MENTORUM OLUR MUSUN?

  MENTORUM OLUR MUSUN? Mentor

  Mentorluk kimi zaman doğru adım sebebimiz kimi zaman ise öğrenme,anlama ve cesaret nedenimizdir. Keyfili okumalar.

  İlk iş gününüze açık denizde yelkenli ile başladığınızı düşünelim, sizden daha iyi rüzgar ve teknik bilen kaptanlara sormadan yola çıkmak işleri zorlaştırmaz mı? İşte bu yolculuk için öğrenme hevesinizi sizden daha tecrübeli biri ile paylaşmanız kadar sizi geliştirecek eğitim ya da formül yok. Neye ihtiyacınız olduğunu rotanız sırasında fark edeceksiniz. İşte tam dalgalarla boğuşma sırasında doğru yer, doğru zaman ve doğru kişi ile yollarınızı kesiştirin. Bu süreçte sizin hevesli talebinize kimse olumsuz dönmeycektir.

  Kendi mentorunuz çalıştığınız kurum içinden seçtiğiniz biri olabilir ya da sizin sektörünüzde idol olarak belirlediğiniz isime ulaşma şansınızı yaratabilirsiniz.Bugün size BinYaprak sayesinde ulaşıyorsam bu güne kadar kendi kendime mentorum olması için kapısını çaldığım ve kocaman yürekle karşılandığım Aslı Dizdar sayesindedir. Bunun dışında TurkishWIN, Linkedin ve katıldığım her seminerde muhakak ulaşmak istediğim isimlerle tanışma fırsatım oldu. Binyaprak ve TurkishWIN sayesinde mentor ve mentee süreciniz çok daha kolay ve verimli ilerleyecektir. Hepimiz kız kardeşlik mottosu ile birbirimize yaklaştığımız için çok şanslıyız. 

  Mentörünüz olması size çok şey katar çünkü ben hep tecrübe kadar paha biçilemez değer yok diye düşünürüm. Benden önce deneyimleyen biri ile fikir alışverişi yapmak hayatımın her alanına dokunan ve beni farkındalık ile dönüştüren oldu. Kendi şansınızı kendiniz yaratın hangi liman size daha yakın geliyor ise çekinmeden cesaretle bilginin peşinden yelken açın. İş dünyasında hatta özel hayatınızda bile farkındalığınız artıracak size dönüştürecek başarılı olmanız için gereken yönlendirmeleri ve fikir alışverişi yapabileceğiniz mentorunuz olması kadar güzeli yok. 

  Şimdi vakit kaybetmeden kendinize yakın hissettiğiniz,bilgisine ve başarısına saygı-sevgi duyduğunuz kişilere ''Mentorum olur musunuz? sizden öğreneceğim ve sizinle paylasmak istediğim cok sey var." diyebilirsiniz. O kadar eminim ki bu talep karşısında muhakak yolunuza eşlik edecek mentorunuz olacaktır. 

  Önemli olan sizin bu konudaki isteğiniz ve çabanız. Hani o hep işin içinden çıkamayacağınız düşündüğünüz anlar, kararsızlıklar, bilgi eksikliğiniz, tecrübe eksikliğiniz ya da yapmaya korktuğunuz cesaret edemediğiniz şeyler var ya işte bunların hepsi sizden daha önce yaşamış deneyimlemiş birisi tarafından ele alınınca çok daha başka bakmaya başlıyorsunuz.Mentorler olması gerekeni söylemez, sizi siz yapacak olanların farkına varmanızı ve ona göre rotanızı belirlemenizi sağlar. Bizim kız kardeşlik mottomuzda olduğu gibi: ''O yaparsa bende yaparım!''  

  Sen Yenisin Galiba

   İlk iş günlerinde hiç kimse sizin mükemmel olmanızı ve her şeyi bilmenizi beklemiyor. Yenisiniz ve bilmiyorsunuz. Önemli olan ilk günler içinde sizin öğrenme isteğiniz,merakla,hevesle soru sormanız ve notlar almanız. Cesaret ile uygulamaya geçin. İlk uygulamalarda hata yaptığınızda kendinize acımasız davranmayın sadece bir daha yapmamak için hata nedenini araştırın. 

