İlham Röportajları: Ayşe Gönen Anaeli

  image-1

  Bu ayki ilham röportajımızda Sevgili Ayşe bizimleydi. Farklı alanlarda kendini geliştiren mezunumuzun tavsiyelerine bakmak için detaylar yazımıda! 

  Ayşe Gönen Anaeli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul'da Chambers, Legal 500 gibi listelerde yer bulan prestijli bir hukuk bürosunda çok uluslu ilaç, teknoloji, inşaat ve farklı pek çok sektörden şirkete etik ve uyum danışmanlığı vermektedir. Kurumsal uyum programlarının insan odaklı bir yaklaşımla tasarlanmasına ilişkin geliştirdiği uyum tasarımı kavramına ilişkin farkındalık kazandırmak ve şirketlere destek olmak amacıyla kurduğu ETHICULTURE isimli bir girişimi vardır. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve en prestijli etik ve uyum mesleki sertifika programı olan "Türkiye Etik ve İtibar Derneği Kurumsal Uyum Yöneticiliği Eğitim Programı'nın" en genç eğitmenidir. Middle East and Africa Compliance Association Türkiye stratejik partneridir. Bununla birlikte European Compliance and Ethics Conference, Society of Corporate Compliance and Ethics gibi uluslararası organizasyonlarda Türkiye'den davet edilen tek konuşmacı olarak Compliance Design kavramını dünyada etik ve uyum profesyonellerine tanıtmaktadır. Özyeğin Üniversitesi Executive MBA Programı Business Ethics dersine Guest Lecturer olarak katılım sağlamıştır.

  1) Sizi Kısaca Tanıyalım: Ayşe Hanım kimdir, hangi okulda okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  Merhaba, Ben Ayşe Gönen Anaeli. 1996 yılında Balıkesir'de doğdum. Her zaman merak duygusu yüksek, ilgi duyduğu alanlara tutkuyla bağlı biri olduğumu düşünüyorum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudum. Üniversite dönemimde ve hatta mezun olduktan sonra bile tam olarak ne yapmak istediğime karar verebildiğimi söyleyemem. Beni gerçekten heyecanlandıran, meraklandıran, yaratıcılığımı tetikleyen konuları bir arada barındıran bir iş yapmak istiyordum. Klasik anlamda avukatlık/danışmanlığın bana uygun olduğunu hissetmediğim için ben de elimdeki farklı noktaları birleştirerek bugün bulunduğum kariyer yolunu inşa ettim diyebilirim. 

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra yasal stajımı yaptığım sırada etik ve uyum kavramları ile tanıştım. Birlikte çalıştığımız çok değerli meslektaşım, mentorum/yöneticim Kemal Altuğ Bey'in yönlendirmesiyle organizasyonlarda etik kültür üzerine çalışmalar yürütmeye başladım. Kuralların, kanunların yalnızca insanlar tarafından özümsenip davranış haline gelmesiyle anlam kazandığını fark ettiğimde ne yaparsam insanların kuralları çok kolay bir biçimde anladığı, kurallara ve disiplin mekanizmalarına güven duyduğu, davranışlarını doğru olan şeyi yapmaya yönelttikleri bir topluluk yaratabileceğimiz üzerinde düşünerek bunun kurumsal şirketlerde tasarım metotlarını, psikoloji, pazarlama araştırmalarını hukukla birleştirdiğimizde mümkün olabileceğini gördüm. Aslında mesleğimi seçmekten çok yolda üzerine kata kata kendim şekillendirdim diyebilirim. Yaptığım iş klasik anlamda avukatlık veya etik ve uyum danışmanlığından farklı ve özel bir yerde konumlanıyor. 

  3) Bu mesleği seçmeyi düşünenlere neler tavsiye edersiniz?

  Yaptığım iş kendi alanında oldukça niş kabul edilebileceğinden yalnızca hukuki altyapının yeterli olmayacağını söyleyebilirim. Eğer benim gibi multidisipliner bir alanda çalışmayı tercih edecekseniz birbirinden bağımsız gibi görünen kişiler, olaylar, konular arasında bağ kurabilme yeteneğinizi geliştirmeye odaklanmanızı altını çizerek tavsiye edebilirim. Özellikle tasarım teknikleri, organizasyonel psikoloji, pazarlama, uluslararası mevzuat ile ilişkili konularda bol bol bilimsel araştırmaları ve makaleleri okumanızı, prestijli sertifika programlarını araştırarak yan yetkinlikler kazanmanızı öneririm. Bununla birlikte problem çözme yeteneği etik ve uyum alanında ön plana çıkması gereken özelliklerden biri diye düşünüyorum. Bu sebeple bu alanda da kendinizi geliştirmeniz oldukça önemli olacaktır. 

