Kök Hücre Nedir? (1)

  Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayyub Ebrahimi ile "Kök Hücre Hakkındaki Çalışmalar" konusunda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


  Ayyub Ebrahimi 1982'de İran'da doğdu. Lise eğitimine bilime olan merakından dolayı, Fen lisesinde başladı. 1999 yılında liseyi tamamlayıp merakının peşinden gitmek için Üniversiteye Moleküler ve Hücre Biyoloji alanında devam etti. 2005'de akademik hayatına Mikrobiyoloji alanında devam edip yüksek lisansını 2008 yılında tamamladı. Çalışmalarının devamını sağlamak adına Biyoteknoloji Enstitüsünde (ABRII) ve ardından Kanser ve genetik hastalıkların moleküler mekanizmasını incelemek için GATC merkezinde bulundu. Akademik çalışmalarının devamı için 2011'de Türkiye'ye gelip İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsünde, Moleküler Biyoloji ve Genetik Programında doktoraya başladı. 2011-2012 yılları arasında Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2012 yılının sonlarına doğru Tıp alanında umut vaat eden İndüklenmiş Pluripotent Kök Hücre alanında çalışmak için Koç Üniversitesi, Tıp Fakültesinde Doç. Dr. Tamer Önder'in Laboratuvarında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Tezinde epigenetik ve yeniden programlama üzerine çalışarak 2016 yılında doktora derecesini almıştır. Mezun olduktan sonra doktora sonrası araştırmalarına devam edip, ardından Haliç Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Halen Haliç Üniversitesinde akademik çalışmalarına hücre farklılaşması üzerine devam etmektedir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.