Hukuk Fakültesi Öğrencisinin Polonya' da Erasmus Hikayesi

  Hukuk Fakültesi Öğrencisinin Polonya' da Erasmus Hikayesi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Neşe Kalyoncu 2020-2021 güz dönemi Polonya'da deneyimlediği Erasmus Hikayesini sizler için yazdı...

   Bugünkü yazımızda Hukuk Fakültesi öğrencisi Neşe Nur Kalyoncu sizlerle Erasmus deneyimini ve Polonya tavsiyelerini paylaştı. Keyifli okumalar!

  Merhaba-Dzien Dobry! (lehçe) ben Neşe Nur Kalyoncu.
  Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. 2020-2021 eğitim yılı güz dönemini Eramus+ kapsamıyla Polonya, Wroclaw şehrinde geçirdim. Sizlere Erasmus deneyimlerimden bahsetme amacım; ilerde sizin de programa başvurmayı düşündüğünüz zaman aklınızda olan sorulara bir cevap olabilmek ve yolculuğunuzun başında elinizden tutan bir yol arkadaşı olabilmek.

  Başvuru aşamasında; bu kısmı Anadolu Üniversitesi tekelinde anlatıyorum zira her üniversitenin prosedürü faklı olabilir. Öncelikle herkesin genel not ortalaması ve yabancı dil sınav puanı baz alınarak bir Erasmus puanı oluşuyor. Bölümünüzdeki arkadaşlarınıza da sorarak (kimsenin açıkta kalmaması için bu aşamada fikir alış-verişinde bulunmak önemli) herkes puanıyla, üç seçenekten oluşan bir tercih listesini sisteme yüklüyor. En yüksek puandan başlayarak öğrenci yerleştirme işlemi tamamlanıyor. Yerleştirildikten sonra yapılacak ilk şey öğrenim anlaşması yani orda alınacak derslerin kendi üniversitenizdeki derslerle olan karşılığının hazırlanması (bu aşamada bölüm koordinatörünüzün direktiflerine önem vermelisiniz). Bu belgenin değişikliği, o ülkeye varıldığında derslerin açılıp açılmama durumuna göre, mümkündür. Karşı kurumdan kabul mektubunuzun da gelmesiyle hareketliliğiniz kesinleşmiş ve belgelenmiş olur o yüzden kabul mektubu önemlidir. Kabul mektubu sonrasında vize işlemleri ve yurt başvuruları başlar. Vize işlemleri hakkında bilgi almak için o ülkenin konsolosluğunun internet sitesine bakmalısınız. Yurt başvurunuzu yapacağınız sitenin linki karşı kurum Erasmus gelen öğrenci koordinatörü tarafından size gönderilecektir. Koordinatörler Erasmus süreci boyunca iletişim halinde olacağınız kişilerdir; koordinatörünüzle, uluslararası ilişkiler birimi ile, dersi veren hocalarınızla konuşurken süreç boyunca maillerde açık ve saygılı bir anlatım izlemeniz sizin yararınıza olacaktır. 

  Ben hukuk okuyorum dediğim gibi ve hukuk okuyan Erasmus' a gitmek isteyen arkadaşlarım için bilgilendirme yapayım. Hukuk sistemi bir olmadığı için yurtdışında aldığım dersleri zorunlu derslerimle eşleyemedim ne yazık ki. Fakat bu asla bir kayıp değil, uluslararası hukuk açısından eskisinden daha bilgili olduğumu düşünüyorum ki bu da bir hukukçunun bilgili olması gereken bir alan ve tabii hukuk İngilizce' min de geliştiğini düşünüyorum. Ayrıca diğer Erasmus öğrencileriyle de İngilizce konuştuğumuz için, Erasmus speaking geliştirmek için tam ihtiyacımız olan şey!

  Hepinizin bildiği gibi maalesef dünya genelinde tüm insanlar Covid-19 salgınıyla mücadele ediyorlar ve bu benim Erasmus sürecimi de çok etkiledi. Böyle zorlu bir dönemde böylesine hayal ettiğim bir serüvene atılmak her açıdan bana daha çok şey kattı. Polonya'da da hemen hemen Türkiye'ye benzer önlemler vardı ve tüm bu olumsuz koşulları oluşturduğum minik Erasmus ailemle atlattık. Sizlere de tavsiyem farklı insanlarla tanışmak için çok çabalayın ve tanıştığınız herkesle mutlaka iyi bir iletişim kurmaya çalışın; Erasmus dostlukları çabalamakla oluşur ve başlangıçtaki dostluklar serüveninizde ortağınız olurlar.

