Kız Çocukları İçin Rol Model: Çalışan Anne

  Kız Çocukları İçin Rol Model: Çalışan Anne

  Kız çocukları, doğdukları andan itibaren annelerini rol model olarak görmeye başlarlar. Çalışan anne olmanın kız çocukları üzerindeki etkilerini incelemek için yazıyı okumaya devam et!

  Çocukların gelişme ve kendini bulma yolculuğunda ilk rol modelleri, ebeveynleridir. Yaş ilerledikçe çocuk, çekirdek aile veya geniş aile içinde kendine yakın gördüğü kişiler içinden yeni rol modeller seçebilir. İlerleyen yıllarda ilgi alanının değişimi ve gelişimine göre rol modelleri de değişebilir. Rol modeli seçimi, bilinç dışı gerçekleşen bir süreçtir. Yani bu süreç çocuğun "Acaba hangisini rol modeli olarak seçsem?" diye düşünüp karar vererek belirlediği bir süreç değildir. Bu seçimdeki temel nokta etkilenmedir. Ancak bunu da belirleyen, çocuğun dünyaya gözünü açtığı andan itibaren etkileşim içine girdiği kişilerin zihninde oluşturduğu verilerdir. Bu verileri oluşturan temel unsur ise aile ortamıdır.

  Çocuğun rol modeli seçimini belirleyen faktörlere; cinsiyet, başarı, güç, gizem, şöhret, sevdiği diğer kişilerin ve toplumun rol model alınan kişiye karşı tutumu, ilgi alanı, rol model aldığı kişiyle iletişim biçimi, onun tarafından kabul görmesi, duygularını paylaşabilmesi, ona karşı yakınlık hissedebilmesi örnek olarak verilebilir. "Oğlan dayıya, kız halaya çeker." sözünün altında, genetik özellikler dışında rol model alma da önemli yer tutar. 

  Oğlan psikolojik olarak kendini yakın hissettiği annesinin erkek kardeşini (kendiyle aynı cinsiyet), kız ise yine aynı şekilde kendini yakın hissettiği babanın kız kardeşini (kendiyle aynı cinsiyet) rol model alır. Bunda eskiden daha çok görülen geniş ailenin de etkisi vardır. Ancak artık geniş aileden çekirdek aileye doğru dönüşen günümüz aile yapısında hem çocukların aile içinde etkileşimde olduğu kişi sayısı aile nüfusunun az olması dolayısıyla sınırlı hale geldi hem de ebeveynler günümüzde çocukları ile daha fazla ve bilinçli olarak vakit geçirmeye başladı. Bunun sonucu olarak da erkek çocuklar doğdukları andan itibaren babalarını; kız çocukları ise doğdukları andan itibaren annelerini örnek almaya hatta bir nevi taklit etmeye başladılar.

  Uzmanlar, çocukların 3 yaşlarında taklit dönemlerinin başladığını ve yetişkinlik dönemlerine kadar ise çeyreklerinde olup bitenleri özümsemek ve toplumsal olarak kabul edilen normları içselleştirip bunları hayata geçirmek için davranış yoluyla hareket ettiklerini ve çevrelerine karşı oldukça duyarlı olduklarının altını çiziyor. Bu noktada çocukların toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığına sahip olabilmeleri, gelecekte mental olarak sağlıklı ve bilinçli bireyler yetiştirmemiz için aile içinde çocukların ne gördüğü çok önemli.

  Danone ve KAGİDER'in " Çalışan Annelerin İşe Dönüşü Araştırması" na göre çalışan anneler çocuklarına küçük yaştan itibaren kadın-erkek eşitliği konusunda rol model oluyor; ayrıca onları da çalışmaya teşvik ediyor. 

  Kız çocuklarının günümüzde ilk rol model aldığı kişinin gözlerini dünyaya açtığı anda onun hep yanında olan ve onunla aynı cinsiyetten olan annesi olması dolayısıyla annenin aile içindeki ve genel olarak hayatındaki duruşu, kendine güveni kız çocuğu için de bir davranış şekli haline geliyor. 

  Araştırmalara göre iş hayatına ara veren kadınlar çalışırken kendilerini daha değerli hissettiklerini ve kendilerine olan güvenlerinin daha fazla olduğunu ayrıca ekonomik özgürlükleri dolayısıyla daha güçlü hissettiklerini ve daha mutlu bireyler olduklarını belirtiyorlar. 

  Sonuç olarak bir kız çocuğunun ileride çalışmak, kendisinin topluma faydalı işlerde bulunmak için yeterli ve liyakatlı olduğuna inanması ve dolayısıyla kendisi ve dünya için hevesli bir birey olması, ileride iş hayatına daha kolay adapte olması ve aileden gelen bir iş disiplinine sahip olabilmesi , bir gün kendisi çalışan bir anne olduğunda ev ve iş dengesini nasıl kuracağını bilmesi, bu şekilde de iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve yönetimde kadın sayısının artması için çalışan anne figürünün çok önemli olduğunu belirtmeliyiz ve çalışan annelere her zaman destek çıkmalıyız.

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Ayşegül Güvenç tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.