Online Stajlar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

  Virtual-internship-1024x682-1

  Pandemi ile birlikte hayatımızda yepyeni bir kavram girdi. Online staj nedir? Avantajları veya dezavantajları nelerdir? Daha detaylı bilgi kazanmak için yazımızı kaçırma!

  Birçok şirketin işine ara vermek zorunda kalması ve pandeminin getirdiği sosyal izolasyon önlemleri nedeniyle iş dünyası da hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Bu süreçte, dijitalleşme birden odak noktamız haline geldi ve kendiliğinden hız kazandı. Yüz yüze stajlar ise çoğu öğrenci için geçerli bir seçenek olmaktan çıktı.

  Sonuç olarak, online stajlar pandeminin başlangıcından itibaren iş deneyimi kazanmak isteyen öğrencilerin imdadına yetişti ve harika bir alternatif haline geldi. Bu yazımızda, online staj yapma konusunda kararsızlık yaşayan ve sürecin verimli geçip geçmediğini merak edenler için bir rehber oluşturduk. Keyifli okumalar! 

   Online Staj Nedir?

  Online staj; stajyerlerin klasik ofis ortamından uzak bir şekilde çalışarak tamamlayacakları staj sürecini ifade eder. Bu süreç boyunca stajyerler, ekip toplantılarına katılır, bireysel ya da grup çalışmaları tamamlar ve şirket kültürünü, sektör bilgisini pekiştirme şansı yakalar. Staj boyunca işverenleriyle ya da takım arkadaşlarıyla Microsoft Teams, E-posta, Slack gibi çeşitli platformlardan iletişim kurarlar. Uzaktan staj ya da sanal staj olarak da adlandırılan bu süreci deneyimleyenler mülakatlarda ön plana geçme şansı yakalar.
  Online Staj Hangi Sektörler İçin Uygun? 

  Pandemi sürecinde alanında önde gelen firmalar evden çalışmanın mümkün olduğunu kanıtladı ve diğer şirketlere de ilham olmayı başardı. Geleneksel sektörlerin büyük bölümünün hala daha evden çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Hal böyleyken, stajlar için de durum farklı olmadı. Çeşitli kariyer alanlarında açılan fırsatlar sayesinde, online kariyerin artık sadece teknoloji ya da dijital pazarlama endüstrilerinde olmadığını görmüş olduk. Hukuk, moda, mühendislik, spor yönetimi gibi birbirinden farklı sektörler çalışma alanlarını dijitale taşıyarak yeni normale uyum sağladı. Genç yetenekler ise hayallerindeki sektörleri uzaktan da olsa tanıma şansı elde etti.


  Online Staj Programlarının Avantajları 

  • Para ve Zaman Tasarrufu Sağlarsınız

  Yüz yüze stajların aksine, işe gidip gelmeniz beklenmez ve dünyanın herhangi bir yerinden çalışabilirsiniz. Normalde kira ve seyahat masraflarından dolayı başvurma konusunda tereddütlü olduğunuz staj programlarına rahatlıkla başvurabilir, daha hızlı ve etkili şekilde ekibe dahil olabilirsiniz.

  • Özgeçmişiniz Gelişir

  Evden çalışmak, çeşitli tecrübeler edinmenin yanı sıra zaman yönetiminizi ve öz disiplininizi geliştirecektir. Edindiğiniz bu yeni özellikler iş hayatına atıldığınızda size fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

  • Network Ağınız Genişler

  Staj programlarında yalnızca şirketin konumlandığı şehri seçmek zorunda kalıp, farklı lokasyonları tercih etmekte sıkıntı yaşamanız kaçınılmazdı. Online staj programları sayesinde, fiziksel kısıtlardan kurtularak en iyi ekip arkadaşlarına ulaşmanız, alanında çok iyi mentorlarla çalışma fırsatı yakalayıp, network ağınızı güçlendirmeniz mümkün.


  Stajda Home Office Çalışmanın Dezavantajı Var Mı? 

  Bir stajın ne kadar verimli geçeceği birkaç faktöre bağlıdır:

  • Firmanın Stajyerlerle İletişimi
  • Motivasyonunuz
  • Ofis Ortamında Herhangi Bir Deneyiminizin Olamayışı

  İşvereninizle aranızdaki iletişim zayıf ve düzenli geri bildirim alamıyorsanız stajınız umduğunuz kadar kolay geçmeyebilir. Bir de öz disiplin ve öz motivasyonunu yüksek tutmakta zorluk çeken kişilerdenseniz uzaktan staj yapmak sizin için uygun olmayabilir. Tabii ki tüm bu süreci dezavantajlarını yaşamadan tamamlamak sizin elinizde!


   Online Stajlar, Yüz Yüze Stajlar Kadar Değerli Mi? 

  Dijitalleşmeye mecbur kaldığımız bu dönemin ipuçlarına dayanarak uzaktan çalışmanın normalimiz haline geleceğini söyleyebiliriz. İşverenler, kalıcı olarak uzaktan çalışma sistemleri oluşturmaya çalışırken bu duruma hiç uzak kalmayan, hatta online staj programlarına katılarak çağa ayak uyduran yetenekler, şirketlerin gözünde daha değerli hale geliyor.

  Özetleyecek olursak, uzaktan ya da yüz yüze olarak tamamlanması fark etmeksizin iş tecrübesi edinmek önemli; daha da önemli olan şey ise değişen koşullara uyum sağlayarak gerekli adımları atmayı sürdürebilmek. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.