Sanal Hareketlilik Dönemi

  Sanal Hareketlilik Dönemi

  Sanal Hareketlilik nedir, nasıl gerçekleşecek, hibe alabilecek miyim? Erasmus stajyeri olmak için hangi platformlardan nasıl bilgiler alabiliriz? Bu gibi konular ve sorulardan sizlere yol göstermesi için yazımızda bahsettik. İyi okumalar!

  Sanal Hareketlilik mi O da Ne?

  Erasmus'ta Sanal Hareketlilik Dönemi Başlıyor!

  Önceki yazılarımızda COVID-19'un Erasmus süreçlerini nasıl etkilediğini ve gerek Erasmus kapsamında yurt dışında kalanların gerekse de gidemeyen ülkemizde kalan öğrencilerimizin çaresiz anlarını ve çözüm yollarını Erasmus'ta tamam mı devam mı sorularını cevaplamaya çalışmıştık. COVID-19 salgını ile birlikte tüm dünyada hayat durma noktasına gelirken, öğrencilerin hayatında da bazı değişikliklere neden oldu. Özellikle yurt dışı eğitim, gönüllülük, staj ya da değişim programlarına katılmayı düşünenler, planlarında değişiklik yapmak zorunda kalırken üniversiteler, kurumlar ve işletmeler bu süreçte öğrencilere dijital çözümler üretmeye çalışıyorlar. Günümüz teknoloji çağı olunca da yenilikçi ve yaratıcı online platformlar bize sınırsız fırsatlar sunuyor. Öğrenciler için yaz sezonunun vazgeçilmezi olan stajlar, bu sene salgınla birlikte ileri bir tarihe ertelenirken; bazı ülkelerde korona virüsün etkisini yitirmesi, kısa bir süre içerisinde seyahat yasaklarının kalkması ya da hayatın normale dönmesi anlamına gelmiyor. Normalleşme süreciyle birlikte Avrupa Komisyonu, Erasmus programının sürdürülebilirliği açısından Sanal ve Karma Hareketlilikler için faaliyetlere devam kararı aldı.


  Buna rağmen Türk Üniversiteleri gerek öğrencilerin sağlığı gerekse de sanal veya karma hareketlilik açısından faaliyetin başarıya ulaşması açısından risklerini öngördüğünden halen kararsız tarafta kalmaya devam etmektedir. Bazı Üniversitelerimiz güz döneminde öğrenci göndermemek üzere kararlarını alırken, bazı üniversiteler ise karma hareketliliğe destek vermekte bazıları ise halen sonuçları bile ilan edememişlerdir. Aynı şekilde yurt dışında da bazı Üniversiteler önümüzdeki güz döneminin online olacağını açıklamışken bazıları ise karma hareketliliğe devam kararı almışken pandeminin seyri sebebiyle kararlarını tekrardan online eğitime döndürmek durumunda kalabilmektedir. Online stajların geleneksel staja göre dezavantajları olduğunu düşünebilirsiniz, ancak esnek çalışma saatleri, ev ortamında çalışmanın verdiği rahatlık ve bütçe konusunda ki, eğer stajınızı yurt dışında yapmayı düşünüyorsanız size konaklama, gıda ya da seyahat gibi masraflarının olmaması daha avantajlı gelecektir. Üstelik staj sertifikası ve tavsiye mektubuna da sahip olacaksınız. Öğrencilerimizin yurt dışına gitmek için sabırsızlandığını biliyoruz. Yalnız lütfen bu dönemin normal bir süreç olmadığını ve üniversitelerin siz değerli gençlerimizin sağlıklarını düşündüğünü anlamanız sürecin en sağlıklı bir şekilde geçmesi açısından son derece önemli. Sonuçlar açıklansa bile vize alma aşamasında sıkıntı yaşayan öğrencilerimiz olduğu için bu süreçte biraz daha sabırlı davranarak sanal hareketlilikten maksimum fayda elde etmeye çalışmak en doğrusu olacak. Hazırlıklarına başlamak ve geleceğini planlamak istediğini biliyoruz ancak gidip de COVID-19 sebebiyle kampüse hatta sokağa bile çıkamayarak geçirmek zorunda kalacağın bir Erasmus rüyasını istemediğini hepimiz biliyoruz. Zira geçtiğimiz dönem öğrencilerimizin tamamı Erasmus dönemlerini yurtlarında salgından korunmak üzere geçirdiler, tekrardan aynı duruma düşmek eminiz ki hiçbirimizin istemediği bir konu! 

  Sanal Hareketlilik mi o da Neymiş? 

