Elif Çelik ile İlham Röportajı

  WhatsApp-Image-2021-06-08-at-17.58.25

  Elif Çelik kimdir? Kurucusu olduğu ThreeD Stratejik Yönetim ve Liderlik Danışmanlığı ile Kurucu Ortaklarından olan ThinkHealth Platform'da yönetim danışmanı olarak görev yapan Elif Çelik ile ilham dolu röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

  Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  Eskişehir'de doğdum, Öğretmen bir ann-babanın 3 kızının en küçüğüyüm.

  Eskişehir Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde tamamladım. Takiben hızla ilaç sektörüne pazarlama alanında giriş yaptım. 1992'de Deva İlaç'ta Ürün Müdürü olarak başlayan kurumsal kariyerim 23 yılı Eczacıbaşı Topluluğu'nun ilaç/sağlık alanındaki farklı şirketlerinde, ağırlıkla da çok uluslu şirket ortaklıklarında olmak üzere toplam 26 yıl sürdü. Bu sürecin 13 yılında Genel Müdürlük ve Grup Başkanlığı sorumluluklarını yürüttüm. Ardından 2019 yılında bireysel kariyerime geçiş yaptım. Şu anda kurucusu olduğum ThreeD Stratejik Yönetim ve Liderlik Danışmanlığı ile Kurucu Ortaklarından olduğum ThinkHealth Platform'da yönetim danışmanı olarak görev yapıyorum. Paralel olarak ilaç sektörünün farklı alanlarında öncü kuruluşlar olan Kurtsan Holding ve Centurion İlaç'ta bağımsız yönetim kurulu üyeliklerimi de sürdürüyorum.

  Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Aslında Eczacılık mesleğini seçmem tamamen rastlantısal oldu. Fen bilimlerine olan ilgim nedeniyle Tıp ve Eczacılık o dönem akla gelen ilk tercihler olarak görünüyordu. Ancak bu iki mesleğin benim kişiliğime, gelecek hayallerime uyup uymayacağı konusunda doğrusu pek kafa yormamışken, kendimi bir anda Eczacılık okurken buldum. Aslında bu tercihten çok da emin değilken okulun ilk yılında İlaç sektörünü keşfetme ve benim hayallerimle kesiştiği noktaları görme şansım oldu. Kendimle ilgili bildiğim en büyük hayal dünyayla entegre bir iş sahibi olmak, bambaşka kültürlerden insanlar tanımak ve global düzeyde öğrenme fırsatları yakalamaktı. Doğrusu tesadüfen başladığım Eczacılık/İlaç sektörü yolculuğu beni tam da bu hayalle buluşturdu, geliştirdi, kendimi keşfetmemi, bugünkü ben olmamı sağladı. Bu anlamda çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

  Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Annem ve Babam öğretmen oldukları için biz üç kız kardeşe de en başta eğitimin önemini, okuma ve öğrenme sevgisini aşıladılar. Her birimizin ilgi alanlarını gözlemleyerek bize elbette yön verdiler. Ancak meslek seçimlerimize çok da müdahale etmediler. En büyük destek bizlere verdikleri özgüven ve cesaretti diye düşünüyorum. İstediğimiz her konuda çok çalışırsak başarılı olacağımıza tam anlamıyla inanarak büyümek çok önemliydi.

  Hayattaki mottom olan 'Hayal et, Cesaret et ve Hayata geçir' i bu temelin üzerine çok rahatlıkla yapılandırabildim.

   Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Profesyonel kariyerim süresince Harvard Business School, London Business School, Sabancı Üniversitesi gibi kurumların ve global ilaç şirketlerinin kendi bünyelerinde düzenledikleri liderlik, strateji, iletişim, yönetim, finans, vb konulu pek çok eğitim programına katılma fırsatım oldu. Özellikle bir işi yönetirken alınan bu tür eğitimlerin uygulamasını da paralel olarak yapabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitimler bence ancak bu şekilde pratiğe ve davranış değişikliğine dönüşebiliyor. Elbette kariyerimin farklı dönemlerinde birlikte çalıştığım çok yetkin liderlerden, çalışma arkadaşlarımdan, hatta özellikle de Y ve Z kuşağından çok şey öğrendim, hala da öğrenmeye devam ediyorum. Çok inandığım bir söz var; 'Dinlemeyi bilmeyen liderler kısa süre içinde söyleyecek sözü olmayanlarla çevrilir' Her zaman çok iyi ve sabırlı bir dinleyici olmaya çalıştım, bunun hayatta öğrenmeye devam etmek için büyük önem taşıdığına inanıyorum. Elbette bilgi çağının sunduğu tüm fırsatları da kişisel gelişimim için kullanıyorum. Kendi alanımdaki önemli yayınları takip etmek, ufkumu genişletecek kitapları okumak, ilham verici insanları dinlemek, ilgi alanıma giren on-line panel/seminer gibi etkinlikleri izlemek rutinde yaptıklarım.

  Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  En başta Babam. Onun kadar ilkeli, adalet anlayışı güçlü, son derece etik ve insanların üzerinde çok güçlü etki yaratan bir rol modelle büyümek çok önemli şanstı. Annem de keza hem son derece müşfik ve yumuşak, hem de disiplinli olabilmenin canlı örneği oldu her zaman. Sanırım ikisinden de farklı öğretiler kattım kendime.

  İş hayatımda pek çok Türk ve yabancı üst yöneticimden farklı konularda etkilendim, ilham aldım. Birine değinirsem diğerine haksızlık olur:)

  Ama müthiş hayranlık beslediğim tek bir rol modelim var; büyük önder Mustafa Kemal Atatürk. Büyük hayallerini, büyük bir cesaretle birleştirip kararlılıkla hayata geçirerek bize Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet eden müthiş lider. Umarım ki her Türk çocuğu onu sadece tarih kitaplarındaki klişe bilgilerle değil, gerçek anlamda öğreneceği Nutuk gibi kaynakları okuyarak özümser.

  Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

  İlaç sektöründe global düzeyde gelişmeleri izleyebileceğiniz mecralar önemli;

  Pharmaceutical World, BioSmartBrief, Biopharma Dive, vb gibi newsletter'lara üye olmanızı öneririm.

  Global iş dünyasındaki gelişmeleri Harvard Business Review, McKinsey, BCG gibi yayınlardan takip edebilirsiniz.

  Ek olarak finansal okuryazarlık da son derece önemli. Financial Times, Business Week gibi yayınları okumak, dünyadaki ekonomik dalgaların farkında olmak yararlı.

  Kitap önerilerim;

  True North /Bill George

  Buyology / Martin Lindstrom

  Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Sanırım kendimi daha iyi tanımaya, sadece somut yeteneklerime değil beni en çok neyin, nasıl bir geleceğin mutlu edeceğine de kafa yormaya odaklanırdım. Aslında ben büyük bir şansla mesleğim, tutkularım ve hayallerimin kesişme noktasında mutlu olmayı başardım, ama bu herkes için aynı olmayabilir.

  Ayrıca İlaç sektörü ile ilgili daha çok platformu takip etmek, daha çok şirket ve insan tanımak, sadece TR'de değil, farklı ülkelerde de staj olanaklarınız zorlamak isterdim.

  İş hayatının dışında ise düzenli sporu hayatıma daha erken sokardım, yelken sporuna daha o yıllarda başlardım örneğin:) 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.