İş Dünyasında LinkedIn ile Networking – LinkedIn’in Faydaları nelerdir?

  İş Dünyasında LinkedIn ile Networking – LinkedIn’in Faydaları nelerdir?

  Şimdi sıra LinkedIn'in faydalarını öğrenmeye geldi… Yazıyı okumaya devam et!


  LinkedIn Networking Gücünüzü Arttırır

  LinkedIn'in en büyük gücü networking'dir demek doğru olur. Düşünsenize halihazırda 530 milyon üyesi olan ve her 15 dakikada 3000'in üzerinde yeni üye kabul eden bir yapıdan bahsediyoruz. Profilinizi doğru oluşturursanız, çok daha büyük bir çevreye, yeni tekliflere, sektörel sohbetlere ve işbirliklerine hazır olun.


  LinkedIn İlk İzlenimdir

  Bundan 20 yıl öncesini bir düşünün yeni biriyle tanışmak için mutlaka yüz yüze gelmeliydiniz. Üstelik birinin ilk izlenimi hoşunuza gitmiyorsa, büyük bir ihtimalle hayatınızın sonuna kadar o kişiyi bir daha görmüyordunuz. Hatta bilgi dahi almıyordunuz. Niye alasınız ki? Bir daha yüz yüze görüşmek için motivasyonunuz zaten kalmıyordu. 

  Ya bugün? İnsanlar daha buluşmadan o kişilerin nasıl göründükleri, nerede okudukları, kimleri tanıdıkları ve nerede çalıştıkları hakkında bilgi edinebiliyorlar. İlk izlenim artık yüz yüze gelmeden oluşmaya başlıyor. Yani ilk izlenim dijitalleşiyor. LinkedIn'le bunu yönetmek çok kolay!

  LinkedIn'le İtibarınızı Etkili Yönetebilirsiniz

  Birinin ya da bir şirketin kendini görselde abartması ve kabartması artık kolay olabilir. Kaç kere dergi kapağına çıkan birisinin içine ve işine baktığınızda boş, büyük bir balonla karşılaştınız? Ben, birçok kere!

  Ancak söz konusu mecra tanıdıkların olduğu bir yerse, insan aynı rahatlıkta olamaz. Dikkat edin; bir sektör, dernek ya da iş insanları topluluğundakiler gelişigüzel davranmazlar. Bilirler ki büyük yanlışlar, o sistemin yani network'ün içinde, aynı damardaki zehir gibi hızla yayılacaktır.

  LikedIn'de iyi oluşturulmuş bir profil ve network, 'bütünü gösterme' etkisine sahiptir. İnsanlar, sizinle iletişime geçerken kendilerini daha rahat hissederler. Özetle, LinkedIn'i etkili kullanmak, iş dünyası ve fırsatlara adete orta yapmak gibidir.

  Değişim Yönetimi İçin LinkedIn

  Kurumlar kendiliğinden değişmezler. İçindeki insanlar kadar gelişir, değişebilirler. Değişim önce kendinizde başlıyor. Bu yolculukta profilinizi ve çevrenizi LinkedIn'le güncellemeniz büyük değişimi başlatacak güçtedir. LinkedIn bireysel ve kurumsal değişiminiz için lokomotif niteliğinde olabilir.


  Girişimcilik Gücü Bir Çevreyle Mümkün=LinkedIn

  Bir girişimci geleceği ilişkileriyle tasarlayabilen kişidir. Çevresinde sürekli yatırımcılar, danışmanlar, mentorlar, çalışanlar ve diğer girişimciler olmalıdır. Girişimcilerin kendilerini networking alanında geliştirmeleri şarttır. Aynı gündem profesyoneller için de geçerlidir. İşi düşünmeden ilişkileri güncel tutmaları gereklidir. İşte bu doğrultuda LinkedIn farklı kitlelerden insanların ve fikir gruplarının olduğu bir hazine değerindedir. Profesyoneller ve girişimcilerin networking kası linkedIn'dir.


  Liderlik Yetkinliğinizi LinkedIn İle Geliştirebilirsiniz

   Lider, takip edilen kişidir. Konunuzla ilgili araştırma, bilgilendirme, başarı ve hatta başarısızlıkları paylaşmak için LinkedIn yine en etkili platformdur. Bugün bir makalenizi e-posta olarak attığınızda bile SPAM olarak algılanabiliyor. Oysa herkesin birbirini iş odaklı geliştirmek ve bilgilendirmek amaçlı paylaşımda bulunduğu LinkedIn'de makaleniz gerçek değerini bulabilir. Projenizle ilgili gruplar oluşturabilir bu grupların doğal lideri haline gelebilirsiniz. İnsanlar organik olarak sizi takip etmeye başladığında size lider demeye başlıyorlar.


  LinkedIn'le Profesyonel Yetkinliklerinizi Geliştirebilirsiniz

  İşinizle ilgili uzmanların güncellemelerini takip edebilirsiniz. Sektörel gruplarda sohbetlere katılabilirsiniz. Özetle, çevrenizin yaptığı paylaşımları adeta bir 'çevre gazetesi' gibi takip ederek profesyonel kimliğinizi güncelleyebilirsiniz.


  Kaynak: "İş Dünyasında LinkedIn ile Networking" Ertuğrul Belen


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Business Networking Akademi Kurucusu

  Çok Satanlar "Networking" Kitabı Yazarı

  Ertuğrul Belen, sonuç odaklı işbirliklerini geliştirmek ve iş dünyası başta olmak üzere bireylerin hedeflerine yönelik güven odaklı çevre stratejilerini tasarlama vizyonuyla Business Networking Akademi'yi kurmuştur. Networking'i Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma™ Sanatı olarak tanımlayan Ertuğrul Belen, birçok BIST 100 kurumuna ve 80 binin üzerinde profesyonel, üst düzey yönetici ve girişimciye Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking™ hızlı tanışma seanslarını yaptırmış ve patentli Networking eğitimleri vermiştir.  

  Networking eğitimleri, Speed Networking™ uygulamaları, LinkedIn Stratejileri ve CEO Networking Programı'nın yanı sıra araştırmalarını düzenli yayınlayan Ertuğrul Belen, Çok Satanlara girmeyi başaran “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” ve “Girişimciliğin Altın Kuralları" kitaplarının yazarıdır. Belen, Galatasaray Lisesi ve Wisconsin Üniversitesi mezunudur. Ertuğrul Belen, Erickson Coaching International’da Profesyonel Koçluk ve NLP Master çalışmalarını tamamlamıştır. TEDx konuşmalarında da sahne alan Belen, Türkiye Milli Yüzme Takımı eski yüzücüsüdür.

  Ertuğrul Belen’in yeni kitabı “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” Haziran 2018’de Optimist Yayın Grubu tarafından yayınlanmıştır.

   

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.