  Şimdi gelelim Sanal Hareketlilik nasıl gerçekleşecek, hibe alabilecek miyim, aşı bulunursa veya gideceğim üniversite fiziksel olarak derslere devam edecekse sonradan gitme şansım olabilecek mi gibi teknik konulara ve sorularının cevaplarına…

  • Erasmus faaliyetin online olarak başlayıp fiziksel olarak tamamlanabilir bu durumda online olarak geçirecek döneminde Erasmus hibesi maalesef alamayacaksın. Fiziksel hareketlilik başlayınca hibe almaya başlayacağının güzel haberini de paylaşalım ama ;)
  • Sanal hareketlilik gerçekleştirsen bile faaliyetinin sonunda alacağın transkript ile derslerinin kendi kurumunda aynen tanınmaya devam edecek ;)
  • Avrupa Komisyonu tarafından sunulan online dil kursu ve sınavlarından da aynı şekilde yararlanmaya devam edebileceksin.
  • Bu süreçte çıkaracağın işin kalitesi, öğreneceklerinin sana katacağı artı değer ve kuracağın bağlantı hem firma için güzel bir referans olacak ki yaptığın işten memnun kalınması sonucunda seninle devam etmek isteyecekler hem de senin için özellikle böylesi bir dönemde öğrenme süreci olacak.

  Bir de sizlerle aklımıza gelmişken paylaşmak isteriz Erasmus hibesi alamasan da faydalanabileceğin ve kim bilir bu süreç açıldığında fiziki olarak da gidip Erasmus stajyeri olabileceğini düşündüğümüz birkaç öneriyi seninle paylaşalım; abprojeyonetimi.com'un derlediği birkaç siteye göz atmakta fayda olabilir.

  Gelelim nerelere bakabileceksin:

  • Internships.com: Staj arayan öğrenciler için en iyi platformlardan biri olan site, 2010 yılından bu yana hizmet vermektedir. Korona virüsle birlikte öğrencilere yurt dışı staj imkanlarını online olarak da sunan site, eğitim aldığınız konularda ve farklı lokasyonlarda arama yapmanıza olanak sağlar.

  Web Site: https://www.internships.com/

  • WayUp: Aralarında Unilever, L'Oreal, Facebook gibi şirketlerde staj ve iş fırsatları sunan site, çok sayıda konuda online staj yapabileceğiniz kurumları sizinle buluşturur. Ücretli ya da ücretsiz, biyoloji, moda ya da finans üzerine farklı kategorilerde bulabileceğiniz stajların, sadece Amerika genelinde olduğunu söylemeliyiz.

  Web Site: https://www.wayup.com/

  • Internqueen.com: Online yaz stajları sunan bir diğer platform olan InternQueen, öğrencilere özellikle tasarım, yazarlık, pazarlama, medya gibi konularda kariyerleri için güzel bir başlangıç yapabilecekleri deneyimler elde etmelerini sağlar. InternQueen hem blog bölümü ile hem de staj arama platformu ile gerçekten harika bir site! Yurt dışında staj arıyorsanız birçok sektörde ve ülkede staj araması yapabilirsiniz. Blog bölümünde de hem staj başvurularınız hem de iş başvurularınız için çok kaliteli kariyer yazıları bulunmakta. Amerika'da faaliyet gösteren site, özellikle Los Angeles, New York, Washington DC gibi şehirlerde tasarım, pazarlama, medya, işletme, finans gibi alanlarda staj imkânları sunar.

  Web Site: https://www.internqueen.com/internships

  • LinkedIn: Profesyonel ağınızı güçlendirmekten özgeçmişinizi paylaşmaya kadar LinkedIn dünyanın en iyi kariyer odaklı sitelerinden biridir. Sitede profilinizi açtıktan sonra kendinizi tanıtabilir, iş ve staj fırsatlarını görme imkânına erişebilirsiniz. Üstelik seçtiğiniz şirket çalışanlarını ya da işverenleri takip ederek, kendileriyle direkt iletişim bile kurabilirsiniz. LinkedIn'i çevrimdışı etkinlikler düzenlemek, gruplara katılmak, makale yazmak, fotoğraf ve video göndermek ve daha fazlasını yapmak için de kullanabilirsiniz. LinkedIn platformunda online staj imkanlarına da ulaşabilirsiniz.

  Web Site: https://www.linkedin.com/

  • Idealist.org: Idealist, sadece stajlar için değil, iş ve gönüllülük fırsatları da arayabileceğiniz harika bir sitedir. Sosyal medyadan pazarlamaya, tasarımdan muhasebeye kadar farklı kategoriler ve konumlarda arama yapabileceğiniz kullanışlı ara yüzü ile de işinizi kolaylaştırır.

  Web Site: https://www.idealist.org/ 

  • YouTern: genç yeteneklerin onları yüksek etkili stajlara ve rehberlere bağlayarak ve blog aracılığıyla The Savvy Intern'de bulunan çağdaş kariyer tavsiyesiyle yüksek oranda istihdam edilebilir olmasını sağlar. Youtern'de profilinizi oluşturarak binlerce staj ilanına ulaşabilirsiniz. Mashable, Forbes, Huffington Post gibi önde gelen medya sağlayıcıları tarafından kariyer odaklı en iyi web siteleri arasında yer alan YouTern, bugüne kadar binlerce öğrenci, yeni mezun ve genç profesyonele yardımcı olmuştur.

