Ece Kaşıkçı ile İlham Röportajı

  Bristol-Myers-Squibb-Genel-Mdr-Ece-Kak_20210321-134928_1

  Ece Kaşıkçı kimdir? Bristol Myers Squibb'de Üst Düzey Yönetici olan Ece Kaşıkçı ile ilham dolu röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar! 

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz ve şimdi ne yapıyorsunuz?

  Bursa'da doğdum, ailemin işi gereği çok küçük yaşta İstanbul'a taşınmışız. Bursa'da yaşadığım dönemi hiç hatırlamıyorum maalesef. Lise eğitimimi Nişantaşı Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldum ve çalışma hayatına başladım. Farklı sektörlerden sonra 1999 yılında ilaç sektörüne geçtim ve 2014 yılından itibaren de Bristol Myers Squibb'de çalışıyorum.

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar verme anlarınız neler oldular?

  Annem, ben kendimi bildim bileli çalışan ve üreten bir anne oldu. Dolayısıyla çalışmak, üretmek , kadın olarak toplumda yer almak ve katkı sağlamak çocukluğumdan beri gördüğüm ve yaşadığım bir örnekti. Annem hem özel, hem eğitim ve hem de iş hayatım boyunca aldığım kararlarda örnek aldığım ve bana destek veren en önemli kişidir. Mesleğimi çok bilinçli bir şekilde seçtiğimi söyleyemem. Sosyal Bilimler okumak istemem ve o dönemde Boğaziçi Üniversite'sinin en iyi üniversitelerden biri olması neticesinde aldığım puan ve yaptığım tercih doğrultusunda Ekonomi bölümünde okudum ama çok geniş bir alana hitap etmesi sayesinde farklı sektörlerde çalışabilme imkanı buldum.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Ailem gerek eğitim hayatı, gerek iş hayatı olsun, aldığım kararlara her zaman destek oldu ve kararsız kaldığım anlarda da tecrübelerini paylaşarak yönlendirmeye çalıştı. Okumak istediğim bölümden, başvuru yaptığım firmalara kadar, hemen hemen tüm konularda tercihi bana bıraktılar ama verdikleri en önemli tavsiye ise "Ne yaparsan yap mutlu olacağın ve severek yapacağın bir iş olsun." idi.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Zaman buldukça kitap okumaya, sosyal medyada ilgimi çeken yayınları/blogları takip etmeye, alanımla ilgili çalıştaylara, kongrelere ve toplantılara katılamaya çalışıyorum. Aynı zamanda TÜSİAD, AIFD, AmCHAM, YKKD gibi profesyonel derneklere üyeliklerim sayesinde sektörel gelişmelere hakim oluyorum. Ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri ve etkilerini takip edebiliyor, ayrıca sosyal sorumluluk projelerine dahil olma fırsatı buluyorum. Pandemi dönemimde her şeyin çevrimiçi olması, daha fazla etkinliğe katılma, daha çok şey dinleme ve öğrenme fırsatı yarattı. Sanırım pandeminin bana en önemli durum bu.

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  Ailem ve özellikle annem, her zaman verdiği destek ve yönlendirmelerle hayatımda hala çok önemli bir yere sahipler. Eşimin koşulsuz desteğini her zaman hissediyor olmakta büyük bir şans benim için. Diğer yandan iş hayatında örnek aldığım ve deneyimlerinden faydalandığım birçok liderle çalışma fırsatım oldu. Şu anda bölge liderimiz Ester Banque ilham aldığım ve görüşlerine çok değer verdiğim biri. Aynı zamanda Pepsi Co. eski CEO'su Indra Nooyi, gerek çeşitli alanlarda yaptığı ilham verici konuşmaları, gerek başarı hikayesiyle beni çok etkileyen, her konuşmasını dinlemekten keyif aldığım önemli bir kadın lider.

  6) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

  Lale Saral Develioğlu'nun "Karar Verdim!" kitabını yeni bitirdim. İş ve özel hayatımızda karar verirken yaşadığımız tereddütleri ve zorlandığımız anların farkındalığını arttırmak ve cesaret toplamamız adına çok faydalı, kendi kişisel tecrübelerini de paylaştığı bir kitap.

  Malcolm Gladwell- Outliers ( Çizginin Dışındakiler). Çizginin dışındakilerin yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Çok severek okuduğum ve herkese tavsiye ettiğim bir kitap.

  Son olarak yine okumaktan çok keyif aldığım ve ara ara bazı bölümlerini yenide okuduğum Carmine Gallo'nun "TALK LIKE TED" kitabını öneririm. Etkili konuşma ve fikirlerimizi karşımızdakilere doğru şekilde ifade edip, ikna edebilmek ve etkili sunumlar yapabilmek adına, bu konuda deneyimli ve etkili konuşmacılardan örnekler ve deneyimlerin paylaşıldığı harika bir kitap!

  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Tekrar 20 yaşıma dönebilseydim (keşke!) sanırım kendime daha cesaretli ve girişken olmayı tavsiye ederdim. Yaş ilerledikçe sorumluluklar artıyor. Her şey daha fazla zorlaşıyor. Dolayısıyla risk almak 20'li yaşlarda daha kolay çünkü kaybedecekleriniz daha az ve yeniden başlamak için enerjiniz daha fazla.

  Bunun dışında hem kariyer hem özel hayatımda herhangi bir değişiklik yapma isteğim olmazdı. Olduğum kişi ve bulunduğum durumdan memnunum.

  Gençlere tavsiyem: seçecekleri meslekten bağımsız, iyi bir eğitim almaları ve mümkünse çalışmak istedikleri alanda staj fırsatlarını mutlaka değerlendirmeleri. Gerek okul kulüpleri, yardım kuruluşları ya da okul takımları olsun insanlar ve fikirler arasında bağlantı kurmak, farklı ortamları, kişileri tanımak ve iş hayatı öncesi deneyim kazanmak için ideal ortamlar, buralarda kesinlikle aktif olmalarını tavsiye ediyorum. Yeni ve farklı kariyer fırsatları yaratmanın ve yakalamanın en etkili yollarından biri de, yeni beceriler geliştirmektir. Bu bağlamda zamanlarını mutlaka verimli kullansınlar ve bunu alışkanlık haline getirsinler.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.