  Ben Erasmus' umu Wroclaw şehrinde yaptım bu şehir Polonya'nın büyük şehirlerinden ilk üçte; bu şehirde Erasmus yapacaklara tavsiyelerim ise; Rynek ilk durak yeriniz olmalı ve ordayken meydandaki Pierogarnia'cıya sonrasında ise ünlü Chimney tatlısı mutlaka denenmeli, ulusal müzeye ise birkaç saat ayırmalısınız, güneşli bir günde hayvanat bahçesi ve yanındaki Japon bahçesi ve tabii ki Hala Stulecia da görülmesi gereken yerlerden. Sky Tower akşam üstleri tüm Wroclaw'ı görebileceğiniz bir yer iken, Ostrow Tumski(aşıklar köprüsü) ve civarındaki Cathedral sokağı tarihi havasıyla kaybolmak isteyeceğiniz bir yer. Hala Targowa'nın içindeki Cafe Targowa 'dan aldığınız enfes kahvenizle az ilerideki küçük adamızda ağaçların altında oturarak Odra nehrinin manzarasının tadını çıkartmalısınız. Park Szczytnicki adeta bir cennet, uğramalısınız. Canım okulum Uniwersytet Wroclawski, onun içindeki Oratorium Marianum ve ünlü Mathematical Tower ile Wroclaw hayat ve sanat dolu bir şehir.

  Polonya'nın herhangi bir yerinde Erasmus yapacak arkadaşlarım çok şanslısınız Polonya kültür olarak çok zengin bir ülke. Tavsiyem okuduğunuz şehri iyice öğrendikten sonra %51 öğrenci indirimli tren biletlerinizle tüm ülkeyi gezmek için vakit kaybetmemeniz. Trende tanışabileceğiniz sizin gibi diğer çılgın genç gezginlerle yapacağınız sohbetler de yolculuğa çıkmaya başlamanız için bir etken. Her bir şehri farklı hikayeler ve imgeler barındıran bu güzel ülkeyi köşe bucak gezmenizi öneririm.

  Mesela bu işe; kuzeydeki favori şehrim Gdansk'tan başlayabilirsiniz. Dlugi Targ (uzun pazar), Neptün çeşmesi, Mariacka sokağı(oraya özgü amber taşlı hediyelik eşyalar için), Westerplatte (2.dünya savaşının başladığı yer), Amber Sky (dönme dolabı ) ve denizcilik müzeleriyle Gdansk harika bir şehir! Yanındaki küçük şehirler Sopot (iskelesi ile meşhur) ve Gdynia (güzel kumsalları)'da vakit ayırmanız gereken yerlerden. Güneydeki Krakow (Lehistan Krallığı'nın ilk başkenti) rengarenk sokaklarıyla, kocaman Rynek'i ve ortasındaki Skuennice (kumaş pazarı), Wawel Kalesi, nehir kıyısındaki ünlü ejderha heykeli ile ikinci favori şehrim olmuştu. Poznan zengin müzeleriyle, Kopernik'in doğum yeri olan Torun aynı zamanda Piernik tatlısı ile meşhur, başkent Varşova (Warszawa) ise tam bir metropol ve şehrin her yanından görülebilen Palac Kultury' i Nauki (Kültür ve Bilim Sarayı) ile Polonya 'da Erasmus yapmak bir harika! Polonya aynı zamanda Avrupa' daki diğer ülkelere yakın oluşu ile de Erasmus için harika bir seçenek. Ülkede kullanılan para biriminin zloty olması, euro kullanan Avrupa ülkelerine nazaran öğrenciler için iyi bir etken. İyi ve köklü okullarıyla, uluslararası ün kazanmış bilim insanlarıyla; (Maria Curie,Copernicus) ,müzisyenleriyle; (Chopin,Henryk Gorecki,Zbigniew Preisner) yönetmenleriyle (Krzysztof Kieslowski, Roman Polanski, Andrzej Wajda) ünlü yazarlarıyla (Stanislaw Lem-Solaris) Polonya dopdolu bir ülke!

  Şunu söyleyebilirim ki gerekli şeyleri yaptığınızda, çabaladığınızda yolun sonu her zaman bir yere varıyor. Orada beklediğimden fazla ülkeden gelen farklı insanlarla tanıştım, birlikte çok fazla anı biriktirdik, süreç boyu en sevdiğim şey insan tanımak oldu ve anladım ki ne kadar çok insan tanıdıysam kendimi tanımaya da o kadar çok yaklaşmış oldum. Hepinize çok eğlenceli, macera dolu ve sonunda Erasmus' un sizin için anlamını ve herkesin kendi özgün Erasmus yolculuğu olduğunu kavrayabileceğiniz bir seyahat diliyorum. Sağlıkla kalın. Do widzenia!

   Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Neşe Nur Kalyoncu tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.