  Web Site: https://www.youtern.com/

  • JOBMONKEY: Job Monkey sitesinde her zaman ortalama 2000 staj ilanı aktif oluyor ve ülkelere göre ayrılmış durumda. 80'den fazla ana sektördeki istihdam fırsatları hakkında derinlemesine içeriğe sahip sitede, binlerce başka iş ilanı var.

  Web Site: https://www.jobmonkey.com/

  • INTERNSHALA: Internshala sitesinde evden çalışma ve staj olanakları ile ilgili birçok ilan mevcut! Bu kapsamda hem ülke bazında hem de sektör bazında ilanlara arama seçeneğiyle ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz iş veya staj ilanında adı geçen şirketi mutlaka Google'da arayın ve araştırın, mağdur olmamak için güvenirliliğini araştırın!

  Web Site: https://internshala.com

  • GOABROAD: GoAbroad gerçekten çok kapsamlı bir site, online staj, yurt dışı staj, gönüllülük ve sivil toplum kuruluşları iş ilanlarını içeren bir platform! Online staj veya online gönüllülük programı arıyorsanız " Online Programs" menüsünü mutlaka inceleyin!

  Web Site: https://www.goabroad.com/

  • VIRTUALINTERNSHIPS: Virtual Internships sitesi sadece online stajlara yönelik bir site ve üniversitelerinde online eğitimlerini içeriyor. Danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren sitede birçok ülke ve sektör için online staj ilanları mevcut! Başvurusu aşamasında herhangi bir programa başvuruyu tamamlamak için sizden ön başvuru ücreti talep ediliyor. Bu konuda para yatırmadan önce lütfen sözleşme şartlarını ve iade şartlarını okuyun!!

  Web Site: https://www.virtualinternships.com/

  • Bu arada Microsoft da, pandemi döneminde Online Staj Programları arayan adaylar için inanılmaz bir fırsat yarattı. Microsoft Sanal Staj 2020 şimdi açık ve başvuruları kabul ediyor. Microsoft Sanal Staj 2020, Internees'e müşteri ve iş sonuçlarını deneyim kazanmasına ve sonuçlarını geliştirmesine yardımcı olacaktır. Microsoft Stajı, farklı ekiplerle çalışarak ve kültürler arası bir anlayış geliştirerek liderlik ruhları ve nitelikleri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

  https://www.insidesherpa.com/show-firm-programs/F9NstoYweMhrBLf2u/Microsoft 

   

   Toparlayacak olursak; öncelikle COVID-19 sebebiyle bu sürecin dinamik olduğunu, değişiklik olabileceğini, tüm riskleri göz önünde bulundurman gerektiğini belirtelim. Ancak Erasmus programdan yararlanmak üzere kazandıysan haklarının üniversitende olduğunu ve geçerliliğini korunmakta olduğunu lütfen unutma!

  Buna karşın, salgın sebebiyle öğrencilerini riske atmak istemeyen üniversiteler ise güz dönemi yerine bahar döneminde öğrencileri göndermek üzere planlarını yapmakta olduğunu bilmeni isteriz.

  Sanal hareketlilik kapsamında da bütün önerdiğimiz fırsatları bu dönemde lütfen değerlendirmeye çalış ;)

  Yeni normalde yeni Erasmus günlüklerinde görüşmek dileğiyle…


  PINAR ELBASAN & ZEYNEP TUĞÇE ÇİFTÇİBAŞI GÜÇ

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Pınar Elbasan, Türkiye'de ve Avrasya bölgesinde yükseköğretim sektörünün uluslararasılaşması için 13 yılı aşkın süredir çalışmakta olup; Erasmus+ ve AB Programları, Uluslararası Projeler, Kültürlerarası İletişim, Uluslararası Etkinlik-Konferans Planlama, Öğrenci-Kariyer Danışmanlığı, Uluslararası Hareketlilik programları, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Pazarlama, STK Yönetimi, kısa dönem ve sertifika programları, kampüs çapında uluslararasılaşma ve yükseköğrenimin uluslararasılaşması alanlarında uzmanlığı ve akademik-saha çalışmaları bulunmaktadır. Türk ve bölge üniversitelerinin uluslararası ofis ekiplerine eğitimler veren Pınar, birçok Türk Üniversitesinin uluslararasılaşma ve ilgili alanlarında üst düzey görevler almış, 2016-2021 yılları arasında bölgesel uluslararası eğitim STK’sı olan Avrasya Üniversiteler Birliği ve dünyanın en büyük uluslararası eğitim etkinliklerinden olan Avrasya Yükseköğretim Zirvesinde Genel Koordinatör olarak görev almıştır. Türkiye Ulusal Ajansı’nın Yükseköğretim Çalışma Grubu ve Akademik Tanınma Alt grubu üyeliklerinde bulunmuştur. Kendisi şu anda, INTEX.CO & TIEN-Turkish International Educators Network Girişimleri Kurucusu olarak yükseköğretim ve uluslararası eğitim alanlarında faaliyetlerine ve çalışmalara devam etmektedir.
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.