Gelecekteki İş Hayatına ve Mesleklere Dair İzlemen Gereken 4 Video

  Gelecekteki İş Hayatına ve Mesleklere Dair İzlemen Gereken 4 Video

  Meslekler, çalışma ortamları ve işe alım teknikleri değişiyor. Bu değişime ve geleceğin mesleklerine hazırlanmak için izlediğim videoları kaleme aldım!

  Y kuşağının iş hayatındaki rolü arttıkça değişim kaçınılmaz. Bu değişimi anlatan ilham videolarını araştırmaya başladım ve hem X hem de Y kuşakları için 4 ana mesaj çıkardım.

  1) Y ve Z kuşaklarını anla, karşılıklı anlaş

  Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran 2016 TedXReset etkinliğinde yaptığı konuşmada "Yeni Kuşakları Anlama"nın bir yolu var dedi. Öncelikle kendisine çok teşekkür ediyorum ve videonun bana verdiği mesaja geçiyorum.

  Geleceği anlamak ve güçlü adımlarla ilerleyebilmek öncelikle aralarında büyük farklar olan jenerasyonların birbirini anlamasından ve birbirlerine ayak uydurmaya çalışmasından geçer. İş yerlerinde X kuşakları artık yerini yavaş yavaş biz Y kuşaklarına bırakıyor ve biz de ilerleyen zamanlarda yerimizi Z kuşaklarına bırakacağız. Bu 'görev teslimlerinin' olabildiğince sağlıklı yapılabilmesi için kendimizi ve birbirimizi tanımaya ve anlamaya çalışmalıyız.

  2) Geleceğin çalışma ortamını şimdiden deneyimleyebileceğin bir yerde staj yap

  HD İskender İnsan Kaynakları Direktörü Beste Şirin Petekçi, Medipol Üniversitesi WEB TV ile yaptığı çekimde gelecekte bizi bekleyen çalışma ortamlarına değinmiş.

  Gelecekte "remote working" dediğimiz ofisten çalışmak yerine uzaktan çalışacağımız, toplantılarımızı online ortamlar üzerinden gerçekleştireceğimiz bir çalışma hayatı bizi bekliyor. Bunu şimdiden deneyimlemek ve bu esnek çalışma imkanını sağlayacak bir yerde staj yapmak adaptasyonu hızlandıracaktır!

  3) Mesleklere değil becerilere odaklan

  Dünyanın en önemli 100 Kadın Fütüristi arasında gösterilen, Gelecek Günü'nün yaratıcısı, küratörü ve tasarımcısı olan Ufuk Tarhan'ın BinYaprak'ta Geleceğin Meslekleri ile ilgili bir canlı yayın serisi var (Seriyi sırası ile buradan izleyebilirsin: 1, 2, 3) .

  Ufuk Tarhan, geleceği bilemediğimiz gibi geleceğin mesleklerini de bilemeyeceğimizi söylüyor. Bu sebeple geleceğin mesleklerindense geleceğin becerilerine odaklanmamız gerekiyormuş. O zaman ne yapıyoruz? Becerilerimizi düzenli olarak geliştiriyor, kendimizi geleceğe senkronize ediyoruz!

  4) Geleceğin getireceği tüm zorluklara rağmen kendine ve yanındakilere inan

  Diğer bir video 2013 TedTalks'ta konuşma yapan Ekonomist Andrew McAfee'den!

  Gelecekte şüphesiz ki en büyük değişiklik meslek tanımlarında olacak. Gelişen teknolojinin ve Endüstri 4.0'ın etkisiyle günümüzdeki birçok meslek tarihe karışırken birçok yeni meslek de doğuyor olacak. (Geleceğin meslekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için BinYaprak'ta Dr. Cenk Tezcan'ın yazmış olduğu Geleceğin Meslekleri Nelerdir? yazısına bakmakta fayda var.) Ancak kendimize ve çevremize inanarak, elimizdeki veriler ve gerçeklikler üzerinden değişime hazırlanarak karşılaşacağımız tüm zorlukları atlatabiliriz. Ben McAfee'ye inanıyorum, ya sen? 

  Bu sıralar bu konuda birçok video izliyorum ve heyecanla da izlemeye devam edeceğim. Önerilerin varsa listeme eklemekten memnuniyet duyarım!

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Berfin Kahriman tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.