Endüstri Mühendisiyim, Nasıl İş Bulurum?

  Endüstri Mühendisiyim, Nasıl İş Bulurum?

  Endüstri mühendisliği okuyorum nasıl iş bulurum, hangi iş bana uygun diye düşünenler için Tedarik Zinciri Uzman Yardımcısı Kübra Gürsoy ile röportaj yaptım.

  1. Kendini tanıtabilir misin? Şu an hangi sektörde, hangi şirkettesin?

  Ben Kübra Gürsoy. 1993 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezunum. 1,5 senedir Takeda İlaç'ta Tedarik Zinciri Uzman Yardımcısı olarak çalışıyorum.

  2. Mezun olur olmaz işe girebildin mi? Şu anki işini nasıl buldun?

  Dördüncü sınıfta PepsiCo'da Tedarik Zinciri departmanında Talep Planlama stajyeri olarak çalışıyordum part-time olarak. Mezuniyetime iki ay kala yine Tedarik Zinciri pozisyonlarına başvuru yapmaya başladım. Kariyer siteleri, LinkedIn ve şirketlerin kendi sayfalarını kullanarak başvurular yaptım. Takeda'ya kariyer.net üzerinden başvuru yapmıştım, bu başvurum sonrası mülakatlara davet edildim ve süreç iş teklifi ile sonuçlandı.

  3. Bu süreçte, parçası olduğun CampusWIN networkünün faydasını gördün mü?

  CampusWIN sayesinde tanıştığım insanlardan şunu öğrendim: Bir şeyi kalpten isteyip emek harcayınca etrafındakileri de ikna edip hayaline ortak ediyorsun. Tedarik zincirinde mutlu olabileceğimi, üçüncü sınıfta mentorlerim sayesinde keşfettim. Bu keşfi yapana kadar satış-pazarlama ağırlıklı pek çok mülakata girdim, donanımlı olduğumu düşünüyordum ancak bir türlü olumlu dönüş alamıyordum part-time staj pozisyonları için. Çünkü henüz kendimi dahi ikna edememişken karşımdaki insanı etkileyemiyordum. Ne zaman ki gerçekten ne istediğime karar verip tedarik zinciri mülakatlarına gittim, o zaman aktarabildim içimdeki heyecanı ve süreçler kendiliğinden olumlu sonuçlandı.

  4. Öğrencilik hayatında kazandığın hangi donanımlar işe girerken yararlı oldu?

  Lisans boyunca sadece okula gidip geldiğim bir zaman olmadı. Tiyatro yaptım, gönüllü eğitmen oldum, eğitim verdim, işaret dili öğrendim, engellilerle gönüllü projelerde yer aldım, TurkishWIN sayesinde pek çok kadının hikâyesini dinleyip ilham aldım. Tüm bu girdiğim ortamlar sayesinde network etmeyi öğrendim. Kurumsal hayat ve girişimcilikle ilgili kitaplar okudum, ilgi alanım tedarik zinciri ile ilgili LinkedIn'deki tartışmalardan, dergilerden beslendim. Lisansın son senesinde PepsiCo'da Tedarik Zinciri alanında part-time çalıştım ve gerçekten bu bölümü sevdiğimi ve ortaya iyi bir iş çıkardığımı test ederek deneyimlemiş oldum. Üniversitede edindiğim deneyimler sayesinde sosyal yönümün kuvvetli olduğunu gösterebildim. İlgilendiğim alanda bir sene staj yapmış olmam da benim kendime daha çok güvenmemi, inanmamı sağladı iş başvurularında.

  5. Üniversite son sınıftaki öğrencilere iş bulma konusunda ne tavsiye edebilirsin?

  Çalışırken gerçekten mutlu olabileceğiniz, "ben burada iyi iş çıkarırım," dediğiniz işi keşfedin. Bu keşiften sonra gittiğiniz mülakatlarda "neden," sorularını yanıtlarken enerjiniz karşınızdakini de etkileyecek ve ikna edecek.

  Mülakata çağırılana kadarki süreç içinse; başvuru yapmanın dümdüz bir yol olmadığını hatırlatmak isterim. Kariyer sitesinden başvuru yaptığın pozisyonu LinkedIn ve şirketin kendi sitesi üzerinden de kontrol et ve başvuru yap. CV'ni başvuru yaptığın pozisyona göre revize şekillendirebilir, pozisyonla ilgili deneyimlerine daha geniş yer verebilirsin. Ön yazın kısa ve görüşmeye çağırılman için cesaretlendiren bir yazı olmalı. Başvuru yaptığın departmandaki kişilere LinkedIn üzerinden ulaşmayı dene, eğer mesajlarını ulaştıramıyorsan "ayrımın altı derecesi" (six degrees of seperation) prensibini kullanmanın tam vakti: ulaşmak istediğin kişiye en fazla altı kişi, ortalama üç kişi uzaklıktasın, pes etme.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Berfin Özsoy, 2014 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. Şimdi Yeditepe Üniversitesi İşletme 4.sınıfta tam burslu okuyor. Girişimcilik Vakfı'nda fellow, TurkishWIN'de CampusWINNER.  Lidyana.com, Migros, Ülker Ana Marka ve Henkel'de pazarlama stajları yapan Berfin, pazarlama üzerine bir kariyer hedeflemektedir. Yaşam mottosuysa; "Eventually all the dots will connect."

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.