Nasıl Daha Sorumlu Olabilirsin?

  slava-bowman-161206-unsplash

  Sorumluluk herkesin sahip olmasını beklediğimiz bir yetkinlik. Peki bu yetkinliği geliştirmek, sahip değilsek sahip olabilmek mümkün mü? Yazımızda "Nasıl Daha Sorumlu Olabilirsin?" sorusuna cevap olacak ipuçlarını bulabilirsin!

  Günlük hayatta sıkıntılı durumlarda kaldığımız ve bu durumlardan yakındığımız olmuştur. Başarı İlkeleri kitabında Jack Canfield, başarı için ilk ilkenin hayatımızın ve içinde kaldığımız olay ve durumların yüzde yüz sorumluluk alabilmek olduğunu söyler. İş hayatında karşılaştığımız günlük zorluklar karşısında sorumluluk yetkinliği günümüz şirketleri için vazgeçilmez bir değer oluşturmaktadır. Bu yetkinliği geliştirmek için Canfield'ın danışanları ile yaptığı ilk çalışma bir düşünce deneyidir. Sorumluluk yetkinliğini geliştirmek isteyen katılımcılardan öncelikle aşağıdaki cümleleri tamamlamaları istenir.

  - Sağlığım için %5 daha fazla sorumluluk alsaydım, …………. yapardım.

  - Ekonomik durumum için %5 daha fazla sorumluluk alsaydım, …………. yapardım.

  - İlişkilerim için %5 daha fazla sorumluluk alsaydım, …………. yapardım.

  - Hayatım için %5 daha fazla sorumluluk alsaydım, …………. yapardım.

  Edinmek ve geliştirmek istediğimiz sorumluluklar hakkında düşünmek ve yapmamız gerekenleri büyütüp bizi korkutmayacak yüzde beşlik değişimler hayal etmek kalıcı bir sorumluluk yetkinliğinin ilk adımıdır. Yüzde beşlik değişimler, günlük hayatımızda hemen şimdi uygulayabileceğimiz basit alışkanlıklar geliştirebilmemize yol açar. Aldığımız sorumluluk yüzdesi artmaya devam ettikçe, istediğimiz sonuçları yaratma gücümüz ve cesaretimiz artar. İçinde bulunduğumuz olay ve durumları "başımıza gelenler" kategorisinden çıkarıp, onların sorumluluğunu aldığımızda dış etkenlerin işimize etkisini minimize etmiş oluruz. Hayatımızda ve işimizde istediğimiz sonuçları elde etmek de ancak bu yolla mümkün olur. Amazon'un en çok satanlar listesinde bir numara olmuş Liderliğinizi Ateşleyin kitabının yazarı ve yönetici koçu Neel Raman, sorumluluk yetkinliğini geliştirmek için hemen uygulamaya başlayabileceğimiz 5 alıştırmayı şöyle açıklıyor.

  1- Düşüncelerini Gözlemle

  Hayat deneyimimiz düşüncelerimizle başlar. Farkında olmadığımız düşüncelerimiz, bizi kolay yoldan şikâyet etmeye ve bahane üretmeye götürebilir. Düşüncelerimizin farkında olursak, kendimizi engeller karşısında cesaretlendirip güçlendireceğimiz, sorumluluk alacağımız düşüncelere sahip olabiliriz.


  2- Tepki Değil, Karşılık Ver

  Önce yapıp, daha sonra pişman olduğumuz davranışlarımız olmuştur. Bu alıştırma sayesinde, zorlu bir duruma karşılık olacak eylemlerimiz öncesinde kendimize bir anlık duraksama anı ayırıp, aklımıza ilk gelen şeyi değil, aklımıza gelen davranışlar arasında en uygun olanını seçiyoruz.


  3- Devamlı Olarak Geri Bildirim İste

  Çoğunlukla eylemlerimizin çevremizi paylaştığımız insanları nasıl etkilediğinden bihaber olarak yaşamımızı devam ettiririz. Eğer geri bildirim istersek, etkimizi öğrenip, kendimizi ve çevremizi geliştirebilecek değişimlere yol açabiliriz.


  4- Hatalarını Üstlen

  Herkes hata yapar. Hatalarımız için bahaneler üretmek yerine sorumluluklarını üstlenmek, işlerin neden yolunda gitmediğini anlamamıza ve bir sonraki zorlukta aynı hatayı tekrar etmememize yol açar.


  5- Değiştirebileceğin şeylere Odaklan

   Kontrol edemeyeceğimiz şeylere odaklanmak değerli zamanımızdan ve odağımızdan çalar. Beynimizi ve ruhumuzu neyle beslediğimiz, eylem ve davranışlarımız kontrol edebileceğimiz şeylere girerler. Bunları istediğimiz sonuçlara doğru kullanmak, sorumluluk yetkinliğine sahip bir insanın yapacağı şeydir.


  Hayat kalitemiz, sorumluluk almaya ne kadar istekli olduğumuz ile yakından ilgilidir. Bu alıştırmalar hayalimizdeki hayatı tasarlamamızda bize yardımcı olabilir.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Ege Yağız tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Ege 1990 yılında İzmir'de doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Visionary Leadership Program ile Floransa'da Prof. Stefano D'Anna'nın özel öğrencisi olarak felsefe, psikoloji, sosyoloji ve drama üzerine yoğun eğitim gördü. Danışmanlık ve Üretim sektörlerinde çalıştıktan sonra dünya gezisini tamamladı. Halen Müzisyenliğe devam etmekte ve Sabancı Üniversitesi'nde Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmektedir. Alışkanlık geliştirme, Öğrenme teknikleri, Mindfullness konularında danışmanlık vermekte ve eğitim koçluğu yapmaktadır.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.