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Devamlı olarak dünyadaki güncel gelişmeleri, sektörde neler olup bittiğini, yeni kanunları takip etmek işimin olağan bir parçası. Her zaman güncel kalmaya ve gelişmelerin çalıştığım sektörleri nasıl etkileyebileceğine yönelik öngörü sahibi olmaya gayret ediyorum. Bununla birlikte profesyonel sertifika programları ile tasarım ve pazarlama konularında yetkinliğimi arttırmaya devam ediyorum. Fikirlerini ve çalışmalarını beğendiğim profesyonelleri takip edip mutlaka iletişimde kalmaya fikir alışverişinde bulunmaya özen gösteriyorum. 

  5) CampusWIN sizin hayatınıza nasıl dokundu?

  CampusWIN bence bünyesine kabul ettiği her genç kadın için çok önemli bir fırsat. Her an yeni bir şeyler öğrenebildiğiniz farklı backgroundlara sahip ilham verici akranlarımla bir arada olmak benim için oldukça motive edici ve kucaklayıcı bir tecrübeydi. Bununla birlikte kariyer basamaklarını bizden önce tırmanmış, başarılı ve tecrübeli pek çok iş insanı ile bir arada olabilmek, onlara fikir danışabilmek üniversite dönemindeki bir kadın için büyük bir ayrıcalık. Çok yönlü ve geniş bir ufka sahip olmak konusunda CampusWIN'in üzerimde olumlu bir etkisi olduğuna inanıyorum. 

  6) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  Altuğ Bey'in stajımdan itibaren bana ve fikirlerime inanması , destek olması attığım adımların sağlamlığı ve kendime duyduğum güven konusunda kariyerimde ilerleme cesareti göstermek için önemli bir faktör oldu. Yenilikçi, başkalarının görmediği açılardan görebilen, motive edici bir lider olduğunu söyleyebilirim. Kendi vizyonumuz, çalışkanlığımız, çabalarımız kadar bizi destekleyecek her zaman daha ileri gitmemiz için motivasyon kaynağı olabilecek insanların etrafımızda var olmasının sürdürülebilir başarı için çok önemli bir hazine olduğuna inanıyorum. Bu sebeple kendimi çalıştığım, iş hayatında karşılaştığım insanlar bakımından çok şanslı hissediyorum. Bu anlamda bana ilham verecek, fikirleriyle, motivasyonuyla beni besleyebilecek bağlantılara, kişisel ilişkilere yatırım yapmayı önemli buluyorum. 

  7) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar ya da dinlemelisiniz dediğiniz podcastler var mı?

  Ben genellikle liderlik, yönetim, tasarım, sanat, pazarlama ve psikoloji konularında araştırma ve makaleler okumayı keyifli buluyorum. İlgilendiğiniz konuya göre kaynaklar da değişkenlik gösterebilir tabi ama kendi favorilerimi listelemem gerekirse şöyle bir liste yapabilirim:

  MIT Sloan Review: https://sloanreview.mit.edu/

  MET Museum: https://www.metmuseum.org/perspectives/art-and-history

  Harvard Business Review: https://hbr.org/

  Nielsen Norman Group: https://www.nngroup.com/ 

  8) Şu an üniversitede okuyan kız kardeşlerimiz için vermek istediğiniz tavsiyeler veya paylaşmak istediğiniz tecrübeler var mıdır?

  Günümüzde devamlı olarak kendimize yeni yetkinlikler katmak, güçlü yönlerimizi parlatarak kendimizin en iyi haliyle var olmak durumundayız. Kim olduğumuzu, neleri tutkuyla yaptığımızı, bizi heyecanlandıran konuların neler olduğunu keşfetmek için üniversite dönemi harika bir fırsat! Birimiz çok iyi bir hikaye anlatıcısı olabileceği gibi bir diğerimiz problem çözme konusunda çok başarılı olabilir. Önemli olan herkesi biricik ve özel yapan yönlerinin olduğunu bilmek ve bizi özel kılan yönlerimizin neler olduğunu keşfederek kucaklamak diye düşünüyorum. Bu sebeple üniversitede okuyan kız kardeşlerimize verebileceğim en önemli hem akademik hem de hayatın kendisine dair tavsiyenin kendilerini bulma, kendileri olma yolculuğuna yatırım yapmaları, özel yönlerini daha da geliştirmeleri olduğuna inanıyorum. 

  9) Ayşe Hanım, katkılarınız için çok teşekkür ederiz. Deneyimlerinizi öğrenmek bizim için çok kıymetliydi. Eklemek istedikleriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

  Beni, bu röportaja konuk ettiğiniz için çok teşekkür ederim. TurkishWIN ve BinYaprak ailesinden aldığım ilhamla bugün yeni CampusWINner'lara ilham olabilmek ve hikayemi paylaşabilmek mutluluk verici. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.