  Ekibinizde olan herkes sizin geçtiğiniz oryantasyon sürecinden geçti. Şunu bilin onlarda ilk iş deneyimlerinde aynılarını yaşadılar bu yüzden sizin çok soru sormanız ve öğrenme isteğinizi kimse yadırgamayacaktır. Ekip sizin potansiyelinizi ve zamana ihtiyacınız olduğunu biliyor. Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın. Yeni olduğunuz için size verilen fotokopi çekme görevini bile en iyi şekilde yapın. Çünkü o an size çok önemsiz gelen o iş zamanı gelince bir yerde işinize yarar hale gelecektir. 

  Hiçbir işi önemsiz ve değersiz görmeyin gün içerisinde yapılan her türlü operasyon işi ilerleyen aylarda gözünüz kapalı yapmaya başlayacaksınız. Siz yeni olduğunuz için daha fazla işin içine girmek isteyecek ve size daha fazla pratik öğretilsin isteyeceksiniz. Bu çok normal ve doğal bir beklenti ama öncelikle ekibin sizden beklentilerini karşılayın bunun yanında da öğrenmek istediğiniz her şeyi zamanı gelince uygun bir şekilde sorun ve öğrenmek için çaba gösterin.

  Unutmayın ilk 6 ayınız öğrenme ile geçecek bu süreden sonra sizde daha kendinizden emin iş çıkaracaksınız. Siz yeni olduğunuz için değil sistem bunu gerektirdiği için bazı işleri yapmanız gerekiyor. İlk günden yüksek risk içeren bir işin size verilmesini istemezsiniz. Zaman içinde zaten sorumluluğunuz siz istemesenizde artacaktır. 

  Önemli olan öğrenme hevesini ve uygulama kısmındaki her süreci içinize sinerek yaşamanız.Öğrenme isteği ve uygulama kısmı sizin iç motiveniz ile birlikte çalışır. Herkesin yoğun çalıştığı bir kurumda kimse gelip size birebir iş anlatmaya bilir bu yüzden sizin sorularınız ve merakınız daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Hepimiz biliyoruz ki bu zamana kadar başarılı okul sıralarından geçtiniz ve sorumluluk sahibi çalışma prensipleriniz vardı. 

  İş dünyasında ilk günlerde sizde oluşmuş olan bu disiplin ve çalışma prensiplerinizi kullanmanız yeterli olacaktır. Sonra siz de göreceksiniz ki bir çok çalışmayı artık deftere bakmadan, sormadan, üzerinde saatlerce düşünmeden otomatik yapar hale geleceksiniz ve yeni bilgiler artarak günler ilerleyecektir. İş dünyasına ilk adımını atan tüm kız kardeşler mottomuz ' O yaparsa sen de yaparsın! '
  ...

  Mentorluk Nedir? - BinYaprak

  Bir mentorum olsa kariyer yolculuğum farklı olurdu mu diyorsun? Bizce de! Doğru mentorla kariyer yolculuğun kesinlikle çok daha zengin olur!
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  <p>Berfe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü ile başladığı üniversite hayatına Klagenfurt Universitat Psikoloji-Sosyoloji okuyarak tamamladı. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimi sürecinde iş dünyasında ilk adımı Aile Danışmanlığı yaparak başlama kararı aldı. Ardından İnsan Kaynakları alanında ilerlemeye karar verdi. Berfe iş dünyasında iç motivasyonunu yüksek tutmak, huzurlu ve başarılı hissettirecek yolun insana dokunan bir iş ile mümkün olacağını düşündüğü için Su Entertainment turizm sektöründe İnsan Kaynakları Asistanı olarak  görev almaya başladı. Bu süreç içinde İnsan Kaynakları profesyoneli olmak adına Bilgi Üniversitesi Endüstri Psikoloji ve Organizasyonel Gelişim eğitimine devam etti. Sonrasında Manpower Danışmanlık şirketinde İşe Alım Danışmanı olarak danışmanlık alanında ilerledi. Uluslararası alanda çalışmak istediği için  kurum hayatına geçiş kararı alarak retail sektöründen DeFacto ile yolları kesişti, International HRBP olarak kariyerine CIS & Balkanlar & Asya'dan sorumlu olarak devam ediyor. Aynı zamanda Earth Association for Regression Therapy okulunda International Regresyon Terapi konusunda eğitimine devam ediyor ve çalışmalarda bulunuyor.</p>
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.