocukların analitik düşünmelerini geliştirerek kodlama eğitimlerini etkili, ücretsiz ve dünya ile eş zamanlı bir biçimde almalarını sağlayan Code.org ® platformunu tanıtıyoruz!

  Code.org ®, okullarda bilgisayar bilimlerine erişimi genişletmeyi ve aynı zamanda kadınlarla öğrencilerin katılımını arttırmayı amaçlayan bir kuruluştur. Vizyonları, okullardaki her öğrencinin biyoloji, kimya veya cebir gibi bilgisayar bilimlerini öğrenme fırsatına sahip olmasıdır. 2013'te kurulmuştur ve Amazon, Facebook, Google, Microsoft gibi bağışçılar tarafından desteklenmektedir. Gelin yazının devamında Code.org ®'ta yapabileceklerinize göz atalım!

  Kurslar

  Kursların tamamı online ve ücretsizdir. Sitede, her seviyeden çocuk için oyunlar mevcuttur. Henüz okuma bilmeyen 4 yaş üstü çocuklar bile oyun oynarken kodlamanın mantığını öğrenebilir. Onlar fark etmese de algoritma, mantıksal sınama, problem çözme gibi kazanımlarda gelişim gösteriyorlar. Platformda öğrenciler için 4 yaş üstü, 6 yaş ve üstü, 8 yaş ve üstü, 10 yaş ve üstü gibi çeşitli seviyelerinde dersler mevcut. Star Wars, MineCraft, Frozen gibi oyunlar ile çocukların ilgilerini çekmek amaçlanıyor.

  Öğrencilerine kodlamayı öğretmek isteyen öğretmenler de siteyi aktif kullanabiliyor. Üye girişi yapan öğretmenler öğrencilerini ekleyerek onlara yeni görevler verebilir, gelişimlerini takip edebilir.

  Kod Saati Etkinliği

  Kodlama Saati , "Hour Of Code", 180'den fazla ülkede gerçekleşen milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir harekettir. 2014'te Barack Obama'nın kodlamanın önemine vurgu yaptığı konuşmasının ardından, kodlama bilinci ve kodlama saatinin popülaritesi oldukça artmıştır. Konuşmayı merak edenler için link.

  Bir örnek olarak Flappy Kod uygulamasını paylaşıyoruz. Nesne tabanlı programlamayı temel alan sistemde adım adım direktifler veriliyor ve blokları sürükle bırak yöntemiyle program geliştiriliyor. Her bir blok aslında gerçek bir kod satırını ifade ediyor ve olaylara uygun kod bloğunu seçtiğinizde seviye atlıyorsunuz. En son seviyede ise kendi oyununuzu oluşturuyorsunuz ve arkadaşlarınızla oynamaları için paylaşabiliyorsunuz.

  Türkçe dil desteği sağlayan siteye code.org'tan üye olduktan sonra kontrol paneli kısmından size önerilen çok sayıda proje ve ders bulabilirsiniz. Kurs kataloğu kısmında ise bilgisayar bilimi temelleri için her yaşa uygun 20 saatlik 4 adet ders karşımıza çıkıyor. Buradan seviyenize göre başlangıç yapabilirsiniz. Eğer bu alanda az da olsa bilginiz varsa 8 yaş üstü yani Kurs 3'ten başlayabilirsiniz. Algoritma ve programlama ile ilgili hiçbir bilgim yok diyorsanız Kurs 1'den başlayabilirsiniz. Kursunuzu seçtikten sonra artık oyunlara ve algoritmaya bir başlangıç yapabilirsiniz.

  Sayfanın devamında ise karşınıza kurs kataloğunun tamamı çıkar ve çoğu kursun dili şu anlık İngilizcedir.

  Bu site sayesinde algoritmalara bakışınız gelişiyor ve programlama bilginizi artırabiliyorsunuz. Site, görsel programlama hakkında da oldukça detaylı bilgiler içeriyor. Özetle hem oyun oynuyorsunuz hem de programlama dilleri becerinizi geliştiriyorsunuz.

  Sertifika Programları

  Platformdan "Kodlama Saati Etkinlikleri" üzerinden yaptığınız çalışmaları tamamladığınızda sertifika alabiliyorsunuz. Sertifikanızın çıktısını alabilir veya sosyal medyadan paylaşabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Hangi dersler sunulur? Hangi eğitimler var?

  Algoritmaların mantığını öğrenme dışında birçok programlama dilinin eğitimini Türkçe veya İngilizce olarak bulabilirsiniz. Bunlar haricinde mobil uygulamalar ve oyunlar tasarlayıp arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

  Eğitimler hangi dilde veriliyor?

  Kursların bir kısmı Türkçe bir kısmı İngilizcedir. Türkçeye çevrilmesi için çalışmalar yapılmaktadır ve gönüllü olarak bu çalışmalara katılabilirsiniz.

  Ücretli mi?

  Code.org ®'taki kurslar tamamen ücretsizdir. Ancak isteğe bağlı olarak bağış yapabilirsiniz.

  Kimler eğitim alabilir?

  Hedef kesim genel olarak çocuklar olsa da yazılım dünyasında yeniyseniz, algoritma mantığını anlamak ve bir programlama dili öğrenmek için yaş fark etmeksizin siteyi kullanabilirsiniz. 

  Sertifika verir mi?

  Eğitimleri tamamladıktan sonra online sertifikanızı alabilirsiniz.

  Kurs süresi ne kadar?

  Her kursun süresi birbirinden farklıdır. 15 dakikada tamamlanabilecek bir uygulama da yapabilirsiniz, birkaç günlük bir eğitim de alabilirsiniz. Öğrenme hızınıza göre kursu daha erken ya da geç bitirebilirsiniz.

  Platformun Bill Gates, Mark Zuckerberg, will.i.am gibi isimlerden oluşan tanıtım videosunu izlemek isteyenlere de linki bırakıyoruz!


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.