Endüstri Mühendisliği Öğrencileri için 5 Kitap Önerisi

  kitap

  Endüstri mühendisliği öğrencilerinin hem kendilerini mesleki açıdan geliştirmelerine olanak sağlayacak hem de yeni bakış açıları edinebilecekleri 5 kitap önerisini sizler için derledik! Keyifli okumalar!  

  Kitaplar; düşüncelerimizi geliştirmemizi, zihnimizi aktif tutarken sonsuz bilgi ve ders almamızı sağlayan önemli araçlardır. Kariyerinize ve gelişiminize katkı sağlayacak doğru kitapları bulmak ise oldukça önemlidir. Okurken bolca ilham alacağınız 5 kitap önerimize geçelim.

  Amaç (Eliyahu M. Goldratt, Jeff Cox)
   

  200'den fazla üniversitede ders kitabı olarak okutulan Amaç, sürekli gelişime doğru ilerlemesi için endüstriyi etkilemek amacıyla yazılmış bir iş romanıdır. Üretkenliğin bir şirketi hedefine yaklaştırma eylemi olmasını konu almaktadır. Ayrıca, okuyucunun kısıtlar teorisini öğrenme ve keşfetme fırsatı elde edeceği bir eserdir. Kapanmak üzere olan fabrikanın üretim müdürü Alex Rogo'nun verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Fabrika hızla felakete sürüklenirken, Alex'in özel hayatı da iyiye gitmemektedir. Kitapta, Alex'in fabrikayı kurtarmak için kısıtlar teorisi ve sürekli iyileştirme metotlarını kullanırken, iş ve aile hayatının dengesini kurmayı da nasıl başardığına tanık olacaksınız. Kitap, süreç yönetimi, süreç iyileştirmesi, üretimdeki dar boğazların yönetimi gibi birçok konuyu gerçek hayattan örneklerle ele almaktadır. The Economist dergisi; yöneticilerin okuma alışkanlıkları üzerine yapılan bir ankette, çıkan sonuca göre yöneticilerin baştan sona okudukları tek yönetim kitabının Amaç, olduğunu belirtmiştir.

  Toyota Tarzı (Jeffrey K. Liker)

  Toyota Tarzı, Toyota'nın daha az envanter, daha düşük üretim sahası gibi parametreleri kullanarak nasıl yüksek kalitede otomobiller ürettiğini, Toyota'nın ulaştığı imalat mükemmelliğini konu almaktadır. Kitap, Toyota'nın şöhretinin arkasında yatan yönetim ilkelerini, işletme felsefelerini anlatmaktadır. Toyota Tarzı kitabı geniş bir kitleye hitap etse de özellikle yöneticilere işletme süreçlerinin nasıl iyileştirebileceğini gösterir. Kitapta yazar, organizasyonlara Toyota tarzı ile nasıl yalın süreçler benimseyebileceklerini, değer kazanacaklarını ve sonuç alacaklarını göstermektedir. Kitapta bahsedilen yöntemler, endüstri mühendislerinin öğrendikleri ve kullandıkları yöntemlerdir, bu yüzden endüstri mühendisleri için başucu kitabı olabilecek niteliktedir.

  Hız (Dee Jacob, Jeff Cox, Suzan Bergland)

  Hız, iş dünyasında en çok okunan kitap olan Amaç'ı yazan ekip tarafından kaleme alınmıştır. Altı sigma, yalın düşünce ve kısıtlar teorisini konu alan bir kitaptır. Bu teorilerin üretim ortamında sık sık yaşanan kaosa nasıl çözüm getirdiği açıklanmıştır. Gerçek işletmelerden sağlanan sonuçlar doğrultusunda yazılan Hız, karmaşık üretim sorunlarını basit bir dille anlatmayı başarmış bir romandır. Bu eser, sayesinde çözüm yöntemleri hakkında bilgi sahibi olurken, imalatın temel ilkeleri ve birçok sanayi süreci hakkında da öngörüler kazanacaksınız.

  Yalın Düşünce (James P. Womack – Daniel T. Jones)

  Yalın düşünce, en büyük otomobil imalatçılarından biri olan Toyota'nın üretim sisteminde izlediği stratejinin analiziyle ortaya çıkmış Yalın Model'i konu almaktadır. Farklı ekonomik koşullarda ve bütün sektörlerde büyümeyi amaçlayan Yalın Model, bir işletmede operasyon mükemmelliğini değere dayalı stratejilerle birleştirmektedir. Yalın düşünce kitabı, ile değer yaratan faaliyetler hangileridir, iyileştirme çevrimini nasıl harekete geçirirsiniz, müşterinin gerçekten talep ettiği değer nedir gibi birçok sorunun yanıtını bulacaksınız. 

  İknanın Psikolojisi (Robert B. Cialdini)  

  Prof. Robert B. Cialdini'nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında karşımıza çıkan ikna olma ve ikna etme süreçlerinin içyüzünü anlatmaktadır. Kitap; iş hayatında, ticarette ve hatta günlük hayatta ikna becerisini kazanabilmenin yollarını gerçek hayattan örneklerle anlatmaktadır. Hitap ettiği okuyucu kitlesi çok geniş olsa da duygusal zekanın önemli bir konumda olduğu endüstri mühendislerinin okuması gereken bir kitaptır.

  Bu yazımda endüstri mühendisleri için faydalı olabilecek 5 kitap tavsiyesinde bulundum. Umarım faydalı olmuştur. Tekrar görüşmek dileğiyle.

  CampusWIN yazarları Özge Kaplayıcı tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.