Seçtiğimiz Bölüm Geleceğimizi İnşa Eder

  Seçtiğimiz Bölüm Geleceğimizi İnşa Eder

   Hayatımızda birçok karar vermemiz gerekiyor. Üniversite seçmek, üniversitede yapmak istediklerimize karar vermek ve sonrasında mezun olmak.. Mezun olunca iş bitiyor mu? Tabii ki hayır, seçtiğin bölüm ileride senin mesleğin olacak mı bilemiyorsun.. Hayat birçok açıdan yön verirken bakalım biz neleri cümlelere döktük. İyi okumalar!

  Hayatımızın en güzel en verimli zamanların da sınavlara hazırlanıyoruz. Üniversiteye gitmek, iyi bir bölümde okumak için çok ama çok çaba sarf ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki seçtiğimiz bölüm hayatımız olacak. Zar zor geçtiğimiz bu sınav döneminden sonra puanımızın yettiği bölümü tercih ediyoruz ve hayatımızın sonuna kadar diplomalı ve çok mutlu oluyoruz (!) Peki, gerçekten öyle mi?

  Üniversite sadece diploma mı demek? Hatırlatırım ki diploma sadece bir kağıt parçası, tamam farkındayım sıradan bir kağıt parçası değil; tabiri caizse bir nevi etiket. Bizim unvanımızı , yıllarca harcadığımız emeği taşıyan ağır bir kağıt parçası. Çok önemli hayatımızı belirleyen bir kağıt bu. Peki, bu kağıtta muhteşem üniversite isimleri ya da bölümleri yazması mı daha önemli, yoksa mutlu olmak mı? Hemen mutlu olmak diyebilirsiniz, değil mi? Peki bu cevabın altını dolduracak kadar cesaretli misiniz gerçekten?

  Ben sadece mutsuzluğu ile yüzleşmekten korktuğu için kendini sorgulamayan, okuduğu bölümü sevip sevmediğini kendine sormayan insanlar tanıyorum. Ne kadar erteleyebiliriz ki, sonuçta okul bitecek bölüm bitecek, diploma alınacak, buraya kadar süper! Peki, ya sonra? Seçtiğimiz bölüm geleceğimizdir. Diplomasını aldığımız alan, hayatımız boyunca bizimle beraber olacak. Gerçekten ne yapmak istediğimizi bilmek çok önemlidir. İstediğimiz şeyin ne olduğunu bilirsek bu isteğe nasıl gidileceğini de biliriz. Ne istediğimize karar verdikten sonra da doğru yolda olup olmadığımızı sorgulamalıyız. Eğer sorguladığımız da doğru yolda doğru kişilerle olduğumuz sonucu çıkıyorsa. Harika mutlu olmak için yeter de artar bile. Ama bir de aksini düşünelim.

  Peki ya yanlış yoldaysak? 

  Yanlış yoldan kast ettiğim ise tabii ki de konunun akışı gereği yanlış bölümde olmak, hatta bize uygun olmayan bölümde olmak. İsteklerimizi ve yolumuz farklı ise ne yapacağız? Buna razı olup her sabah yataktan zorla uyandığımız, sürünerek gittiğimiz, dersin bitmesi için dakika saydığımız bölüme devam mı edeceğiz? Hayır! Geleceğimizi istediğimiz gibi şekillendirebilmek için, mutlu olabilmek için bir kaç yılı feda edebilmeliyiz bu uğurda bölümüzü değiştirecek gücü kendimiz de bulabilmeliyiz. Şimdi kayıp gibi görünen birkaç yıl geleceğimizden daha önemli değil. Özellikle sadece anne babanız ya da farklı yakınlarınız istediği için seçip mutsuz olduğunuz bölümlerde iseniz. Bir an önce gerçeklerle yüzleşmeye hazır olun derim. Çünkü korkarım ki, şimdi sevmediğiniz kendinizi oraya ait hissetmediğiniz o bölüm sizin hayatınız olacak ve o gün büyük ihtimalle size bu bölümde okumanızı direten insanlar yanınızda olmayacak. Siz hep kendiniz ve hayatınızla baş başasınız. Bölüm değiştirmek kısa vadede sıkıntılı bir şey gibi görünse de geniş açıdan bakabilmeli tüm hayatı birden kavrayabilmeliyiz. Seçim yapmak için bölümleri karşılaştırırsanız da bir tarafın tamamen siyah diğerinin de tamamen beyaz olmasını beklemeyin. Bazen gri de güzeldir. 

  Şimdi tekrar düşünün, sırf birkaç yıl kaybetmemek için istemediğimiz bir bölüm ile gelecek hayatımıza ilk adımı atmak mantıklı mı?

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Barış Akat zaman: Salı, 07 Temmuz 2020 02:33

  Çok güzel bir yazı olmuş şu dönemde doğru yolda olduğumu gösteren bir yazı teşekkürler bu arada size birkaç sorum olacaktı da nasıl ulaşabilirim Anadolu üniversitesi işletme bu sene yerleşecem hayırlısı ile size soru sormak ve düşüncelerimi aydınlatmak isterim ?

  0
  Çok güzel bir yazı olmuş şu dönemde doğru yolda olduğumu gösteren bir yazı teşekkürler bu arada size birkaç sorum olacaktı da nasıl ulaşabilirim Anadolu üniversitesi işletme bu sene yerleşecem hayırlısı ile size soru sormak ve düşüncelerimi aydınlatmak isterim ?

  Elif Demirpolat, Uluslararası Antalya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi. Uluslararası Antalya Üniversitesi elektrik araba takımında elektrik takım liderliği yapıyor. Maket yapmak ve kitap okumak en büyük hobileri.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.