Siber Güvenlik Meraklıları İçin Dizi-Film Önerileri

  Siber Güvenlik Meraklıları İçin Dizi-Film Önerileri

  Siber Güvenlik alanında izleyebileceğiniz birbirinden farklı ve ilgi çekici film önerilerimiz bu yazımızda. Keyifli seyirler! 

  The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz (2014) 

  Listeye beni oldukça etkileyen yaşam öykülerinden birinin anlatıldığı, favori belgeselimle başlamak istedim. Dilimize "İnternetin Öz Evladı: Aaron Swartz'ın Hikayesi" olarak çevrilen belgesel; RSS ile Reddit'in geliştirilmesinde önemli rol oynayan ancak yasa dışı internet faaliyetlerine katıldığı için yargılanan ve davası bitmeden yaşamına son veren Amerikalı bilgisayar programcısı, aktivist ve yazar Aaron Swartz'ın hikayesini anlatıyor.

  Sansürün kaldırılmasına yönelik eylemleriyle tanınan, bilgiye ulaşma özgürlüğünü savunan Swartz; 2009'da ABD federal mahkemelerine ait PACER veri tabanında bulunan ve para karşılığı satılan yaklaşık 18 milyon belgeyi sistemden çıkartarak RECAP sistemini kurmuş, belgeleri bu sistemden ücretsiz olarak paylaşmıştı. 2011'de akademik makalelerin arşivlendiği, sadece ücretli bir şekilde ulaşılabilen JSTOR'dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirmiş ve bundan dolayı bilgi korsanlığı, yasa dışı dosya indirme gibi ağır suçlardan hakkında 13 kez dava açılmıştı. Swartz aynı tarihlerde korsan paylaşımları engellemeye yönelik olduğu iddiasıyla ortaya çıkan ancak kişisel hak ve özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle eleştirilen SOPA, PIPA kanun teklifinin yasalaşmaması için uğraş vermiş ve mücadele çerçevesinde Demand Progress adlı siteyi hayata geçirmişti.

  The Imitation Game: Enigma (2014) 

  "Savaş meydanda değil, masada kazanılır!" sözünün bir kanıtı niteliğinde olan film, Almanların çözülmesi imkansız olarak görülen Enigma şifrelerinin kırılarak, matematik ve stratejiyle kazanılan II. Dünya Savaşı'nın perde arkasında yaşananları odağına alıyor.

  II. Dünya Savaşı Nazi Almanya'sının hâkimiyetinde birden çok cephede oldukça çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Çözüm olarak İngiliz Hükümeti, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılmasıyla dengeler alt üst olacak, o güne kadar hiç denenmemiş büyük çaplı bir girişimin de kapısı aralanacaktır.

  CSI: Cyber (2015-2016) 

  Dünyanın en çok izlenen dizisi ünvanını elinde tutan CSI'ın bir spin-off'u olan CSI: Cyber, siber suçluları yakalamakla görevli bir FBI timinin hikayesine odaklanıyor. Avery Ryan tarafından yönetilen Siber Suçlar birimi, teknolojinin dahil olduğu suçlarla ilgilenen özel bir birimdir. Bu birimde hapishaneye gönderilmek yerine, yapılan bir anlaşma ile FBI'ya çalışan eski hacker Nelson, bilişim uzmanı Krumitz, eski asker Mundo ve tüm bu birimin başı olan FBI uzmanı Sifter yer almaktadır.

  Mr. Robot (2015-2019)

  En İyi Drama dalında Altın Küre Ödülü'nün sahibi olan ve altı Emmy Ödülü'ne aday gösterilen Mr. Robot günümüzde daha da yaygınlaşan siber saldırıları gözler önüne seriyor. Dizinin baş karakteri Elliot Alderson; sosyal anksiyete bozukluğu, çoklu kişilik bozukluğu gibi psikolojik sorunlarla boğuşan bir siber güvenlik uzmanı ve hackerdır. Elliot, "Mr. Robot" lakabıyla tanınan bir anarşist tarafından "fsociety" adlı hacktivist gruba katılmaya davet edilir. Grubun amacı, dünyanın en büyük şirketler topluluğu olana E Corp'un finansal verilerini şifreleyerek tüm borç kayıtlarını yok etmektir.

  Snowden (2016)

  Snowden, ABD istihbarat tarihinin en geniş kapsamlı güvenlik ihlalinin sorumlusu olarak bilinen Edward Snowden'ın hikayesine sürükleyici bir bakış sunuyor. Yaşamını ülkesinin çıkarlarına adamış Edward Snowden, Amerikan Hükümeti'nin insanların özel bilgilerine yasal olmayan yollarla ulaştığını öğrenir. Bu durumun görünürde sorunsuz olduğunu fakat gizlice yapıldığını herkese ispatlayarak büyük ses uyandırır. Devletlerin vatandaşını koruma adı altında kişi özgürlüklerini ne kadar ihlal edebileceği hakkında kışkırtıcı sorular sorarken Edward Snowden'in bilinmeyen öyküsüyle bizleri buluşturan Snowden, her siber güvenlik meraklısının ilgini çekecek türden bir film.

  The Great Hack (2019)

  Filmde ünlü bir veri şirketi olan Cambridge Analytica'nın nasıl sosyal medyanın karanlık yüzünün sembolü haline geldiği anlatılıyor. Tıpkı dünyaya bırakılan karbon ayak izi gibi siber dünyada da bir ayak izi vardır; belgesel, bu siber ayak izlerinin, verilerin kaybolmadığını, aksine toplanabildiğini gözler önüne seriyor. The Great Hack; insanlar arası etkileşim, kredi kartı numaraları, konumlar, beğeniler ve web aramaları gibi kişisel bilgileri kullanarak trilyonlarca dolar kazanan şirketin, bu verileri 2016'daki ABD başkanlık seçimlerinde ve Brexit olaylarında manipülasyon aracı olarak nasıl kullandığını izleyiciye çarpıcı bir şekilde gösteriyor.

  Bu yazı CampusWIN yazarlarından Buket Gençaydın tarafından yazılmıştır. Siber güvenlik meraklıları için dizi-film önerilerinin sonuna geldik. Soru ve önerileriniz için bana LinkedIn'den ulaşabilirsiniz. Yeni yazılar için takipte kalın!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.