Kariyer Basamaklarını Hızlı Tırmandıran 10 Adım

  Kariyer Basamaklarını Hızlı Tırmandıran 10 Adım

  Andre Gide'nin bir sözü ile başlayalım: "Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez." Yeni mezunlar için kariyer basamaklarını hızlı tırmandıran 10 adımı paylaşacağım sizinle.

  Ama aslında sadece kariyerimizde değil, hayatta bulunduğumuz yerden hızlı adımlarla ilerlemek için temel prensiplerimiz olacak 10 Temel Adımdan söz edeceğim. 

  1. Kendini tanı. "Ben kimim? Sahip olduğum yetenekler neler? Geliştirmem gereken taraflarım neler? Sevdiğim konuları iş hayatımda ve kariyer yolculuğumda nasıl konumlandırabilirim?". Biliyorum ki bu benim başarılı olmam için en önemli şart. 
  2. Kendine inan. Başarılı olmak, her şeyden önce istediklerimi yapabileceğime olan inancımın tam olması ile mümkün olur. Tamamladığım, sonuna kadar sorumluluğunu taşıdığım her konu inancımı pekiştirir. 
  3. Hedeflerini belirle. Hedefler ile ilgili en güzel ve başarılı başlangıç içsel hedeflerimizdir. Kişiliğimizle ve yeteneklerimizle ilgili hedefler, kısa zaman endeksleri ile bize motivasyon kaynağı olur. Sonrasında kısa dönem –uzun dönem gitmek istediğimiz alanlar da geliştirilebilir– değiştirilebilir hedefler bizi değişim içinde entegre kılar. 
  4. Zaman planı yap. İyi zaman planı yapmak, bizi bulunduğumuz grup içinde çok hızla öne çıkartacak ve fark yaratmamızı sağlayacak en önemli unsurdur. Hedeflerimizi belirlerken zaman bağlantılı planlama yapmak, bizim çoklu sorumluluklarda başarı odağımızı yükseltir.
  5. Kalıcı ol, tutarlı ol. Hedeflerimizi belirlerken, kendimizi ifade ederken AZİM her zaman çok önemlidir. Kalıcı olmak, tutarlı olmak bizim önce kendimize olan inancımızın sonra da vazgeçmediğimizin aslında VAR olduğumuzun kanıtıdır. İNANMADAN YAPMA, YAPIYORSAN ASLA VAZGEÇME. 
  6. İşbirliği yap. Hedeflerin için daima işbirliği yap. Hedeflerini küçük parçalara böl ve her parça için kendine partner seç. Bu model seni kariyerinde başarıya çok hızlı taşıyacaktır. 
  7. Sıkı çalış. Daima planladığın zaman dilimlerinde çok sıkı çalış. Çalışma sonrası kendi verimliliğini ölç ve kendini ödüllendir. Eğer sen çalışmanı verimli buluyorsan hedefine doğru adımlar ile ilerliyorsun demektir. 
  8. Mentor ile çalış. Hedeflediğin alana doğru yol alırken seni geliştirebileceğine inandığın, konusunda fark yaratmış kişilerden kişisel mentorluk iste.
  9. Başarı hikayeleri. Birbirinden farklı alanlarda başarı hikayeleri, hayat hikayeleri oku. Her birinden kendine pay çıkartmayı da unutma. 
  10. Özel hayatta başarı = İş hayatında başarı. Bu eşitlik hayatımızın en önemli dengesidir. Bunu dengede tutmak, hedeflerimiz ve en önemlisi önceliklerimiz ile doğru orantılıdır.

  Kariyer basamaklarını hızlı tırmandıran 10 adımı çok sistematik olarak atmamıza rağmen değişen şartlar da değişebilen, çok hızlı konumlanabilen olarak yapılanabileceğiz. Evet, şimdi kariyer basamaklarını hızlı tırmanmak için her hafta bir adımı derinlemesine inceleyeceğimiz bir yolculuğa hazır mısınız?

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Yaprak Metin tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.