Makine Öğrenmesi Nedir? Makine Öğrenmesi ile Yapay Zekâ Arasındaki İlişki

  Makine Öğrenmesi Nedir? Makine Öğrenmesi ile Yapay Zekâ Arasındaki İlişki

  Global AI Hub olarak çağımızın en çok konuşulan konuları olan, ve bizim de uzmanı olduğumuz makine öğrenmesi blog yazımızı sizlere sunuyoruz. Keyifli okumalar!

  Machine Learning yani makine öğrenimi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte son zamanlarda ismini çok sık duyduğumuz bir yazılım dili olmakla birlikte, gelişen robot ve makine sektöründe önemli bir rol üstlenmeye başlamıştır. Basitçe ifade etmemiz gerekirse makine öğrenimi, bilgisayarımızda depolanan verileri tahmin süzgecinden geçirerek ileriye dönük ya da bir olay için nasıl doğru tahminler yapabileceğini bilgisayara öğretme sürecidir. Örnek vermek gerekirse, tahmin süzgecinden geçen ''doğru tahminler'' bir fotoğraftaki objelerin birbirinden ayırt edilmesi gibi birçok olanak sağlar ya da yolda seyir halinde olan bir aracın, önünden geçen nesnenin insan mı yoksa farklı bir canlı mı olduğuna karar verebilecek kadar gelişmiş bir sistemdir.

  Tahmin süzgecinden geçen doğru verilerin algoritmalar eşliğinde analiz edilmesiyle oluşan yeni algoritmalar sayesinde makine öğrenimi modeli belirlenir. Burada önemli olan nokta ise algoritmaların doğru ve objektif olmasıdır. Bu algoritmaların eğitilip sisteme girişi sonrasında makine öğrenme modeli, alınan veriler hakkında tahminler yapıp karar verebilir duruma gelir ve sonrasındaki tüm işlemleri insana ihtiyaç duymadan gerçekleştirir. 

  Makine Öğrenimi ile Yapay Zekâ Arasındaki İlişki 

  Yapay zekâ nedir?, Yapay zekâ ne işimize yarar? sorularına cevap olarak insan beynini belli komutlar doğrultusunda taklit eden bir sistem bütünü diyebiliriz.

  Aslında makine öğrenimini, yapay zekânın bir kolu olarak sayabiliriz. Kronolojik sıra bakımından da yapay zekadan daha sonra gelip, deep learning dediğimiz derin öğrenimi de kapsayan yapay zekânın bir kolu olarak karşımıza çıkıyor. Temelde tüm yapay zekâlar makine öğrenmesiyle başlıyor. Yapay zekâ insan gibi davranan bir teknolojiyken, makine öğrenmesi, belli başlı algoritmalarla birlikte doğru verilere ulaşma amacı taşıyan bir sistemdir. Yapay zekâ, makine öğreniminin aksine doğal dil işleme, bilgi tabanları, robotik vb. gibi daha geniş alanları da kapsar. Makine öğreniminde davranışları deneysel verilere dayanarak saptar, böylece belli yönergeler yardımıyla ve yeni durumlara hazırlanarak yazılımdan fazlasını yapabilirler. Makine öğrenimi için, makinenin görevi, nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili bilgi verilerek tecrübeler yardımıyla o makineyi eğitmektir. Kısacası aralarındaki ilişkiyi şu 4 madde ile tanımlayabiliriz:

  • Yapay zekâ ve makine öğreniminin birbirinden ayrılmaz bir ikilidir,
  • Makine öğrenimi yapay zekanın bir alt dalıdır,
  • Yapay zekâ genel bir kavramdır ve ''zekâ'' teknolojisine daha yakındır,
  • Makine öğrenimi ise bir eğitim sürecinin ardından operasyon gerçekleştirebilir.

  Bu konularda kendini geliştirmeye hazır mısın? Gelecek burada ve seni bekliyor!

  Bizimle geleceğe buradan ilk adımı at! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.